Հունվարի 31-ի տնօրենության ընդլայնված նիստում
2019թ. հունվարի 31-ին «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ տնօրենության ընդլայնված նիստ՝ Ա. Վ. Ցուցուլյանի նախագահությամբ:
Տնօրենության նիստում ամփոփվեցին 2018-2019 ուսումնական տարվա առկա ուսուցման I կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքները, քննարկվեցին նույն ուստարվա առկա ուսուցման II կիսամյակի նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող և մի քանի ընթացիկ հարցեր:
2018-19 ուսումնական տարվա առկա ուսուցման I կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքների մասին զեկուցեցին ֆակուլտետների դեկանների պաշտոնակատարները:
Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Կ.Պողոսյանը մասնավորապես նշեց, որ ֆակուլտետի ուսանողների թիվը 272 է, որից 76-ը անվճար հիմունքներով է սովորում, 196-ը՝ վճարովի: 2018-2019 ուստարվա I կիսամյակի քննաշրջանի ավարտին Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում գրանցվել են հետևյալ արդյունքները.
• Քննաշրջանը բացարձակ առաջադիմությամբ են եզրափակել (առանց անբավարարի կամ պարտքի) «Հայոց լեզու և գրականություն» II և III կուրսերը, «Հոգեբանություն» IV, «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» IV, «Օտար լեզու և գրականություն» I կուրսերը:
• «Պատմություն» մասնագիտության I և II կուրսերում, «ԱԼԳ» IV կուրսում անբավարար գնահատական (կամ պարտք) ունի մեկական ուսանող, «ՀԼԳ» IV, «ՏՄՄ» I, «ՕԼԳ» II կուրսերում՝ 2 ուսանող, «ՏՄՄ» II և «ՕԼԳ» III կուրսերում՝ 3 ուսանող, «Պատմություն» III-ում՝ 4 ուսանող, «Պատմություն» IV-ում՝ 5 ուսանող, «ՏՄՄ» III-ում՝ 11 ուսանող:
• Ստացած բարձր գնահատականներով (18-20) առանձնացել են «ՀԼԳ» III, «Պ» IV և «ԱԼԳ» IV կուրսերի ուսանողները:
Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Գ.Ավետիսյանը մասնավորապես նշեց, որ 2018-2019 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի քննաշրջանին մասնակցել է 101 ուսանող («Ֆինանսներ», «Տնտեսագիտություն» և «Տնտեսագիտության տեսություն» կրթական ծրագրերով՝ 70 ուսանող, «Զբոսաշրջություն» և «Սերվիս» կրթական ծրագրերով՝ 31 ուսանող): Քննաշրջանը հաղթահարել է 63 ուսանող, 2 ուսանող ստացել են գերազանց գնահատականներ («Տնտեսագիտություն» III, «Սերվիս» IV): Ֆակուլտետում բացարձակ առաջադիմությունը կազմել է 62,4%:
Անվճար ուսուցման համակարգում սովորում է 36 ուսանող, բացարձակ առաջադիմությունը կազմում է 94,4%: 2 ուսանող ստացել է գերազանց գնահատականեր («Տնտեսագիտություն» III, «Սերվիս» IV): Անբավարար ստացել է 2 ուսանող («Ֆինանսներ» I, «Տնտեսագիտություն» III): Երրորդ կուրսի անվճար սովորող ուսանողի անբավարար գնահատականները պայմանավորված են նրանով, որ  տվյալ ուսանողը ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ-ի թույլտվությամբ առաջին կիսամյակում ՀՀ-ում չի գտնվել և 2018-19 ուստարվա առաջին կիսամյակի քննաշրջանի առաջին լուծարքային շրջանում կհանձնի պարտքերը: Վճարովի ուսուցման համակարգում սովորում է 65 ուսանող, բացարձակ առաջադիմությունը կազմում է 44,6%:
Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ա.Մարգարյանը, ներկայացնելով 2018-2019 ուստարվա առաջին կիսամյակի ստուգարքների և քննությունների արդյունքները, նշեց, որ  1-ին կիսամյակի բոլոր ստուգարքները, ընթացիկ և եզրափակիչ քննությունները անց են կացվել համաձայն հաստատված ժամանակացույցի, որոնց, բացի մեկ ուսանողից, մասնակցել են ֆակուլտետի բոլոր ուսանողները: Նշվեց, որ ֆակուլտետում չկան գերազանց առաջադիմությամբ ուսանողներ: Վեց ուսանողներ ունեցել են ակադեմիական պարտքեր: Ամենաբարձր ցուցանիշը ֆակուլտետում ունեցել է «Դիզայն» IV կուրսը (100%), իսկ ամենացածրը՝ «Դիզայն» II կուրսը (85,7%):
Ֆակուլտետի ընդհանուր առաջադիմությունը  կազմել է 90% (անվճար համակարգում` 100%, վճարովի համակարգում՝ 65,96%): Գնահատականների սպեկտրը լայն է, դրանք, որպես կանոն, բարձր են մասնագիտական բլոկի առարկաներից, ցածր՝ հումանիտար ու ոչ մասնագիտական առարկաներից:
Բնական գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Մ.Զաքարյանը մասնավորապես նշեց, որ 2018-2019 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի քննաշրջանին մասնակցել է 115 ուսանող («Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրով՝ 83 ուսանող, «Քարտեզագրություն և կադաստրային գործ» կրթական ծրագրով՝ 32 ուսանող): Քննաշրջանը հաղթահարել է 64 ուսանող, միայն գերազանց ստացել է 3 ուսանող («ԻԿՄ» և «ՔԿԳ» IV կուրսերում): Ֆակուլտետում բացարձակ առաջադիմությունը կազմում է 55,65%:
Անվճար ուսուցման համակարգում սովորում է 29 ուսանող, բացարձակ առաջադիմությունը կազմում է 75,86%: Վճարովի ուսուցման համակարգում սովորում է 86 ուսանող, բացարձակ առաջադիմությունը կազմում է 48,84%:
ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2018-19 ուսումնական տարվա առկա ուսուցման I կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքներն ամփոփելիս Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա.Դավթյանը հավելեց, որ մասնաճյուղի ուսանողների ընդհանուր առաջադիմությունը կազմում է 76%:
Տնօրենության նիստում քննաշրջանի արդյունքները գնահատվեցին բավարար:
Հաջորդ հարցի՝ 2018-19 ուստարվա առկա ուսուցման II կիսամյակի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցեցին Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա.Դավթյանը և ֆակուլտետների դեկանները:
Պարոն Դավթյանը մասնավորապես նշեց, որ Ուսումնամեթոդական վարչության կողմից կազմվել և տնօրենի հաստատմանն են ներկայացվել 2018-2019 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակի բակալավրի կրթական ծրագրով առկա և հեռակա ուսուցման ուսումնական գործընթացների կազմակերպման ժամանակացույցները: Ստուգվել են ֆակուլտետների դեկանների կողմից ներկայացված 2-րդ կիսամյակում ժամավճարային հիմունքներով դասավանդող դասախոսական կազմի զեկուցագրերը: Քննարկվել և վերանայվել են 2-րդ կիսամյակի ամբիոնային և անհատական բեռնվածությունները: Իրականացվել են ըստ հաստատված ժամանակացույցի 12 կրեդիտ կուտակած ակադեմիական պարտքերի վերահանձնման համար ուսանողների դիմումների ընդունման աշխատանքները:
2018-19 ուստարվա II կիսամյակի նախապատրաստական աշխատանքների հետ կապված՝ կարևորվեցին բուհի նյութատեխնիկական ռեսուրսներին, սանիտարահիգիենիկ պայմաններին, գրադարանի, լսարանների, համակարգչային սրահների կահավորմանը և տեխնիկական միջոցներով վերազինմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

On January 31, 2019,  Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation hosted an extended Board meeting headed by YSUIB Acting Director A. V. Tsutsulyan.
On the agenda were the summary of the results of Full-time training semester exam of 2018-2019 academic year and the preparations for the II semester of the same academic year and other current issues.
Acting Deans of the Faculties reported on the results of the first semester of 2018-19 academic year.
Acting Dean of the Faculty of Humanities K. Poghosyan particularly mentioned that the overall number of students in the faculty is 272,  76 students are enrolled in a free system of education, 196: paid system of education.
At the end of the 1st semester of  2018-2019 academic year, the following results were recorded at the Faculty of Humanities:
• During the exam period, the students of the following specialties made absolute progress; “Armenian Language and Literature”  II and III, “Psychology” IV, “French language and literature” IV, “Foreign language and literature” I.
• The student of the following specialties made a poor academic performance, that is, failed the exam: one student of I and II courses of “History” and “English language and literature IV”,  “Armenian Language and Literature IV”, 2 students of “Elementary pedagogy and methodology I”, “Foreign language and literature IV”specialties, 3 students of “Elementary pedagogy and methodology II” “ Foreign language and literature III”, 4 students of “History III”, 5 students of “History IV” and 11 students of “Elementary pedagogy and methodology III”.
• The students of “Armenian language and literature III, “History IV” and “English language and literature” IV made high academic performance (18-20).
Acting Dean of the Faculty of Economics G. Avetisyan particularly mentioned that 101 students ( 70 students of “Finance”, “Economics” and “The Theory of Economics” specialties, 31 students of “Tourism” and “Service”) participated in the exams  of the first semester of 2018-2019 academic year.  63 students managed to pass the exam,  two students received excellent marks (“Economics” III, “Service” IV). The absolute progress made at the Faculty was 62.4%.
There are 36 students enrolled in the free education system, with absolute progress of 94.4%. 2 students received excellent marks (“Economics” III, “Service” IV). Two students (“Finance” I, “Economics” III) failed to pass the exam. Insufficient marks of the third year  student enrolled in a free system of education are conditioned by the fact that the student has not been in the country for the first half of the year with the permission of YSU and will pass the exams during the liquidation period of the first semester of 2018-19 academic year.
65 students enrolled in the paid education system, with absolute progress of 44.6%.
Acting Dean of the Faculty of Applied Arts A. Margaryan, presenting the results of  the examinations for the first semester of the 2018-2019 academic year, mentioned that all the tests, mid-term and final exams of the 1st semester were held in accordance with the approved schedule, except for one student all the students of the faculty took part in the exams. It was noted that there were no students in the faculty with high academic performance. Six students had academic debt. The highest rate was at the Faculty of “Design” IV (100%), and the lowest is the “Design” II course (85.7%).
The overall academic performance of the faculty was 90% (100% in free system, 65.96% in paid system). The spectrum of ratings is broad, as a rule, it is higher than those of the professional subjects,  low from humanistic and non-professional subjects.
While summarizing the results of YSUIB Full-time training first semester exam of the 2018-19 academic year, Head of the Educational-Methodological Department A. Davtyan added that the overall academic performance of the Branch students is 76%.
At the board meeting, the results of the examination were evaluated as satisfactory.
1. Davtyan, the Head of the Educational-Methodological Department and Deans of the Faculties, reported on the preparatory work for the second semester of 2018-19 academic year.
Mr. Davtyan specifically noted that the curriculum for the organization of Full-time and Part-time training for the second semester of the 2018-2019 academic year by the Educational-Methodological Department was submitted to the director for approval. The reports of the professional staff working on hourly paid basis in the 2nd semester presented by the deans of the faculties were checked.
The students’ applications for passing the academic debts in the approved schedule has been implemented.
A number of issues related to the material and technical resources of the university, sanitary and hygienic conditions, furnishing of library,  classrooms, computer rooms and technical equipment were highlighted in connection with the preparations for the II semester of  2018-19 academic year.