Կայացավ «Զբոսաշրջությունը և մշակույթը երեկ, այսօր, վաղը» խորագրով միջազգային գիտագործնական տեսակոնֆերանսը
2019թ. փետրվարի 28-ին «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի և ՌԴ Գժելի պետական համալսարանի միջև տեղի ունեցավ Երիտասարդ գիտնականների միջազգային գիտագործնական  տեսակոնֆերանս՝ «Զբոսաշրջությունը և մշակույթը երեկ, այսօր, վաղը» խորագրով:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը՝ իր խոսքում անդրադառնալով հայ-ռուսական հարաբերություններին և մշակութային առնչություններին, Գժելի  պետական համալսարանի սոցիոհումանիտար ֆակուլտետի դեկան  Նատալյա Նիկոլաևնա Ուվարովան՝ ընդգծելով հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդման համար այս կոնֆերանսի նշանակությունը, Գժելի պետական համալսարանի դոցենտ, մանկ. գիտ. թեկնածու Տ. Բ. Լիսիցինան, Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ Ա.Ուլիխանյանը, Ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի դասախոս Ա.Սարիբեկյանը:
Կոնֆերանսի նպատակն էր երկու համալսարանների միջև համագործակցության ամրապնդումը, փորձի փոխանակումը, երիտասարդների առաջընթացի ապահովումը:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղից կոնֆերանսին մասնակցում էին դասախոսներ և առկա ուսուցման համակարգի ուսանողներ ու շրջանավարտներ:
Միջազգային տեսակոնֆերանսի մասնակիցներն իրենց զեկուցումներում անդրադարձան Ռուսաստանում պատմամշակութային կենտրոնների զարգացմանը (Բելենկո Օ. Գ.), ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների զարգացմանը տուրիզմում (Մաստյուկովա Ե. Ա.), զբոսաշրջային ձեռնարկության իմիջի ձևավորմանը (Ալիմպիևա Ա. Ա.), գովազդային միջոցների դասակարգման բազմազանությանը (Սուխով Ս. Դ.), գաստրոնոմիական տուրերին («Մոսկավայի տարածաշրջանի համը», Իլյինա Յա. Ա.), Տավուշի մարզի զբոսաշրջային ներուժին (Դովլաթբեկյան Ա. Գ.), էկոզբոսաշրջության զարգացմանը և դրա հետ կապված խնդիրներին (Սարգսյան Ա. Ա.), իրադարձային զբոսաշրջության զարգացման հնարավորություններին Տավուշի մարզում (Սաֆարյան Ս. Ա.), Տավուշի մարզի զբոսաշրջության զարգացման գործում պատմաճարտարապետական հուշարձանների դերին (Ուլիխանյան Ա. Վ.):
«Զբոսաշրջությունը և մշակույթը երեկ, այսօր, վաղը» խորագրով միջազգային գիտագործնական  տեսակոնֆերանսն ընդհանուր առմամբ անցավ արդյունավետ, և կողմերը պայմանավորվեցին շարունակելու համագործակցությունը:

TELECONFERENCE ENTITLED “TOURISM AND CULTURE YESTERDAY, TODAY, TOMORROW” HELD AT YSU IJEVAN BRANCH
On February 28th, 2019,  the International Scientific-Practical Teleconference entitled “Tourism and Culture Yesterday, Today, Tomorrow” was held between  Ijevan Branch of  Yerevan State University Foundation and  Gzhel State University of Russia.
The Acting Director of Ijevan Branch of YSU A. V. Tsutsulyan made a welcoming speech touching upon the Armenian-Russian relations and cultural ties, Mrs. Natalia Nikolaevna Uvarova, Dean of the Faculty of Sociology of Gzhel State University, emphasized the significance of this conference for the strengthening of the Armenian-Russian relations. The Associate Professor of Gzhel State University, B. Lisitsina, Assistant of the Department of Tourism Management and Culturology A. Ulikhanyan, Lecturer of the Department of General Economics A.Saribekyan also made welcoming speech.
The teleconference aimed to strengthen cooperation between the two universities,  share experiences and ensure the progress of the youth.
YSUIB lecturers, graduates and students enrolled in Full-time training attended the conference.
In their reports, participants of the international teleconference touched upon the development of historic and cultural centers in Russia (Belenko O. G.), information technology development in tourism (Mastyukova E. A), the formation of tourism enterprise image (Alimpieva A), the diversity of advertisement classification (Sukhov S. D.), gastronomic tours (“Taste of Moscow Region”, Ilyana Y.A), tourism potential of Tavush region (Dovlatbekyan A.) development of ecotourism and related problems (Sargsyan A.),  tourism development opportunities in Tavush region (Safaryan M.), the role of monuments in tourism development in Tavush region (Ulikhanyan A.).
The international scientific-practical teleconference entitled “Tourism and Culture Yesterday, Today, Tomorrow” was held in an effective and interactive atmosphere and the two sides agreed to continue the cooperation.