ԵՊՀ ԻՄ-ում ավարտվեց առկա ուսուցման՝ 2018-2019 ուստարվա ամփոփիչ ատեստավորումը
2019թ. մայիսի 18-ից հունիսի 1-ը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում ընթացավ առկա ուսուցման 2018-2019 ուստարվա ամփոփիչ ատեստավորումը (առկա ուսուցման ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունները)՝ 11 մասնագիտության գծով:
ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա.Դավթյանի հավաստմամբ՝ ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացն անցկացվել է սահմանված կարգով, ըստ հաստատված ժամանակացույցների. ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների նախագահները և անդամները, դասախոսները և ուսանողները ավարտական աշխատանքների պաշտպանություններին մոտեցել են ամենայն պատասխանատվությամբ:
2019թ. մայիսի 18-ին տեղի ունեցավ «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի Տեղեկատվական, հաղորդակցական տեխնոլոգիաների և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտի ալգորիթմական լեզուների և ծրագրավորման ամբիոնի դոցենտ, տեխն. գիտ. թեկնածու Նարինե Ալբերտի Կոսյանը:
Նույն օրը կայացավ «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի ֆրանսերեն լեզվի ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Մելանյա Սմբատի Ղազարյանը:
Մայիսի 22-ին տեղի ունեցավ «Կիրառական արվեստ» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Հանձնաժողովը գլխավորում էր «Տերյան» մշակութային կենտրոնի տնօրեն, ՀՀ ՆՄ և ՀՀ ԴՄ անդամ, արվեստագիտության թեկնածու Լիլիթ Ռաֆայելի Մելիքյանը:
Մայիսի 23-ին կայացավ «Հայոց լեզու և գրականություն» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր ՀՀ ԳԱԱ Մանուկ Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն, բան. գիտ. դոկտոր Վարդան  Գևորգի Դևրիկյանը:
Մայիսի 24-ին տեղի ունեցավ «Անգլերեն լեզու և գրականություն» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի լեզուների ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Լուսինե Արմենի Հարությունյանը:
Մայիսի 25-ին կայացավ «Պատմություն» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական hամալսարանի համաշխարհային պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր, պ.գ.թ, Գագիկ Սուրենի Հարությունյանը:
Նույն օրը տեղի ունեցավ «Հոգեբանություն» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային  կենտրոնի  դեկան, հոգեբ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Ռաֆիկի Հակոբյանը:
Նույն օրը կայացավ և «Սերվիս» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի զբոսաշրջության  ֆակուլտետի դեկան, աշխ. գիտ. թեկնածու Գոռ Սուքիասի Մանասյանը:
Մայիսի 25-ին տեղի ունեցավ նաև «Քարտեզագրություն և կադաստրային գործ» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր «Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան» հիմնադրամի հողաշինարարության և հողային կադաստրի ամբիոնի վարիչ, տեխն. գիտ. թեկնածու, դոցենտ Դավիթ Ալեքսանդրի    Սողոմոնյանը:
Մայիսի 27-ին կայացավ «Դիզայն» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Հունիսի 1-ին տեղի ունեցավ «Տնտեսագիտության տեսություն» մասնագիտության ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը:
Հանձնաժողովը գլխավորում էր ՀՀ կենտրոնական բանկի վիճակագրության վարչության պետ, տ.գ.թ. Գագիկ Գրիգորի Աղաջանյանը:

FINAL ATTESTATION OF 2018-2019 ACADEMIC YEAR FINISHED
From May 18-June 1, YSU Ijevan Branch hosted the final attestation of the Full-time training system of 2018-2019 academic year (Graduation papers defense), in 11 specialties.
According to A. Davtyan, Head of the Educational-Methodological Department  of YSUIB, the final attestation process was conducted in accordance with the established schedule. The chairmen and members of the final attestation committees, lecturers and students have approached the defense of their graduation work with all the responsibilities.
On May 18, 2019, the defense of the graduation works of the specialty “Informatics and Applied Mathematics” took place.
The final attestation committee was headed by Associate Professor of the Chair of Algorithmic Languages and Programming at the Institute of Information, Communication Technology and Electronics of the Armenian National Polytechnic University PhD Narine A. Kosyan.
On the same day, the defense of “French Language and Literature” specialty took place.
The final attestation committee was headed by Associate Professor of the Department of French Language, Yerevan State Linguistic and Social University after V. Brusov, PhD Melanya Ghazaryan.
On May 22, the defense of the “Applied Arts” specialty was held.
The Committee was headed by Teryan Cultural Center Director, member of the RA NPA and RA CU, Lilit R. Melikyan.
On May 23, the defense  of “Armenian Language and Literature” specialty took place.
The final attestation committee was headed by the Director of the Institute of Literature after Manuk Abeghyan, NAS RA PhD Vardan Gevorg Devrikyan.
On May 24, the defense of the graduation of “English Language and Literature” specialty took place.
The final attestation committee was headed by Acting Head of the Department of Languages at the Armenian State University of Economics, PhD., Associate Professor Lusine Harutyunyan.
On May 25, the defense of the graduation of the specialty “History” took place.
The final attestation committee was headed by Gagik Harutyunyan, Professor of the Department of World History of the Armenian State Pedagogical University after Kh. Abovyan.
On the same day the defense of the specialty “Psychology” took place.
The final attestation committee was headed by Dean of the International Scientific-Educational Center of the NAS RA, a psychologist, PhD, Professor Naira  Hakobyan.
On the same day, the defense of the “Service” specialty took place.
The final attestation committee was headed by the Dean of the Faculty of Tourism at the European Regional Academy, PhD, Gor Manasyan.
On May 25, the defense of the graduation works of the specialty “Cartography and Cadastral Affairs” took place.
The final attestation committee was headed by the head of the Department of Land Management and Land Cadastre at the National Agrarian University of Armenia, Associate Professor David Soghomonyan.
On May 27, the defense of the “Design” specialty was held.
On June 1, the defense  of the specialty “Theory of Economics” took place.
The commission was headed by the Head of Statistics Department of the Central Bank of Armenia, PhD.  Gagik Aghajanyan.