Սեպտեմբերի 5-ի տնօրենության նիստում
2018թ. սեպտեմբերի 5-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ տնօրենության  նիստ՝  Ա. Վ.  Ցուցուլյանի նախագահությամբ:
DSCN3497
Տնօրենության նիստում քննարկվեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2019թ. ընդունելության մասնագիտությունների ցանկին, ուսումնական գործընթացի արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող և մի քանի ընթացիկ հարցեր:
Հաշվի առնելով ֆակուլտետների դեկանների և համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարների կատարած ուսումնասիրություններն ու հիմնավորումները աշխատաշուկայում մասնագիտությունների պահանջարկի վերաբերյալ՝ քննարկվեց և վերանայվեց ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդունելության մասնագիտությունների (կրթական ծրագրերի) ցանկը, այդ թվում՝ քննական առարկայացանկը և անվճար տեղերը:
Մասնավորապես՝ առաջարկվեց Բնական գիտությունների ֆակուլտետի՝ 2019թ. մասնագիտությունների ցանկում ավելացնել «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» մասնագիտությունը, Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի մասնագիտությունների ցանկում ավելացնել «Կիրառական արվեստ»  մասնագիտությունը («Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ» կրթական ծրագիր):
Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում առաջարկվեց ավելացնել «Հոգեբանություն» մասնագիտությունը և քննարկման ներկայացնել «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագիրը ներդնելու հարցը՝ հաշվի առնելով ՄԿՊԿ բաժնի վարիչի առաջարկությունը՝ տարածաշրջանում ռուսաց լեզվի ուսուցչի մեծ պահանջարկի հետ կապված:
Որոշվեց մասնաճյուղի՝ 2019թ. ընդունելության մասնագիտությունների (կրթական ծրագրերի) ցանկը ներկայացնել Մայր բուհի՝ «ԵՊՀ» հիմնադրամի քննարկմանը:
Մյուս հարցի կապակցությամբ հանձնարարվեց ֆակուլտետների դեկաններին և բաժինների վարիչներին, առաջնորդվելով «ԵՊՀ» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի ներքին կարգապահական կանոններով,  հետևողական լինել իրենց աշխատակիցների կողմից աշխատանքային կարգապահությունը, աշխատաժամանակի ռեժիմը պահպանելու հարցերում, նույն կանոններից ելնելով՝ բուհի ուսանողներին և հատկապես առաջին կուրսեցիներին ներկայացնել իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները, կարգապահական նորմերը:

SEPTEMBER 5 DIRECTORATE SESSION
In 2018, on September 5, Directorate Session was held under the supervision of A. Cuculyan at YSU Ijevan branch.
DSCN3497
At the Directorate Session, on the agenda were the list of specializations of 2019 academic year, the effective organization of the educational process and several current issues.
Taking into consideration the research and affirmations of the deans of the faculties and the Heads of corresponding divisions on the demand of professions in the labor market, the list of specializations of YSU IB, including examination subjects and places without payment of tuition fees, were discussed and reviewed.
Particularly, it was proposed to add “Ecology and Nature Management” specialization in the Faculty of “Natural Sciences” of 2019 academic year, and “Applied Arts” (“Decorative Applied Art”) educational program in the Faculty of Applied Arts.
It was proposed to add “Psychology” to the Faculty of Humanities and to discuss the issue of implementing the “Russian Language and Literature” educational program, taking into consideration the proposal of the Head of Pedagogical Practice Department regarding the great demand of the Russian language teacher in the region․
It was decided to present YSU IB list of admission specializations (educational programs) of 2019 academic year to “Mother University” Yerevan State University for discussion.
In connection with the other issues, Deans and Heads of Departments were instructed to be consistent in work discipline, to maintain the working time regime, to present students and especially first-year students their rights and responsibilities, disciplinary norms in accordance with the internal disciplinary rules of YSU IB.