«Հայաստանի տեսարժան վայրերը» թեմայով անգլերեն զեկուցումներ ներկայացրին հեռակա ուսուցման «Զբոսաշրջություն» մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանողները
IMG_3177-06-04-19-22-28
2019թ. ապրիլի 5-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի հեռակա ուսուցման համակարգի  «Զբոսաշրջություն» մասնագիտության առաջին կուրսի ուսանողները անգլերենով ներկայացրին «Հայաստանի տեսարժան վայրերը» թեմայով զեկուցումներ:
Դաս-միջոցառումը նախաձեռնել և կազմակերպել էր Անգլերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի  ասիստենտ,  բ.գ.թ. Աննա Կարապետյանը:
Ուսանողները շնորհանդեսների ուղեկցությամբ ներկայացրին  Հայաստանի մի քանի տեսարժան վայրեր, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում  Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների շրջանում:
Մասնավորապես խոսվեց Տավուշի մարզի Գոշ գյուղի մոտ գտնվող հրաշալի  Գոշ լճի մասին, որի երկարությունը 100 մետր է, լայնությունը` 80մ, առավելագույն խորությունը՝ 8մ, ամռանը ջրի ջերմաստիճանը հասնում է ընդամենը 14°C-ի: Հատկանշվեց, որ այդ տարածքում կարելի է հանդիպել անձեռակերտ տարատեսակ հուշարձանների` ժայռային տարբեր գոյացությունների, հանքային աղբյուրների և այլն:
Ներկայացվեց Լաստիվերը, որը  դրախտային մի վայր է՝ խիտ անտառներով, քարանձավներով, գեղեցիկ ջրվեժներով և գետով: Զբոսաշրջիկների  հատուկ ուշադրությանն են արժանանում ձորում գտնվող քարանձավները, որտեղ  հասնելու համար մարդիկ կառուցել են սանդուղք: Եվ քանի որ այդ աստիճանն ավելի շատ նման է լաստի, այս վայրը ստացել է Լաստիվեր անունը:
Ուսանողները նաև խոսեցին Գեղարքունիքի մարզում՝ Սևանի թերակղզու  վրա գտնվող Սևանավանք հայկական վանական համալիրի մասին, որը հիմնադրվել է 305թ. Գրիգոր Ա Լուսավորչի կողմից: Կղզին բերդապարիսպով ամրացված է եղել դեռևս բրոնզի դարում:
«Զբոսաշրջություն» մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանողները ներկայացրին նաև Սևանա լիճը  և մի քանի այլ ուշագրավ վայրեր:
Նրանք շատ ոգևորված և հուզված էին, քանի որ առաջին անգամ էին զեկուցումներ ներկայացնում անգլերենով, և ցանկություն հայտնեցին հաճախակի մասնակցել նման դաս-միջոցառումերի:

FIRST-YEAR STUDENTS OF YSUIB PART-TIME TRAINING “TOURISM” SPECIALTY DELIVERED REPORTS IN ENGLISH ON “PLACES OF INTEREST IN ARMENIA”
IMG_3177-06-04-19-22-28
On April 5th, 2019, first-year students of “Tourism” specialty, Part-time training system of Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation delivered reports in English on “Places of Interest in Armenia”.
The event was initiated and organized by Anna Karapetyan, PhD, assistant of English Language and Literature Department.
Students accompanied by presentations introduced some of the places of interest in Armenia.
Particularly, they talked about the beautiful Gosh lake near the village of Gosh in Tavush region, the length of which is 100 meters, the width is 80 meters, the maximum depth is 8 meters, and the water temperature in summer reaches only 14 degrees Celsius. It was noted that in this area you can meet different types of monuments, various rock formations, mineral springs, etc.
Lastiver, a paradise, with dense woods, caves, beautiful waterfalls and rivers, was also presented. Lastiver is one of the most favorite places for active leisure, both among the citizens of the country and the tourists. At the caves a marvelous view opens: the waterfalls of Lastiver, which are really considered to be wonders of Nature.
Lastiver Cave is hard to access on a cliff face, and the entrance has been partially protected with an ancient wall. At the river, which has beautiful cascades and rapids, there is a campground built, with amenities.
The students also talked about the monastery of Sevanavank in Gegharkunik region, on the Sevan peninsula, founded in 305, by Gregory the Illuminator.
First-year students of “Tourism” specialty also introduced Lake Sevan and some other interesting places.
They were exceedingly excited and touched, as it was the first time they were delivering reports in English and they expressed desire to participate more frequently in such class activities.