«Հաջողության բանաձև». հարցազրույց ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Նարեկ Վարշամյանի հետ
2019թ. մայիսի 7-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2008թ. շրջանավարտ, «Տավուշի երիտասարդական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ, «ՍՕՍ−Մանկական Գյուղեր» ՀԲՀ-ի «Իջևան» մասնաճյուղի մանկավարժ Նարեկ Հովհաննեսի Վարշամյանի հետ:
– Ծնվել եմ 1987թ. հուլիսի 31-ին Իջևանում:
– Հայրս Իջևանից է, մայրս՝ Արցախի Դրմբոն գյուղից։ Հայրս մասնագիտությամբ պատմաբան է, մայրս տնտեսագետ է եղել:
Ամուսնացած եմ, ունեմ 2 դուստր: Կինս նույնպես Իջևանից է, ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ է՝ մասնագիտությամբ դիզայներ:
– Մանկուց երազել եմ դառնալ բիզնեսմեն, սակայն մինչև այժմ կյանքը այլ հունով է տարել:
– Բակալավրական կրթությունս ստացել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում՝ ձեռք բերելով մաթեմատիկայի, ինֆորմատիկայի և մանկավարժության բակալավրի աստիճան: Մագիստրատուրան ավարտել եմ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում՝ Հանրային կառավարման ֆակուլտետում:
– ԵՊՀ ԻՄ-ը ինձ տվել է գիտելիք, ավելին սովորելու ցանկություն: Ձեռք եմ բերել մի շարք նոր հատկանիշներ, որոնցից առանձնանցնեմ 2-ը.
1. 1. լինել պրոֆեսիոնալ, չխառնել անձնականն ու գործնականը,
2. 2. Խնդիրը լուծելիս մտածել ոչ միայն լուծման, այլև այդ լուծման գեղեցկության մասին:
2013 թվականից «Տավուշի երիտասարդական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահն եմ:
2010 թ.-ից աշխատում եմ «ՍՕՍ−Մանկական Գյուղեր» ՀԲՀ-ի «Իջևան» մասնաճյուղում՝ որպես մանկավարժ:
2008-2009 թթ. աշխատել եմ Բրիտանական Կարմիր խաչում՝ որպես երիտասարդական բաժնի ղեկավարի օգնական:
– «Գևորգ Մարզպետունի» պատմավեպը: Առհասարակ սիրում եմ պատմական իրողությունների մասին նմանատիպ գրքեր կարդալը: Կարծում եմ, որ այդպես պետք է ձևավորել արդի հայ մարդու արժեքային համակարգը:
– Anthony Bruno – “Seven” դետեկտիվ գիրքը: Ծանր ընթերցանություն է, սակայն այդ գիրքն ինձ առաջին հերթին հետաքրքրել է անգլերենի քերականության տեսանկյունից:
– Սիրում եմ դասական երաժշտություն, ինչպես նաև արտասահմանյան փոփ և ջազ: Երաժշտությունն ինձ համար ունի որոշիչ նշանակություն: Այն ինձ համար մոտիվացիայի աղբյուր է: Ծանր որոշումներ կայացնելիս հնարավոր է երկար լսեմ Վիվալդիի 4 եղանակները: Առանձնակի համակրանք ունեմ “Vincent” (Don Mclean) երգի նկատմամբ:
Այստեղ պատասխանը միանշանակ է՝ «Մատրիցա»։
– Սիրում եմ ֆուտբոլ (երկար տարիներ երկրպագում եմ «Մանչեսթեր Յունայթեդ» ակումբին), սեղանի թենիս և մեծ թենիս, որ առաջին անգամ խաղացել և ինձ համար բացահայտել եմ 10 տարի առաջ: Մեծ թենիսն ինձ միանգամից գրավեց:
– Հայաստանում շատ եմ սիրում Կիրանց վանքը և իր շրջակայքը: Արտերկրում սիրած վայրերը Իռլանդիան և Շոտլանդիան են: Եթե ավելի մանրամասն պատասխանեմ, սիրում եմ քայլել Հյուսիսային Իռլանդիայի Բանգոր քաղաքի Իռլանդական ծովի ափեզրին: Սիրում եմ նաև Էդինբուրգը, որտեղ քայլելիս կարծես միջնադարում հայտնվես:
– Մարդկանց մեջ միշտ գնահատել եմ ազնվությունը, անկեղծությունը և արդարության զգացումը:
– Իմ ամենանախընտրելի ասույթը Էլեոնոր Ռուզվելտի հետևյալ խոսքերն են. «Ապագան պատկանում է նրանց, ովքեր իրապես հավատում են իրենց երազանքների գեղեցկությանը»:
– Երբեք չեմ դավաճանի:
– Կարծում եմ՝ միակ բանը, որից մարդը պետք է վախենա և հաղթահարի, հենց վախն է ինքին:
– Ափսոսում եմ, որ կյանքում ավելի հաճախ ռիսկի չեմ դիմել:
– Խիղճը, սկզբունքները և իրավիճակը վերլուծելու ունակությունը:
– Կյանքիս ամենամեծ ձեռքբերումը ընտանիքս է: Հատկապես ամենադժվար իրավիճակներում մշտապես ունեցել եմ ընտանիքիս աջակցությունը, նույնսիկ երբ հաջողելու հավանականությունը շատ փոքր էր:
– Անել ուժերիդ առավելագույնի չափով՝ հավատալով, որ կհասնես հաջողության:
– Ցանկացած բան անելու համար ընդամենը պետք է սկսել գործել, քայլ անել:
– Մի՛ վախեցեք սխալվելուց, սիրելի՛ ուսանողներ, քանզի չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում: Արե՛ք, փորձե՛ք և միանշանակ կհաջողեք:

“FORMULA FOR SUCCESS”: INTERVIEW WITH YSUIB GRADUATE NAREK VARSHAMYAN
On May 7th, 2019, we had an interview with YSU Ijevan Branch graduate of 2008 academic year, Narek Varshamyan, Head of “Tavush Youth Center” NGO, pedagogue at Ijevan Branch of “SOS-Children’s Villages”.
– I was born on July 31, in 1987, in Ijevan.
– My father is from Ijevan, my mother is from the Drmbon village of Artsakh.  My father is a historian, my mother was an economist. I am married, I have 2 daughters.  My wife is from Ijevan, a graduate of YSUIB,she is a designer.
– Since childhood I dreamed of becoming a businessman, but so far I have a different path in my life.
– I studied at YSU Ijevan Branch, Bachelor of Mathematics, Informatics and Pedagogy.  I graduated State Public Administration Academy of the Republic of Armenia, Master’s Degree.
– First and foremost, YSUIB gave me knowledge, a desire to learn more.  I have gained a number of new features, 2 worth mentioning:
• be professional, be able to differentiate the personal and professional life
• When solving the problem, think not only about the solution, but also the beauty of that solution.
– Since 2013, I work as Head of “Tavush Youth Center” NGO.
Since 2010, I work as a pedagogue at Ijevan Branch of “SOS-Children’s Villages”.
In 2008-2009  I worked in the British Red Cross as an assistant to the head of the youth department.
– “ Gevorg Marzpetuni”.  In general, I love reading  historical books  I think that  the system of values of a modern Armenian should be shaped like that
– Anthony Bruno – “Seven” detective book.  It’s a hard reading, but this book is of great interest to me first of all in terms of English grammar.
– I like classical music as well as foreign pop and jazz.  Music has a decisive significance for me.  It’s a source of motivation for me.  When making tough decisions, I can listen to Vivaldi “Four seasons”.  I am fond of the song “Vincent” (Don Mclean).
– It’s definitely “Matrix”.
– I love football (for many years I am Manchester United fan), table tennis and big tennis that I have played for the first time and discovered 10 years ago.  The big tennis attracts me at once.
– I love the Kirants Monastery in Armenia and its surroundings.  Ireland and Scotland are the favorite places in abroad.  If I answer in more detail, I like to walk along the seaside of the Irish Sea of Bangor, Northern Ireland.  I also like Edinburgh, where you seem to be walking in the Middle Ages.
– What qualities do you appreciate in people?
– I appreciate honesty, sincerity and sense of justice in people.
– Do you have favorite quote or slogan?
– My most favorite quote is Eleanor Roosevelt’s words: “The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”
– I will never betray.
-“What are you afraid of?”
– I think the only thing one should be afraid and overcome is the fear itself.
– I regret that I did not take risks more often in life.
– What helps you make decisions in difficult situations?
– Conscience, principles and ability to analyze the situation.
– What do you think is the greatest accomplishment of your life?
– My greatest accomplishment is my family.  Especially in the most difficult situations, my family always supports me, even when I have small chance of success.
– Do your best and you will succeed.
– In order to succeed, you must just start doing things.
– Overcome the fear of making mistakes, beloved students, “It’s only those who do nothing that make no mistake”. Do it, try and you will undoubtedly