ՀՀ Նախագահի Մրցանակ 2018
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակը ֆինանսավորում է «Պողոսյան» հիմնադրամը (Բելգիա-Շվեյցարիա): Որպես մրցանակ շնորհվում են` մրցանակի դափնեկրի վկայագիր, կրծքանշան և դրամական պարգև` 10.000 (տասը հազար) ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամի չափով:
Մրցանակը շնորհվում է յուրաքանչյուր տարի` լավագույն ստեղծագործություններ, հայտնագործություններ (գյուտեր) և աշխատանքներ կատարած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող հեղինակներին հետևյալ յոթ բնագավառներում`
• բնական գիտություններ
• տեխնիկական գիտություններ և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ
• ֆիզիկա
• բժշկագիտություն
• արվեստ (այդ թվում ճարտարապետություն, կերպարվեստ, թատրոն, կինոարվեստ, ֆոտոարվեստ և արվեստի այլ ձևեր) – 2 մրցանակ
• գրականություն (գեղարվեստական, գեղարվեստա-թարգմանական)
• հումանիտար գիտություններ
Մրցանակաբաշխությանը կարող են ներկայացվել միայն այն գործերը, որոնք առաջին անգամ հրատարակվել, հրապարակվել, կատարվել, ցուցադրվել, բեմադրվել, կառուցվել-ավարտվել են մրցանակի համար հայտերի ներկայացման ժամկետի ավարտին նախորդող երեք տարվա (2016-2018թթ.) ընթացքում:
Ներկայացվող գիտական աշխատանքը պետք է ունենա թեմատիկ ընդհանրություն:
ԾԱՆՈՒՑՈՒՄ
– Մրցույթին «Բնական գիտություններ», «Տեխնիկական գիտություններ և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ», «Ֆիզիկա» բանագավառներում, կարող են մասնակցել նախորդ տարիներին ներկայացված, բայց հաղթող չճանաչված աշխատանքները՝ պայմանով, որ դրանք իրականացված լինեն 2016-2018 թթ. ընթացքում:
– Մրցույթին չեն կարող ներկայացվել բառարաններ, կատալոգներ, փաստաթղթերի ժողովածուներ, հուշագրություններ, դասագրքեր, ատենախոսություններ, ինչպես նաև այնպիսի աշխատանքներ և մենագրություններ, որոնց հիմքում ընկած են ատենախոսության նյութեր:
– Մրցույթին ներկայացվող մեկ հայտում մրցանակի հավակնորդների թիվը չպետք է գերազանցի հինգը:
– Մրցույթին մասնակցելու հայտ չի կարող ներկայացվել մահացած անձի համար:
– ՀՀ Նախագահի մրցանակ ստացած անձը այլևս չի կարող մրցանակ ստանալու համար աշխատանք ներկայացնել` ինչպես անհատական եղանակով, այնպես էլ համահեղինակների խմբի միջոցովª լինելով այդ խմբի հեղինակներից մեկը: ՀՀ Նախագահի մրցանակ տրվում է միայն մեկ անգամ:
Հայտատուն կարող է իր գործը ներկայացնել տվյալ բնագավառում գործող հաստատության կամ այլ անձի միջոցով, ինչպես նաև անձամբ: Հայտատուն կարող է ներկայացնել միայն մեկ հայտ:
Հայտերն ընդունվում են 2018 թվականի դեկտեմբերի 3-ից մինչև 2019 թվականի հունվարի 31-ը ներառյալ:Հայտերն ընդունվում են նաև օնլայն տարբերակով:
Ներկայացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը կարելի է ստանալ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր վարչության գրասենյակից կամ հիմնադրամի կայքից  http://www.himnadram.org
Գործերը ներկայացնելու և մանրամասն տեղեկությունների համար դիմել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր վարչություն` Աիդա Խաչիկյանին:

RA PRESIDENTIAL AWARD 2018
president-s-prize (1).. RA Presidential award is funded by “Poghosyan” Foundation (Belgium-Switzerland).
Winner certificate, a badge and a prize money of 10,000 (ten thousand) US dollars are awarded as a prize.
The prize is awarded every year to the authors who are citizens of the Republic of Armenia with the best works, inventions, in the following seven areas:
• Natural Sciences
• Technical sciences and information technologies
• Physics
• Medicine
• Art (including architecture, fine arts, theater, cinema, photography and other forms of art) – 2 awards
• Literature (artistic, literary interpretation)
• Humanities
Only the works that have been first published, performed, displayed, staged, and completed within three years (2016-2018) before the deadline for submission of awards are eligible for the competition.
The presented scientific work should have thematic generality.
NOTE:
– In the field of Natural Sciences, Technical Sciences and Information Technologies, and Physics, the works that did not win in the previous years, are eligible for the competition, provided that they are completed during 2016-2018.
– Dictionaries, catalogs, document collections, memos, textbooks, dissertations, as well as such works and monographs, which are based on the thesis materials, are not eligible for the competition.
– The number of nominees in one application form for the competition must not exceed five.
Application form can not be submitted for the deceased person.
– The person awarded RA Presidential award, can no longer apply for the competition, both individually and through the co-authors, being one of the authors of that group.
The RA Presidential Award is given only once.
The applicant may submit his/her work via the Institution or other person, as well as personally. The applicant may submit only one application.
Applications are open from December 3, 2019.
Deadline: January 31, 2019.
Applications are also accepted online.
The list of required documents for the competition can be obtained from “Armenia” All-Armenian Fund Executive Office or from the Foundation’s website http://www.himnadram.org
For application and more information, please contact Aida Khachikyan, the Executive Board of All-Armenian Fund.