Վալանսի պաշտոնական պատվիրակության և զբոսաշրջիկների այցը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ
2018թ. հոկտեմբերի 7-ին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային գագաթնաժողովի շրջանակներում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ էին այցելել Իջևանի բարեկամ Վալանս քաղաքի պաշտոնական պատվիրակությունը և զբոսաշրջիկների՝ 40 հոգուց բաղկացած խումբը:
DSCN3837
Պատվիրակության կազմում էին Վալանսի քաղաքապետ Ն.Դարագոնը, փոխքաղաքապետ Ֆ.Դոման, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Վալանսի մասնաճյուղի նախագահ Կեվին Մարկարյանը, «Վալանսի քույր քաղաաքներ» բարեկամության կոմիտեի նախագահ Ֆ.Ռիշբեն, քաղաքապետի խորհրդականներ Մ.Մարենը, Գ.Ռաստկլանը, Ն.Իլոզերը, «Մայեստրիս» համալսարանի տնօրենի օգնական Է.Տանը և այլ պաշտոնյաներ:
43537957_284464942277510_6724100571260780544_n
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության անդամներ, մասնաճյուղի նախկին դասախոս Գ.Դանսետ-Համզյանը, Սիլվի Քոչյան-Բասմաջյանը, Սիլվիան Ջերանյանը, ովքեր Վալանսում հայանպաստ գործունեություն են ծավալում և հյուրընկալել էին մեր ուսանողներին ու դասախոսներին նախորդ տարիների այցերի ժամանակ:
DSCN3855
Վալանսի պաշտոնական պատվիրակությանն ընդունեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց համալսարան այցելելու, Ֆրանսիայում հայանպաստ գործունեություն ծավալելու, ուսանողների փոխանակման ծրագրերին աջակցելու համար: Պարոն Ցուցուլյանն ընդգծեց, որ Ֆրանսիան Հայաստանի բարեկամ երկիրն է, որը Հայոց ցեղասպանությունից հետո բնակատեղի է դարձել բազմաթիվ հայերի համար, ովքեր իրենց մտքի և բազկի ուժը ծառայեցրել են Ֆրանսիայի բարգավաճմանը: Նա նաև նշեց, որ ուսանողների փոխանակման ծրագիրը մեծապես նպաստում է ֆրանկոֆոնիայի տարածմանը:
DSCN3863
Վալանսի քաղաքապետ Ն.Դարագոնը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ ֆրանսահայերը շատ արագ ինտեգրվում են և հաջողություններ գրանցում իրենց աշխատանքում: Քաղաքապետը շեշտեց, որ ֆրանսիական կողմը կշարունակի աջակցել ուսանողների փոխանակման ծրագրին:
Նա իր պատրաստակամությունը հայտնեց համագործակցելու ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հետ՝ «Կիրառական արվեստ» և «Զբոսաշրջություն» մասնագիտությունների գծով: Պարոն Դարագոնը նաև հայտնեց, որ այս ուսումնական տարում 10 հոգուց բաղկացած խմբի կհրավիրեն կատարելագործելու ֆրանսերենի իրենց իմացությունը «Մայեստրիս» համալսարանում:
DSCN3860
Մտքերի փոխանակությունից հետո պատվիրակության անդամները հանդիպեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ օտար լեզուներ ուսումնասիրող ուսանողների հետ:
Հանդիպման ընթացքում Վալանսի քաղաքապետը խոսեց հետագա ծրագրերից և պատասխանեց ուսանողների ու դասախոսների հարցերին:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղից հյուրերը հեռացան ջերմ տպավորություններով և երկկողմ համագործակցությունը շարունակելու ծրագրերով:

THE DELEGATION OF THE FRENCH TOWN OF VALENCE AND TOURISTS VISITED YSU IJEVAN BRANCH
Within the framework of the International Summit of La Francophonie, the official delegation of the French town of Valence headed by its mayor Nicolas Daragon and a group of 40 tourists visited YSU Ijevan branch on October 7, 2018.
DSCN3837
The delegation included Valence Mayor N.Daragon, Deputy Mayor Frank Domas,  Chairman of  Valence Branch of ”Armenian General Benevolent Union” Kevin Markaryan, President of  ”Valence Twinning  Committee”  F.Rishben, Mayor Advisers, M.Maren, G.Rastklan, N.Ilozer, Assistant Director of “Maestris” University, E.Tan and other representatives.
43537957_284464942277510_6724100571260780544_n
The meeting was attended by members of the Armenian General Benevolent Union, the former lecturers of the branch G. Danset-Hamzyan, Silvi Kochyan-Basmajyan, Silvian Geranyan, who promote pro-Armenian activities in Valence and hosted our students and lecturers during their previous visits.
DSCN3855
Acting Director of YSU Ijevan branch, A. Cuculyan welcomed the official delegations of the town of Valence.
He expressed gratitude for visiting the University, promoting pro-Armenian activities in France, and supporting student exchange programs. Mr. Cuculyan put emphasis on French-Armenian friendship, noting that France became a settlement after the Armenian Genocide for many Armenians who have used their power for France prosperity. He also put forward that the student exchange program greatly contributed to the spread of La Francophonie.
DSCN3863
Valence Mayor N.Daragon, thanking for the warm reception, noted that French Armenians rapidly integrate and make achievements in their work.
The mayor emphasized that France would support the student exchange program.
He expressed his readiness to cooperate with YSU Ijevan branch in terms of “Applied Art” and “Tourism” specializations. Mr. Daragon added that during this academic year, a group of 10 people would be invited to improve their French language at “Maestris” University.
DSCN3860
After the exchange of views, the members of the delegation met with YSU IB foreign language learning students.
During the meeting Valence Mayor spoke about future plans and answered the questions of the students and lecturers.