Կայացավ «Հայոց պետականության կերտումը, հիմնական փուլերն ու բնութագրական գծերը (1918-1920 թթ.) թեմայով բանավեճ-քննարկում
DSCN5058 2018թ. դեկտեմբերի 6-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի ՈՒԳԸ և Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի համագործակցությամբ տեղի ունեցավ «Հայոց պետականության կերտումը, հիմնական փուլերն ու բնութագրական գծերը (1918-1920 թթ.)» թեմայով բանավեճ-քննարկում՝ նվիրված Պատմաբանի օրվան:
Քննարկմանը մասնակցում էին Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոսներ Ա.Ազատյանը, Վ.Պողոսյանը, պ.գ.թ., ասիստենտ Ն.Գրիգորյանը, Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ, պ.գ.թ. Լ.Բեգինյանը, «Պատմություն» մասնագիտության տարբեր կուրսերի ուսանողներ:
Ա.Ազատյանը խոսեց պետականության կերտման դժվարությունների, այդ գործում մեծ ավանդ ունեցած գործիչների կատարած հայրենանվեր գործունեության, հանրապետության կարճատև շրջանի փուլավորման և դրանց առանձնահատկությունների մասին՝ նշելով, որ դեռևս ժամանակին վարչապետ Ս.Վրացյանը Հայաստանի առաջին հանրապետության պատմությունը բաժանել էր երկու փուլի՝ գոյատևման և ստեղծագործական գործունեության շրջանների:
«Հայաստաը փոքր, աղքատ երկիր էր՝ սովյալներով ու գաղթականներով լեցուն, երկրում տարածված խոլերիային աշնանը գումարվեց նաև բծավոր տիֆը, ուստի առաջնահերթ խնդիր էր դառնում ամեն ինչ անել ժողովրդին համաճարակից ու սովից փրկելու համար: Նման պայմաններում Հ.Քաջազնունու գլխավորությամբ մի պատվիրակություն է մեկնում ԱՄՆ՝ օգնություն ստանալու: 1919թ. մայիսին ամերիկյան օգնությունը հասավ Հայաստան, որը մեզ համար փրկություն էր: Չնայած աղքատ, սոված, երեք կողմից շրջափակված լինելուն՝ ՀՀ կառավարությունն այնուամենայնիվ կարողացավ քայլեր իրականացնել, որոնք միտված էին նոր ստեղծված պետությանը ժամանակի քաղաքակրթական արժեքներին մոտ դարձնելուն, – ընդգծեց Ազատյանը:
Ներկայացվեց, որ խորհրդային շրջանում բավականին ժամանակ Առաջին հանրապետությունում ստեղծված շատ իրողություններ վերագրվում էին խորհրդային պետությանը: Օրինակ՝ ԵՊՀ-ի ստեղծումը, պարտադիր կրթությունը: Այնպիսի տպավորություն էր, որ կարծես բոլշևիկները Հայաստանում մտցրին պարտադիր կրթություն:
Անվիճարկելի համարվեց այն, որ անգրագիտության վերացումը նախկին ռուսական կայսրության տարածքի մեծ մասում կապված էր խորհրդային իշխանության հետ, սակայն, նշվեց, որ դա չէր  վերաբերում հայ իրականությանը, որովհետև մեր մեջ ի սկզբանե եղել է կրթություն ստանալու ձգտումը: Խորհրդային շրջանում անտեսվում էր այն հանգամանքը, որ Հայաստանում պարտադիր տարրական կրթությունը մտցվել է Առաջին հանրապետության շրջանում: Այդ ամենի հետ միասին պետությունն ուներ բանակ, որբեր պահելու խնդիր, ուստի շատ դպրոցներ դառնում էին զորանոցներ, որբանոցներ, հիվանդանոցներ, որովհետև պատրաստի շինություններ չկային: Եվ նման դժվարին պայմանների առկայության պայմաններում ևս կրթական գործի կազմակերպումը չանտեսվեց:
Այնուհետև դասախոսների և ուսանողների (մասնավորապես՝ Մհեր Ղալումյանի, Լարիդա Ղազումյանի և Շիրակ Գասպարյանի) մասնակցությամբ բուռն քննարկում-բանավեճ ծավալվեց ժողովրդավարության և խորհրդարանական համակարգի արդյունավետության խնդիրների շուրջ: Համեմատություններ անցկացվեցին Առաջին և Երրորդ հանրապետությունների վարած քաղաքականությունների միջև:

A DISCUSSION ON “THE HISTORY OF ARMENIAN STATE, MAIN STAGES AND CHARACTERISTIC TRAITS (1918-1920)
DSCN5058 On December 6th, 2018, YSUIB Student Scientific Society (SSS) of the Faculty of Humanities in partnership with the Department of Armenian History and Social Sciences organized a discussion on “History of the Armenian State, Main Stages and Characteristic traits (1918-1920)” dedicated to the Historian’s Day.
The discussion was attended by lecturers of the Department of Armenian History and Social Sciences A. Azatyan, V. Poghosyan, Ph.D., Assistant N. Grigoryan, Assistant Professor of Tourism Management and Cultural Studies, Ph.D. L. Beginyan, students of different courses of “History” specialization.
Azatyan touched upon the difficulties of the statehood establishment, the patriotic activity of the great contributors, the stages of the short-term period of the republic and their peculiarities, noting that in the meantime, Prime Minister S. Vratsyan divided the history of the First Republic of Armenia in two stages: survival and creativity.
“Armenia was a small, poor country, full of hungry people and immigrants, and cholera spread in the country in autumn, and also a typhus, so it was a priority for everyone to save people from epidemics and starvation. Under such circumstances, a delegation headed by H. Kajaznuni was leaving for the United States to get help. In 1919, May, American aid came to Armenia, which was a salvation for us. Despite being poor, hungry and blockaded by the three sides, the Armenian government has managed to take steps aimed at making the newly created state closer to civilized values of time”, Azatyan emphasized.
It was shown that in the Soviet period quite a lot of realities created in the First Republic were attributed to the Soviet state. For example, the foundation of YSU, compulsory education.
It was such an impression as if the Bolsheviks brought compulsory education to Armenia.
It was indisputable that the elimination of illiteracy in most of the former Russian Empire was associated with Soviet Union, but it was mentioned that it did not refer to the Armenian reality, because Armenians always had an aspiration to get education. In the Soviet period, the fact that primary education in Armenia was introduced during the First Republic was ignored. At the same time, the state had an army, orphanage problem; so many schools became barracks, orphanages and hospitals because there were no ready-made buildings. And under such difficult conditions, the organization of the educational work was not ignored.
Later on, with the participation of lecturers and students (in particular, Mher Ghalumyan, Larida Ghazumyan and Shirak Gasparyan), a heated debate and discussion took place on the effectiveness of democracy and parliamentary system. Comparisons were made between the policies of the First and Third Republics of Armenia.