Դեկտեմբերի 6-ի տնօրենության նիստում
2018թ. դեկտեմբերի 6-ին «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ տնօրենության նիստ՝ Ա. Վ. Ցուցուլյանի նախագահությամբ:
Տնօրենության նիստում քննարկվեցին 2018-2019 ուստարվա առաջին կիսամյակում դասապրոցեսին ուսանողների հաճախումներին, նույն կիսամյակի ընթացիկ քննությունների և ստուգումների նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող և մի քանի ընթացիկ հարցեր:
2018-19 ուստարվա առաջին կիսամյակում ուսանողների հաճախումների վերաբերյալ զեկուցեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի չորս ֆակուլտետների դեկանները և Հեռակա ուսուցման բաժնի վարիչը:
Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում դասապրոցեսին ուսանողների մասնակցության վերաբերյալ մասնավորապես նշվեց, որ 2018թ. սեպտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում բացակայությունների ժամաքանակով նկատողության շեմը հատած ուսանողներ չկան «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» IV, «Օտար լեզու և գրականություն» I և II, «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» I, «Պատմություն» II, «Հայոց լեզու և գրականություն» II և III, «Հոգեբանություն» IV կուրսերում: Մյուս կուրսերում անհարգելի բացակայությամբ նկատողության շեմը հատել են 23 ուսանողներ:
Տնտեսագիտության ֆակուլտետում նույն ժամանակահատվածում դեկանի կողմից նկատողություն է ստացել 23 ուսանող, տնօրենի կողմից նկատողություն է ստացել 2 ուսանող, ներկայացվել է նկատողության ևս 5 ուսանող:
Ընդհանուր առմամբ հաշվետու ժամանակամիջոցում առավել ցածր հաճախելիություն գրանցվել է ԵՊՀ ԻՄ-ի առկա ուսուցման հետևյալ կուրսերում՝ «ԻԿՄ» IV և II, «Սերվիս» IV, «ՏՏ» IV, «Տնտ.» III և «Պատմ.» III:
Նիստի ընթացքում նաև որոշվեց Հեռակա ուսուցման բաժնի 15 ուսանողների հեռացնել մասնաճյուղից՝ 2018-2019 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակում ուսումնական պարապմունքներից 60 և ավելի ակադեմիական ժամ անհարգելի բացակայություններ ունենալու և կիսամյակի ուսման վարձը չվճարելու կամ մասնակի վճարելու և ուսումնական պլանով առաջացած առարկայական տարբերությունը չհանձնելու պատճառով:
2018-2019 ուստարվա առաջին կիսամյակի ընթացիկ քննությունների և ստուգումների նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցեց ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա.Դավթյանը: Նա մասնավորապես նշեց, որ 2018-2019 ուսումնական տարվա I կիսամյակի ուսումնական գործընթացի ժամանակացույցի համաձայն՝ 2018թ. դեկտեմբերի 22-28-ը կիրականացվեն բակալավրիատի առկա ուսուցման II ընթացիկ քննությունները, ստուգումները և ստուգարքները, իսկ հեռակա ուսուցման I ընթացիկ քննությունները և ստուգումները կանցկացվեն 2018թ. դեկտեմբերի 6-20-ը:
Ընդգծվեց, որ Ուսումնամեթոդական վարչության կողմից կատարվել են անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներ՝ քննաշրջանը պատշաճ կերպով իրականացնելու համար: Մասնաճյուղի ֆակուլտետներին և հեռակա ուսուցման բաժնին հատկացվել են ընթացիկ քննության համար նախատեսվող տետրերը, թեստային համակարգով իրականացվող քննությունների համար համարակալվել և կնքվել են ձևաթղթերը: Ներկայացված գրաֆիկները ստուգվել են, այնուհետև կազմվել է ժամանակացույց՝ քննական պրոցեսը տեսախցիկներով կահավորված 4 լսարաններում իրականացնելու համար: Կազմվել է գրաֆիկ՝ քննաշրջանի ընթացքում ամենօրյա վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով: Մասնաճյուղն ամբողջովին պատրաստ է քննաշրջանը սկսելու:

On December 6th, 2018, Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation Board Meeting took place headed by A. V. Tsutsulyan.
On the agenda were the attendance of the students during the first semester of 2018-2019 academic years, several current issues and the preparations for the mid-term exams of the same semester.
The Deans of four faculties of YSUIB and the Head of Part-time Learning Department reported on the attendance of students in the first semester of 2018-19 academic years.
It was particularly mentioned that in the Faculty of Humanities during 2018, September 1- December 5, there are no students with poor attendance in the “French language and literature” IV, “Foreign language and literature” I and II, “Elementary pedagogy and methodology” I, “History” II,  “Armenian Language and Literature “II and III,” Psychology “IV courses. In the other courses, 23 students had poor attendance.
At the Faculty of Economics, 23 students were reprimanded by the dean, 2 students; by the director and another 5 students were also reprimanded.
In general, the lowest attendance was in the following courses of YSUIB Full-time learning: “Informatics and Applied Mathematics” IV and II, “Service” IV, “Theory of Economy” IV, “Economy” III and “History” III.
During the session, it was also decided to remove 15 students of the Department of Part-time Learning, students having 60 or more absence during the first semester of 2018-2019 academic years and students who failed to pay semester tuition fee or partial payout and students who failed to pass the exams.
1. Davtyan, head of the educational-methodological department of YSUIB, reported on preparations for the mid-term examinations of the first semester of 2018-2019 academic years. In particular, he noted that according to the schedule of 2018-2019 academic years, the mid-term exams of Bachelor’s Full-time learning will be held from December 22 to December 28, 2018, and mid-term exams of Part-time learning will be held on December 6-20, 2018.
It was emphasized that the Educational-Methodical Department has done the necessary preparatory work to properly conduct the exam period. The branch faculties and Part-time learning departments have been provided with notebooks for mid-term examinations and paper forms for the tests were numerated and sealed. The presented schedules were checked and then a timetable was drawn to carry out the exam process in 4 classrooms equipped with cameras. A schedule has been drawn up for day-to-day oversight during the exam.