Կայացավ «ԵՊՀ ԻՄ ակադեմիական ազնվության կանոնակարգ»-ի վերաբերյալ քննարկում
2019թ. մարտի 5-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կրթության որակի ապահովման (ՄԿՈԱ) բաժինը հանդիպում էր կազմակերպել մասնաճյուղի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը ներկա էին մասնաճյուղի տարբեր ամբիոնների դասախոսներ, ՄԿՈԱ բաժնի որակի ներքին գործընթացներին աջակցող ուսանողական խմբի անդամներ։
Նախ ելույթ ունեցավ բաժնի վարիչ Մ.Ճաղարյանը։ Նա նշեց, որ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2016-2020 թթ. զարգացման ռազմավարական ծրագրի 1.2.6. կետի պահանջներից ելնելով  (մշակել և ներդնել ակա­դեմիական ազնվու­թյունն ապա­­հովող մեխա­նիզմ­ներ՝ գրա­գողու­թյունը կան­խե­լու նպա­­տա­կով)՝ բաժինը հանդիպումներ է կազմակերպում ուսանողների և դասախոսական կազմի հետ։ Նշվեց, որ 2018թ. դեկտեմբերին ՄԿՈԱ բաժինը որակի ներքին գործընթացներին աջակցող իր աշխատանքային խմբի օգնությամբ նախ հանդիպումներ է ունեցել մասնաճյուղի առկա ուսուցման ուսանողների հետ։ Հանդիպումներն անցկացվել են ֆոկուս-խմբերով։ Բաժինը նպատակ ուներ ուսումնասիրելու և պարզելու մասնաճյուղում ակադեմիական ազնվության առկա մակարդակից ուսանողների բավարարվածությունը, վերհանելու ակադեմիական անազնվության դրսևորումների ու հետևանքների հետ կապված խնդիրները, հնարավորություն տալու ուսանողներին ներկայացնել իրենց առաջարկները համալսարանական միջավայրում ակադեմիական ազնվության պահպանման և անազնվության դեմ պայքարի վերաբերյալ: Այնուհետև կատարվել է հարցում,  որին մասնակցել են 4 ֆակուլտետների 47 ուսանողներ:
Մ.Ճաղարյանը, ներկայացնելով դասախոսների հետ հանդիպման օրակարգը, նշեց, որ այդ հանդիպման նպատակն է դասախոսական կազմի հետ նույնպես քննարկել գործող «ԵՊՀ ԻՄ ակադեմիական ազնվության կանոնակարգ»-ը` դրանում փոփոխություններ կամ լրացումներ կատարելու համար: Դրանով նրանք կաջակցեն ազնիվ և արդար ուսումնառությանը և մասնաճյուղում ակադեմիական ազնվության մակարդակի բարձրացմանը, կօժանդակեն բաժնին ակադեմիական ազնվությունն ապահովող մեխանիզմների մշակման գործընթացում:
Ապա բաժնի մասնագետ Անահիտ Հովսեփյանը շնորհանդեսի միջոցով ներկայացրեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում ակադեմիական ազնվության մակարդակի և «ԵՊՀ ԻՄ ակադեմիական ազնվության կանոնակարգ»-ում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ անցկացված ուսանողական հարցման արդյունքները և դրանց վերլուծությունը: Մասնավորապես շեշտվեց, որ, ըստ այդ արդյունքների, հարցմանը մասնակցած ուսանողների 83%-ը լիարժեք կամ մասնակի բավարարված է մասնաճյուղում ակադեմիական ազնվության մակարդակից։ Ապա ներկայացվեցին ուսանողների կարծիք-առաջարկները մասնաճյուղում ակադեմիական ազնվության մակարդակի բարձրացման ու ակադեմիական անազնվության դեմ պայքարելու ձևերի վերաբերյալ։ Նշվեց, որ բաժնում քննարկվել են ուսանողների արած առաջարկները, դրանցից առանձնացվել են ուշադրության արժանի մի շարք առաջարկներ, որոնք մասնաճյուղում ակադեմիական ազնվության մակարդակի վերաբերյալ դասախոսների կարծիքի ուսումնասիրության հարցաթերթի հետ ներկայացվել են ամբիոնների քննարկմանը:
Հանդիպման ընթացքում դասախոսները ողջունեցին ուսանողների իրատեսական կարծիքները և ուսումնական գործընթացում նաև սեփական թերացումներն ընդունելու կարողությունը:
Ապա տեղի ունեցավ բուռն քննարկում ակադեմիական ազնվության մակարդակի բարձրացման համար ուսանողների կատարած առաջարկների շուրջ: Դասախոսները ներկայացրին սեփական առաջարկները և պատկերացումները ակադեմիական անազնվության, նրա  դրսևորման ձևերի և կանխարգելման քայլերի վերաբերյալ: Ներկաների մեծ մասը իրատեսական և արդարացի չհամարեց (ըստ գործող կարգի) ակադեմիական անազնվության դրսևորումների համար ուսանողների նկատմամբ կտրուկ պատժամիջոցների կիրառումը:
Քննարկման մասնակիցները նշեցին, որ հարցաթերթում իրենք մանրամասն ներկայացրել են իրենց տեսակետները մասնաճյուղում ակադեմիական ազնվության ներկա մակարդակի վերաբերյալ, իրենց նկատած անազնիվ դրսևորումները և դրանք կանխելու իրենց քայլերը, իրենց կարծիքները ակադեմիական անազնվության դիմելու դրդապատճառների մասին, կատարել են առաջարկներ մասնաճյուղում ակադեմիական ազնիվ աշխատանքի (հատկապես ավարտական աշխատանքների) ապահովման և ակադեմիական ազնվության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ։
ՄԿՈԱ բաժնի վարիչ Մ.Ճաղարյանը նշեց, որ բաժինը հանդիպումից և հարցման արդյունքներն ամփոփելուց հետո կվերանայի կանոնակարգը՝ առանձնակի ուշադրություն դարձնելով ակադեմիական անազնվության դրսևորման դեպքում պատասխանատվության ենթարկելու ձևերի վրա (կանոնակարգի 4-րդ կետի 3,4 ենթակետեր)։ Նա նաև նշեց, որ բաժինն այժմ աշխատում է Էթիկայի կանոնագրքի վրա, որը կներառի ակադեմիական ազնվություն և անազնվություն գաղափարների սահմանումները, անազնվության կանխարգելման ձևերը, էթիկայի նորմերը և էթիկական վարքագծի կանոնները, որից հետո կանոնակարգը գործածությունից կհանվի։

DISCUSSION ON “YSUIB CHARTER OF ACADEMIC HONESTY & PLAGIARISM” HELD AT YSU IJEVAN BRANCH
On March 5th, 2019, YSUIB Professional Education Quality Assurance Department organized a meeting with the professional staff of the university.
The meeting was attended by lecturers of different Departments of the Branch, members of the student group supporting the internal processes of Professional Education Quality Assurance Department.
First, the head of department M. Chagharyan made a speech noting that based on the requirements of YSU Ijevan Branch 2016-2020 Strategic Development Program 1.2.6. (to develop and implement academic honesty mechanisms to prevent plagiarism), the Department organizes meetings with students and professional staff. It was mentioned that in 2018 December, the Department of Professional Education Quality Assurance first met with students supporting internal processes of the Department, enrolled in Full-time training program.
The meetings were held in focus groups. The aim of the Department was to study and find out the satisfaction of students from the current level of academic honesty at the Branch, to identify academic plagiarism and its consequences, to enable students to present their proposals. Then a survey was conducted which included 47 students from four faculties.
1. Chagharyan, presenting the agenda of the meeting with the lecturers, mentioned that the meeting aimed to discuss with the professional staff the current “YSU Charter of Academic Honesty” for making amendments or additions in it. By doing so, they will support honest and fair learning and the process of developing the mechanisms that ensure academic honesty.
Then, Anahit Hovsepyan, Department Specialist, introduced the results and analysis of the student survey on the level of academic honesty in YSU Ijevan Branch and on making amendments and additions in the “YSU Charter of Academic Honesty”. In particular, it was emphasized that 83% of the respondents were fully or partially satisfied with the level of academic honesty at the Branch. Then the students’ opinions and suggestions on how to raise the level of academic honesty in the Branch and the ways to prevent academic dishonesty were presented. It was noted that the Department discussed the suggestions made by the students and highlighted a number of suggestions that were presented to the discussion.
During the meeting, the lecturers welcomed the students’ realistic opinions and their abilities to realize their own drawbacks in the educational process.
Then there was a heated debate on the students’ proposals for raising the level of academic honesty. The lecturers put forward their own suggestions and ideas about academic dishonesty, its forms of manifestation, and the steps to prevent it. Most of them did not consider realistic and justifiable (according to the current order) the use of strict sanctions against students for academic dishonesty.
The  participants put forward that they scrupulously expressed their views on the current level of academic honesty at the Branch,  their steps to prevent them, their opinions about the motives for applying academic dishonesty, making suggestions to ensure academic honesty (especially graduation work).
The head of Professional Education Quality Assurance Department M. Chagharyan noted that after reviewing the results of the meeting and the results of the survey, the department would review its regulations, attaching particular attention to the forms of liability for administrative dishonesty (paragraphs 3.4 of Regulation 4).
According to M. Chagharyan, the Department now works on the Code of Conduct which will  include academic honesty and dishonesty, definition of dishonesty prevention rules, ethical norms and ethical conduct rules, and, then the regulation will not come into force.