Կայացավ կանանց տոնին նվիրված ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը
2019թ. մարտի 7-ին Իջևանի քաղաքային պատկերասրահում հանդիսավոր կերպով բացվեց ԵՊՀ ԻՄ-ի կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դասախոսների և ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդեսը՝ նվիրված կանանց տոնին:
Ֆակուլտետում ձևավորված գեղեցիկ ավանդույթի համաձայն՝ գարնան և կանանց տոնի մեկնարկն ազդարարվում է ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացմամբ, որը սիրո, հարգանքի և մեծարանքի տուրք է մեր սիրելի մայրերին, կանանց, քույրերին ու դուստրերին:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցում էին մարզի տարբեր ոլորտների, Իջևանի քաղաքային իշխանությունների, ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենության ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ, դասախոսներ, ուսանողներ, ուսուցիչներ, աշակերտներ, շրջանավարտներ, քաղաքացիներ:
Բացման խոսքով հանդես եկան ցուցահանդեսի գլխավոր կազմակերպիչ, ԵՊՀ ԻՄ-ի գծանկարի, գունանկարի և քանդակի ամբիոնի  դոցենտ,  ՀՆՄ վարչության անդամ Համլետ Ասատրյանը, Իջևանի քաղաքապետարանի մշակույթի բաժնի վարիչ Լիլիթ Ղալումյանը, մշակութաբան Անի Կոստանդյանը, ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Արտակ Ցուցուլյանը, Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ալեքսան Մարգարյանը, ովքեր ջերմորեն շնորհավորեցին Գեղեցիկ սեռի բոլոր ներկայացուցիչներին՝ գարնանային չքնաղ տոնի առթիվ հղելով սիրո, գեղեցկի, բարու մաղթանքներ:
Այնուհետև ցուցահանդեսի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին պարոն Ցուցուլյանը հանձնեց հավաստագրեր, և կանանց տոնին նվիրված ցուցահանդեսը հայտարարվեց բացված:
Ցուցահանդեսում ընդգրկված են Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի 9 դասախոսի և 10 ուսանողի՝ բազմաբնույթ ու բազմաժանր, հետաքրքիր ու ինքնատիպ 75 աշխատանքներ:
«Կանանց տոնին նվիրված այս ցուցահանդեսը, – հարցազրույցի ընթացքում շեշտեց պարոն Ասատրյանը, – աննախադեպ է իր բազմաժանրությամբ՝ գեղանկար, քանդակ, կիրառական արվեստ, գրաֆիկա, գոբելեն, բատիկա, ապակենկարչություն, կերամիկա և այլն»:
Պայծառ ու շքեղ գույներով փայլող աշխատանքները պատկերասրահը ողողել են գարնանային թարմ տրամադրությամբ, գեղեցկության ու կանացիության շնչով, տաքուկ գույների չարաճճի խաղով:

THE SOLEMN OPENING OF EXHIBITION DEDICATED TO INTERNATIONAL WOMEN’S DAY
On March 7th, 2019, Ijevan Gallery hosted a solemn opening of works exhibition by YSUIB Faculty of Applied Art lecturers and students  dedicated to International Women’s Day.
According to the beautiful tradition formed at the Faculty, the spring and women’s holiday is announced with a grand opening of the exhibition,  as a tribute to our dear mothers, women, sisters and daughters.
The exhibition was attended by the representatives of Ijevan governing bodies, YSUIB Directorate, artists, lecturers, students, teachers, pupils, graduates, citizens.
The chief organizer of the exhibition, assistant professor of the Department of Painting, Design and Sculpture, member of RA Artists’ Union  Hamlet Asatryan, the head of the department of culture of Ijevan Municipality Lilit Ghalumyan, the culturologist Ani Kostandyan, Acting director of YSUIB  Artak Tsutsulyan, Acting Dean of the Faculty of Applied Arts Alexan Margaryan made a welcoming speech warmly congrtulating all the women on the occasion of the spring holiday, wishing love, beauty and all the best.
Then Mr. Tsutsulyan handed certificates to the organizers and participants of the exhibition, and the exhibition dedicated to Women’s Day was announced open.
The exhibition includes 75 unique and exceptional works by 9 lecturers and 10 students of the Faculty of Applied Arts.
“This exhibition dedicated to Women’s Day,” Mr. Asatryan said in an interview,  is exceptional in its diversity, painting, sculpture, applied art, graphics, tapestry, ceramics, etc.”
The bright and gorgeous colors glittering in the gallery spread a fresh spring mood, with a breath of beauty and femininity.