Կայացավ «Նախագծերի կառավարում կայուն զարգացման նպատակով» սեմինար-քննարկումը
2018-19 ուստարվա II կիսամյակում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ նախագծերի կառավարման վերաբերյալ սեմինար-քննարկում, որը վարեց Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ, պ.գ.թ. Համլետ   Մելքումյանը:
Սեմինար-քննարկմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տուրիզմի   կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի դասախոսներ, Տավուշի    տուրիզմի   զարգացման  և  հետազոտության կենտրոնի  աշխատակիցներ:
Հ.Մելքումյանը քննարկման մասնակիցներին ներկայացրեց իր փորձը, որ ձեռք էր բերել 2018թ. հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին Տավուշի տուրիզմի զարգացման և հետազոտության կենտրոնի ու ԵՊՀ ԻՄ-ի համագործակցության շրջանակներում կայացած՝ «Ծրագրերի   կառավարում՝ կայուն զբոսաշրջության  զարգացման  նպատակով» (Project  Management  for  Sustainable  Tourism   Training   Aid PM4SD  UNDP   Armenia) դասընթացի ժամանակ:
Վերջինս մշակվել  է  JLAG-ի (PM4SD  հավատարմագրված   ուսուցողական կազմակերպություն)  և  Training Aid-ի կողմից, իրականացվում է «Ինտեգրված   գյուղական  զբոսաշրջության  զարգացում» ծրագրի  շրջանակներում: Դասընթացը ֆինանսավորվում  է Ռուսաստանի Դաշնության և իրականացվում ՄԱԶԾ   հայաստանյան  գրասենյակի  կողմից` Տարածքային   կառավարման  և   զարգացման   նախարարության  հետ  համագործակցությամբ: Մասնակիցներին դասընթացը հնարավորություն է տալիս  ծանոթանալ և օգտագործել  ծրագրերի   նախագծման  լավագույն  փորձը:
Հ.Մելքումյանը սեմինար-քննարկման մասնակիցներին սովորեցրեց  նախագծերի կառավարում՝ կայուն  զարգացման  համատեքստում: Շեշտը դրվեց կայուն  զբոսաշրջության ոլորտի  զարգացման և  դրա  կառավարման  առանձնահատկությունների վրա:
«Կայուն զարգացման նախագծերի  կառավարումը տեղական ինքնակառավարման մարմիններին և ընկերություններին օգնում  է  աշխատել   թափանցիկ: Սովորեցնում է ծրագրերն իրականացնել այնպես, որ  դրանք ունենան համապարփակ օգտակարություն թե՛ համայնքի, թե՛ տնտեսվարողի, թե՛ տեղական ինքնակառավարման մարմինների  համար: Միաժամանակ կայուն  զբոսաշրջության զարգացման  հիմքում  դրվում  է  բնապահպանական, տնտեսական և սոցիալ-մշակութային հավասարակշիռ զարգացման մոտեցումը, որոնք երկարաժամկետ կայունության  հասնելու  համար  անհրաժեշտ  երեք առանցքներն  են», – ընդգծեց Հ.Մելքումյանը:

A SEMINAR ON “PROJECT MANAGEMENT FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT” HELD AT YSUIB
YSU Ijevan Branch hosted a seminar on project management in the II semester of 2018-19 academic year, conducted by Assistant Professor of Tourism Management and Cultural Studies, PhD.  Hamlet Melkumyan.
The seminar was attended by lecturers of YSUIB Department of Tourism Management and Cultural Studies, employees of Tavush Tourism Research and Development Center.
Melkumyan introduced the experience he had acquired owing to the seminar of 2018 on Project Management,(Project  Management  for  Sustainable  Tourism   Training   Aid PM4SD  UNDP   Armenia within the framework of cooperation between Tavush Tourism Development and Research Center and Ijevan Branch of Yerevan State University.
The latter was developed by JLAG (PM4SD accredited training organization) and Training Aid, implemented within the framework of the “Integrated Rural Tourism Development” project.  The training is financed by the Russian Federation and implemented by UNDP Armenia in cooperation with the Ministry of Territorial Administration and Development.  Participants will have a special opportunity to get acquainted and use the best practice in design.
Melkumyan talked about project management in the context of sustainable development putting an emphasis on the peculiarities of sustainable tourism development and its management.
“Sustainable development projects help local governments and companies to work transparently.  It teaches programs to be in place so that they have comprehensive benefits both for the community, the business, and the local self-governing bodies.  At the same time, the development of sustainable tourism is based on the development of environmental, economic and socio-cultural balances, which are the three indispensable factors needed to achieve long-term stability, “H. Melkumian underlined.