ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ «Առաջնորդություն» դասընթացի առաջին հանդիպումը
2018թ. հոկտեմբերի 15-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ «Առաջնորդություն» դասընթացի առաջին հանդիպումը, որը նախաձեռնել էր «Քմյունիթի սենթր ֆոր դիվելոփմենթ» տարածաշրջանային համագործակցության ՀԿ-ն։
DSCN3938
Ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ-ի երեք տասնյակ աշխատակիցներ և ուսանողներ:
Դասընթացը անգլերենով վարեց ԱՄՆ-ի Խաղաղության կորպուսի «Համայնքի և երիտասարդության զարգացում» ծրագրի աշխատակից, ուսուցիչ, մարզիչ և դասընթացավար Ուիլյամ Ջոզեֆ (Ջոդի) Դոշերը, իսկ ԵՊՀ ԻՄ-ի աշխատակից Մարիետա Սարգսյանը ապահովեց սինխրոն (համաժամանակյա) թարգմանություն:
DSCN3941
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ հասարակական կազմակերպության նախագահ Հասմիկ Ազիբեկյանը: Նա ներկայացրեց դասընթացավարին, շեշտեց, որ երիտասարդները ապագայի առաջնորդներն են, և նրանց համար շատ կարևոր է նմանատիպ ծրագրերին մասնակցությունը:
Ջոդի Դոշերը նշեց, որ ունի 35 տարվա փորձ ուսուցչության և առաջնորդության ոլորտներում, դեռ մանկուց է առնչվել առաջնորդությանը՝ ներգրավված լինելով իր քոլեջի, եկեղեցու և այլ կազմակերպությունների աշխատանքներում, աշխատելով տարբեր ոլորտներում՝ սկսած ռեստորանային բիզնեսից մինչև ԱՄՆ-ի նախագահի նախընտրական քարոզարշավ:
DSCN3945
Նրա համար առաջնորդության կարևոր մաս է կազմում գիտելիքը:
Նա խոսեց Թվիթթերի տարածվածության և ազդեցիկության մասին, մասնակիցներին տվեց առաջադրանք մտածել Թվիթթերի հաշվի հետաքրքիր անվանում, հասցե և կայք, որով նրանք կիսվեցին րոպեներ անց:
Այնուհետև դասընթացավարը խոսեց մարդկանց հասկացողության տարբերությունների մասին, բերեց օրինակներ և նշեց, որ առաջնորդի կարևոր հատկանիշներից  է անծանոթների հանդեպ հոգատարությունը:
Գործելիս նա առաջնորդվում է հետևյալ քայլերով.
• լինել տեղում,
• ընտրել վերաբերմունքը երևույթների նկատմամբ,
• որևէ մեկի օրը լավը դարձնել,
• զվարճանալ:
Նա առաջնորդի կարևոր հատկանիշներից համարեց նաև ոլորտի փոփոխությունը:
DSCN3952
Խոսելով Մարտին Լյութեր Քինգի մասին՝ նա շեշտեց քրիստոնեական արժեքների քարոզը և խոսքի ու արարքների համապատասխանությունը:
Ջ.Դոշերը ընթացքում անդրադարձավ նաև մեդիա-գործիքներին, նշեց, որ առաջնորդները փնտրում են հնարավորություն և կիրառում են հմտությունները:
Այնուհետև նա բերեց անցյալի և ներկայի մի շարք առաջնորդների օրինակներ (Նելսոն Մանդելա, Մարտին Լյութեր Քինգ, Բարակ Օբամա, Նիկոլ Փաշինյան, Ռոբերտ Քենեդի, Հռոմի պապ, Դալայ Լամա, Չէ Գևարա, Դոնալդ Թրամփ, Դաք Փրեսքոթ, Կոմիտաս, Եղիշե Չարենց, Հենրիխ Մխիթարյան), նշեց նրանց բնորոշ հատկանիշները, ներկայացրեց նրանց կատարած կարևոր քայլերը:
DSCN3971
Ի մի բերելով ներկայացված կերպարներին բնորոշ գծերը՝ պարոն Դոշերը որպես առաջնորդի կարևոր հատկանիշներ առանձնացրեց բանակցելու կարողությունը, ուժը իմաստուն կերպով օգտագործելը և այլոց ոգեշնչելը, հզորացնելը:

TRAINING SESSION ON “LEADERSHIP” AT YSU IJEVAN BRANCH
The first meeting of the “Leadership” training course was held at YSU Ijevan branch, initiated by “Community Center for Development” Territorial Cooperation NGO on October 15, 2018.
DSCN3938
Three dozen employees and students of Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation took part in the training course.
The training was conducted in English by the employee of the US Peace Corps “Community and Youth  Development” program, teacher, trainer and tutor William Joseph (Jody) Dosher, and YSU IB  employee Marieta Sargsyan provided simultaneous translation.
DSCN3941
The president of the “Community Center for Development” NGO Hasmik Azibekyan delivered a welcoming speech. She introduced the trainer and emphasized that young people were future leaders, and it was of paramount importance for them to participate in similar programs.
Jody Dosher noted that he had 35 years of experience in teaching and leadership spheres since childhood, being involved in the work of his college, church and other organizations, working in different spheres ranging from restaurant business to pre-election campaigns of the US President.
DSCN3945
For him, knowledge was an indispensible part of leadership.
He talked about the prevalence and influence of Twitter, giving a task to the participants to think of a Twitter account with an interesting name, address, and website, which they shared afterwards.
Then the trainer discussed the differences of people perception, gave examples and put forward that one of the important features of the leader was to take care of strangers.
He put forward the following steps of a true leader:
• be there,
• choose your attitude,
• make someone’s day,
• Have fun.
He also considered professional development as one of the key qualities of the leader
DSCN3952
Speaking about Martin Luther King, he put emphasis on the spread of Christian values and the accuracy of the words and deeds.
Dosher also touched upon media tools, pointing out that leaders were looking for opportunities and apply their abilities.
Then he brought examples of a number of past and present leaders (Nelson Mandela, Martin Luther King, Barack Obama, Nikol Pashinyan, Robert Kennedy, the Pope, Dalai Lama, Che Guevara, Donald Trump, Dak Prescott, Komitas, Yeghishe Charents, Henrikh Mkhitaryan), mentioned their characteristic features and presented their important deeds.
DSCN3971
Summing up the characteristic features of the presented characters, Mr. Dosher highlighted the key features of the leader: the ability to negotiate, use the power wisely, inspire and empower others.