ՄԿՈԱ բաժնի աշխատակիցները հանդիպեցին դասախոսների հետ
DSCN5728 2019թ. փետրվարի 14-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կրթության որակի ապահովման (ՄԿՈԱ) բաժնի աշխատակիցները հանդիպում ունեցան մասնաճյուղի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման նպատակն էր դասախոսների հետ քննարկել բաժնի կողմից մշակված «Դասընթացի գնահատման հարցաթերթ»-ի տարբերակը, որը նախապես ուղարկվել էր ամբիոններ՝ հարցաշարի վերաբերյալ դասախոսների կարծիքները և առաջարկները հավաքագրելու համար:
ՄԿՈԱ բաժնի վարիչ Մարիետա Ճաղարյանը նշեց, որ քննարկման ներկայացված հարցաշարով ուսանողները գնահատելու են մասնագիտական գիտելիքներ, հմտություններ և կարողություններ ձեռք բերելու, մասնագիտական ոլորտի արդի ընդհանրացումներ և եզրակացություններ կատարելու, տարբեր դասընթացներից ձեռք բերած տեղեկությունները իրար կապելու վերաբերյալ  տվյալ դասընթացի ընձեռած հնարավորությունները:
Հարցաթերթը ուսանողներին կտրամադրի դասախոսը տվյալ դասընթացի ավարտին: Հարցումն անանուն է, ինչը ուսանողներին թույլ կտա անկաշկանդ արտահայտելու իրենց կարծիքները:
Ընդգծվեց, որ ուսանողների անկեղծ և օբյեկտիվ պատասխանների վերլուծությունը հնարավորություն  կտա դասավանդողին՝
• մշտադիտարկել և վերանայել իր դասավանդած դասընթացի ծրագրի կամ նրա առանձին բաժինների արդյունավետությունը,
• օբյեկտիվորեն ուսումնասիրել և վերլուծել դասընթացի արդյունքները,
• առանձնացնել դասընթացի ուժեղ և թույլ կողմերը,
• բարելավել դասընթացը:
Մ.Ճաղարյանի կողմից հարցաշարի ներկայացումից հետո տեղի ունեցավ ակտիվ քննարկում: Մասնակիցներն արտահայտեցին հարցաթերթում ներկայացված հարցերի քանակի, բովանդակության, ձևակերպումների վերաբերյալ իրենց կարծիքները:
Դասախոսներն առաջարկեցին կրճատել հարցերի քանակը (հասցնել մինչև 10-ի), որոշ հարցեր միավորել և ձևակերպումները պարզեցնել՝ ուսանողների համար առավել ընկալելի լինելու նպատակով:
Մի քանի դասախոսներ առաջարկեցին ուսանողների հետ հարցումն անցկացնել որոշակի ընտրանքով: Եղավ նաև առաջարկ, որ հարցաթերթի ընդհանուր օրինակի հիման վրա դասախոսները, ելնելով իրենց դասընթացի յուրահատկություններից, իրենք մշակեն իրենց հարցաշարը:
Ներկայացված հարցաշարի 6-7 հարց հավանության արժանացավ դասախոսների կողմից, և նրանք առաջարկեցին այդ հարցերն անպայման ընդգրկել գնահատման թերթիկի վերջնական տարբերակի մեջ:
Հանդիպման վերջում տիկին Ճաղարյանն առաջարկեց սեղմ ժամկետներում (2-3 օրվա ընթացքում) ամբիոններում ևս մեկ անգամ քննարկել հարցաշարը և առաջարկները ներկայացնել ՄԿՈԱ բաժին, որտեղ բոլոր առաջարկների և կարծիքների հիման վրա կկազմվի հարցաշարի վերջնական տարբերակը:
Բաժինը նպատակ ունի դասընթացի գնահատման հարցաթերթի վերջնական տարբերակը մինչև փետրվարի վերջը փորձարկել 1-ին կիսամյակի տարբեր կրթական ծրագրերի մի քանի դասընթացների համար, որպեսզի պարզվի նաև ուսանողների կողմից հարցաշարի ընկալելիության մակարդակը:

WORKERS OF PROFESSIONAL EDUCATION QUALITY ASSURANCE DEPARTMENT HAD A MEETING WITH LECTURERS
On February 14th, 2019, the workers of YSUIB Professional Education Quality Assurance Department had a meeting with the University professorial staff.
The meeting aimed to discuss the version of the “Course Assessment Questionnaire” developed by the Department, which was sent to the departments in advance, to find out the opinions and suggestions of the lecturers on the questionnaire.
The head of Professional Education Quality Assurance Department Marieta Tchagharyan mentioned that with the questionnaire presented for discussion students will evaluate the professional knowledge for obtaining skills and abilities, make generalizations and conclusions of the professional sphere, and the ability to connect the information obtained from different training courses.
The lecturer will provide the questionnaire to the students at the end of the very course. The survey is anonymous, which will enable students to express their opinions freely.
The analysis of students’ sincere and objective responses will enable the lecturer.
• monitor and review the effectiveness of his/her training program or its separate sections
• objectively study and analyze the results of the course
• highlight the strengths and weaknesses of the course
• improve the course
The meeting was in an engaging and interactive atmosphere.
The participants expressed their opinion on the quantity, content and formulations of the questions presented in the questionnaire.
The lecturers suggested to reduce the number of questions (up to 10), combine some questions and simplify some formulations to make them more understandable.
Several lecturers suggested conducting a survey with students with a specific sample. There was also a suggestion that, based on the general example of the questionnaire, the lecturers, based on the specificity of their course, should develop their questionnaire.
6-7 questions were approved by the lecturers and they suggested that these questions should certainly be included in the final version of the assessment questionnaire.
At the end of the meeting, Ms. Tchagaryan proposed to discuss the questionnaire once again and submit suggestions to the Professional Education Quality Assurance department (within 2-3 days), where the final version of the questionnaire will be formed based on all proposals and opinions.
The Department aims to test the final version of the course assessment questionnaire by the end of February for a number of different training programs for the 1st semester to determine the level of student perception of questionnaire.