«ՀԼԳ» մասնագիտության 2-րդ և 3-րդ կուրսերի ուսանողների այցը Լուսաձորի հիմնական դպրոց
2018թ. դեկտեմբերի 14-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «Հայոց լեզու և գրականություն» մասնագիտության 2-րդ և 3-րդ կուրսերի ուսանողները Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Վ.Ավագյանի նախաձեռնությամբ այցելեցին Լուսաձոր գյուղի հիմնական դպրոց, որտեղ արժանացան պատշաճ ընդունելության դպրոցի տնօրեն Արմեն Սարդարյանի և ուսուցիչների կողմից:
Այցելության նպատակն էր Լուսաձորի դպրոցում անցկացնել միջոցառում՝ նվիրված գյուղի հիմնադիր ու մեծ տոհմերի՝ Եգանյանների, Սարդարյանների և Այվազյանների ծագման պատմություններին:
Ժողովրդական հետաքրքիր զրույցներով հագեցած զեկուցումներով հանդես եկան լուսաձորցի ուսանողներ Տաթևիկ Այվազյանը, Շուշան Հակոբյանը և Տաթևիկ Եգանյանը:
Շուշանի զեկուցման մեջ ներկայացվեց նաև գյուղի  ազդեցիկ մարդկանցից մեկը՝ Էլիզբար Սարդարյանը, ում գրած բանաստեղծություններից և «33-ը չվերադարձան» պոեմից ուսանողները ներկայացրին պատառիկներ:
Զեկուցումների ընթերցումներն ընդմիջվում էին ասմունքով և երգով:
Միջոցառումից անմասն չմնացին և դպրոցի աշակերտները՝ հանդես գալով ասմունքով:
Հյուրերից և վերոնշյալ տոհմերի ներկայացուցիչներից նույնպես ելույթ ունեցան:
Միջոցառումը եզրափակեցին Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Վ.Ավագյանը և Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի փոխդեկան, բ.գ.թ., դոցենտ Վ.Աղաբաբյանը:
Ի պատասխան՝ շնորհակալություն հայտնեցին դպրոցի տնօրենն ու հյուրերը՝ կազմակերպելով փոքրիկ հյուրասիրություն:

SECOND AND THIRD-YEAR STUDENTS OF “ARMENIAN LANGUAGE AND LITERATURE” VISITED LUSADZOR PRIMARY SCHOOL
20181214_125648[1]
On December 14th, 2018, 2nd and 3rd year students of  the Faculty of Humanities, “Armenian Language and Literature” specialty, at the initiative of acting Head of the Department of Armenian Language and Literature V. Avagyan visited the primary school of Lusadzor village. The school director Armen Sardaryan and teachers warmly welcomed the guests.
The purpose of the visit was to organize an event dedicated to the founder of the village and the history of the great tribes of the village, the Yeghanyan, Sardaryan and Ayvazyan.
Shushan in her report, presented one of the influential people of the village, Elizbar Sardaryan, the students presented her poems and her famous poem “33 did not come back”.
The reports were interrupted by recitation and songs.
The school students also performed a recitation.
Guests and representatives of the above-mentioned tribes also made a performance.
The acting Head of the Department of Armenian Language and Literature, Associate Professor, PhD, V. Avagyan and vice-dean of the Faculty of Humanities, Associate Professor, PhD, V. Aghababyan made the final speech.