Դպրոցներում շարունակվում են մասնագիտական կողմնորոշման աշխատանքները
Dp 9 2019թ. ապրիլի 3-12-ը ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսումնամեթոդական վարչության աշխատակիցները և տարբեր ամբիոնների դասախոսներ մասնագիտական կողմնորոշման զրույցներ ունեցան Իջևանի շրջանի 4 գյուղերի, Այրում խոշորացված համայնքի, Բերդի տարածաշրջանի 3 գյուղերի, Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղի միջնակարգ դպրոցների և Դիլիջանի ավագ դպրոցի 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտների հետ:
Սարիգյուղի և Խաշթառակի միջնակարգ դպրոցներում զրույցներ վարեց Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ Պավել Ասիլբեկյանը:
Այրումի, Արճիսի, Պտղավանի և Բագրատաշենի միջնակարգ դպրոցներում հանդիպումներ ունեցան Մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի վարիչ, պ.գ.թ, ասիստենտ Լիաննա Բեգինյանը և նույն բաժնի տեսուչ, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը:
Ծովագյուղի միջնակարգ և Դիլիջանի ավագ դպրոցների աշակերտների, Դիլիջանի պետական և Դիլիջանի պետական բժշկական քոլեջների ուսանողների հետ հանդիպումներ ունեցան Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Արկադի Դավթյանը և ՄԿՊԿ բաժնի վարիչ Լիաննա Բեգինյանը:
Վազաշենի, Պառավաքարի և Վ.Ծաղկավանի միջնակարգ դպրոցներում հանդիպումներ ունեցան Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Ալիսա Հասանյանը ու Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոս Վլադիմիր Պողոսյանը:
ՄԿՊԿ բաժնի տեսուչ, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը, ով ներկա էր վերոնշյալ դպրոցների մեծ մասում կայացած հանդիպումներին, նաև հանդիպումներ ունեցավ Ն.Ծաղկավանի և Տավուշի միջնակարգ դպրոցներում:
Հանդիպումների ժամանակ ԵՊՀ ԻՄ-ի աշխատակիցները ներկայացրին բուհում գործող մասնագիտությունները և դրանց ընձեռած հնարավորությունները, բաժանեցին բուկլետներ և տեղեկատվական թերթիկներ, պատասխանեցին աշակերտների հարցերին:

YSUIB REPRESENTATIVES CONTINUE TO CARRY OUT PROFESSIONAL ORIENTATION WORKS AT SCHOOLS
On April 3-12th, 2019, the representatives of YSUIB Educational-Methodological Department and various lecturers delivered professional orientation lectures at four villages of Ijevan, Ayrum, 3 villages of Berd region, Gegharkunik region, Tsovagyugh Secondary School and 11th and 12th graders of Dilijan High School.
Pavel Asilbekyan, Assistant Professor of Tourism Management and Cultural Studies Department, delivered a lecture at Sarigyukh and Khashtarak Secondary schools.
Slavik Alaverdyan, Inspector of  Professional Orientation and Practice Department, Lecturer of the Department of General Mathematics and Natural Sciences, and Lianna Beginyan, PhD, Assistant, Head of Professional Orientation and Practice Department, had meetings at the secondary schools of Ayrum, Archis, Ptghavan and Bagratashen.
Arkadi Davtyan, Head of the Educational-Methodological Department, and Lianna Beginyan, Head of Professional Orientation and Practice Department had meetings with students of Tsovagyugh High School and Dilijan High School, Dilijan State and Dilijan State Medical College.
Alisa Hasanyan, PhD, Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, and Lecturer of the Department of Armenian History and Social Sciences Vladimir Poghosyan had meetings with students of Vazashen, Paravakar and Tsakhkavan Secondary Schools.
Slavik Alaverdyan, Inspector of Professional Orientation and Practice Department, Lecturer of the Department of General Mathematics and Natural Sciences, who attended the meetings in most of the above-mentioned schools, also had meetings at Tsakhkavan and Tavush Secondary schools.
At the meetings, YSUIB representatives introduced the specialties  available at YSU Ijevan Branch and its opportunities, distributed booklets, answered students’ questions.