Կայացավ ԵՊՀ-ի կողմից կազմակերպված՝ 2019թ. դպրոցական օլիմպիադայի 1-ին փուլը
2019թ. մարտի 16-ին ԵՊՀ-ում և ՀՀ բոլոր մարզերում անցկացվեց դպրոցականների օլիմպիադայի 1-ին փուլը, որն արդեն 11-րդ անգամ կազմակերպում է ԵՊՀ-ի մինչհամալսարանական կրթության վարչությունը:
Տավուշի մարզում օլիմպիադայի անցկացման աշխատանքներն իրականացնում է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժինը:
Օլիմպիադայի անցկացման նպատակն է շնորհալի ու ստեղծագործական կարողություններ ունեցող երեխաների հայտնաբերումը, նրանց հետ անհատական աշխատանքի կազմակերպումը:
Դպրոցական օլիմպիադայի մասնակիցներին ողջունեց ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար, ֆ.մ.գ.թ., դոցենտ Արտակ Ցուցուլյանը: Նա կարևորեց ավարտական քննություններից առաջ նման մրցույթների անցկացումը, մասնակիցներին մաղթեց հաջողություններ, անդրադարձավ ԵՊՀ-ին և մասնաճյուղին, խոսեց մասնագիտական ճիշտ կողմնորոշման մասին:
Այնուհետև ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի տեսուչ Սլավիկ Ալավերդյանը ներկայացրեց մասնակիցների ցուցակները, ըստ այդմ՝ դասախոսները և ուսանողները օլիմպիադայի մասնակիցներին ուղեկցեցին լսարաններ և սկսեցին օլիմպիադան:
Այս տարի Տավուշի մարզից օլիմպիադային մասնակցեց 34 դպրոցի 235 աշակերտ` հանրակրթական 13 առարկաների գծով.
• մաթեմատիկա,
• ֆիզիկա,
• քիմիա,
• ինֆորմատիկա,
• կենսաբանություն,
• աշխարհագրություն,
• հայ ժողովրդի պատմություն,
• հայոց լեզու և գրականություն,
• ռուսաց լեզու,
• անգլերեն,
• գերմաներեն,
• ֆրանսերեն,
• ստեղծագործական աշխատանք:
Օլիմպիադայի մասնակիցներին տրվեցին ԵՊՀ-ի, նրա տարբեր ֆակուլտետների և Իջևանի մասնաճյուղի տեղեկատվական թերթիկներ (բուկլետներ):
Օլիմպիադան նախատեսված է անցկացնել 2 փուլով: Օլիմպիադայի 2-րդ փուլը կանցկացվի ս.թ. մարտի 30-ին՝ ժամը 11.00-ին, ԵՊՀ-ում, որին կմասնակցեն 1-ին փուլի հաղթողները:
Օլիմպիադայի փակման և պարգևատրման արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 19-ին՝ ժամը 15.00-ին, ԵՊՀ-ի մեծ դահլիճում (կենտրոնական մասնաշենք, 3-րդ հարկ):
Ի գիտություն՝ ԵՊՀ-ի գիտական խորհրդի որոշմամբ օլիմպիադայում հաղթած (I, II և III կարգի դիպլոմների արժանացած) աշակերտներին, ԵՊՀ-ի վճարովի համակարգ ընդունվելու դեպքում, առաջին կուրսում կտրամադրվի համապատասխանաբար 50, 40 և 30 տոկոս ուսման վարձի զեղչ:

THE FIRST STAGE OF SCHOOL OLYMPIAD-2019 ORGANISED BY YSU TOOK PLACE
YSU has been holding the school Olympiad for 11 years. The aim of the contest is to orient pupils in their majors, to enrich their knowledge and abilities, to get necessary skills and to familiarize them with the faculties they prefer.
The Olympiad is held in Tavush by the Department of Professional Orientation and Practice of YSU Ijevan Branch.
YSUIB  Acting Director, Associate Professor, PhD,  Artak Tsutsulyan welcomed the School Olympiad participants. He highlighted the importance of such competitions before the final examinations, wished the participants good luck, touched upon YSU and Ijevan Branch and the problem of choosing relevant profession.
Then, Slavik Alaverdyan, Inspector of the Department of Professional Orientation and Practice of YSUIB, presented the participants’ lists, so the lecturers and students accompanied the Olympiad participants to the classrooms and the School Olympiad started.
This year, 235 pupils from 34 schools participated in the Olympiad from Tavush Region. The students compete in 13 subjects:
• mathematics,
• physics,
• chemistry,
• Informatics,
• biology,
• geography,
• History of Armenia,
• Armenian language and literature,
• Russian language,
• English,
• German,
• French,
• Creative work
The Olympiad Participants received booklets about YSU, its various faculties and Ijevan Branch.
The Olympiad is planned to be held in two stages. 2nd stage of the Olympiad to be held on March 30, at 11:00, at YSU, the winners of the first stage will take part in it.
Closing and awarding ceremony of the Olympiad will take place on April 19, at 15.00 at YSU hall (central building, 3rd floor).
ATTENTION: According to the decision of YSU Academic Council, the winners of the Olympiad ( I, II and III place winners) enrolled in YSU paid system of education, will be awarded with 50, 40 and 30% compensation of tuition fees.