ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների մասնակցությամբ ամփոփվեց «Երիտասարդը ՏԻՄ-ի գործընկեր» 4-ամսյա ծրագիրը
2019թ. մարտի 15-ին Իջևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցավ «Երիտասարդը ՏԻՄ-ի գործընկեր» 4-ամսյա ծրագրի ամփոփումը:
Ծրագրում ընդգրկված էին 18-20 տարեկան 17  երիտասարդներ, ովքեր ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներ են:
Նրանք հնարավորություն ստացան զարգացնելու և հզորացնելու իրենց գիտելիքներն ու կարողությունները քաղաքացիական-հասարակական ոլորտում, նոր մակարդակի հասցնելու ՏԻՄ-երիտասարդություն կապը և տեղական որոշումների մակարդակում լսելի դարձնելու երիտասարդության ձայնն ու առաջարկները:
Ծրագրի շրջանակներում  կազմակերպվել  են դասընթացներ, խմբի անդամների  կարողությունների և գիտելիքների հզորացում՝ շահերի պաշտպանության, կարիքների վերհանման ու հարցումների անցկացման, համայնքային ծրագրերի նախագծման ու իրականացման, որոշումների կայացման գործընթացում դերակատարների համագործակցության կայացման մեխանիզմների վերաբերյալ:
Մասնակիցները սովորել են, թե ինչպես պլանավորել շահերի պաշտպանության քայլերը, բացահայտել հիմնախնդիրը, քարտեզագրել առկա ներքին ու արտաքին ռեսուրսները, գնահատել կարիքները և այլն:  Նրանք երիտասարդների շրջանում իրականացրել են նաև հանրային հարցումներ, որոնց արդյունքների հիման վրա կազմել են առաջարկությունների փաթեթ՝ ՏԻՄ-երին ներկայացնելու համար:
Իջևանի համայնքապետի և ավագանու անդամների հետ կայացած հանդիպմանը, որին մասնակցում էին նաև գործընկեր կազմակերպությունների՝ «ՕքսԵՋեն» հիմնադրամի և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային կազմակերպության, ԵՊՀ ԻՄ-ի ներկայացուցիչներ, խումբը ներկայացրեց առաջարկություններ՝ համայնքում երիտասարդների ու ՏԻՄ-երի միջև համագործակցության խորացման նպատակով:  Առաջարկվում էր, օրինակ, Իջևան համայնքի բյուջեով  երիտասարդական  փոքր նախաձեռնությունների ֆինանսավորում հատկացնել՝ տեղական  դրամաշնորհների հայտարարման կարգով:
Իջևան համայնքի ղեկավար Վարդան Ղալումյանը, ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին, կարևորեց  երիտասարդների նախաձեռնությունը, պատրաստակամություն հայտնեց համագործակցելու և համատեղ ծրագրեր իրականացնելու: Նա նշեց, որ ավագանու հետ անպայման կքննարկեն առաջարկները և երիտասարդների հետ շփումները կդարձնեն ավելի հաճախակի:
Բոլոր մասնակիցները ստացան հավաստագրեր:
Ծրագրի ամենագլխավոր արդյունքն այն է, որ հիմք դրվեց երիտասարդների ու ՏԻՄ-երի միջև նոր համագործակցության, որը հնարավորություն կտա երկխոսության ծավալման, նոր գաղափարների քննարկման ու համայնքում երիտասարդների քաղաքացիական ակտիվության խթանման համար: Հավելենք, որ երիտասարդական աշխատանքի խթանմանն ուղղված «Երիտասարդը ՏԻՄ-ի գործընկեր» ծրագիրն իրականացվում է  «ԵՄ-ն հանուն երիտասարդության՝ հմտություններ ապագայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի (2018-2020 թթ.) շրջանակներում՝ Իջևանի համայնքապետարանի  և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային  բարեգործական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ:

WITH THE PARTICIPATION OF YSUIB STUDENTS, THE RESULTS OF “YOUTH: PARTNER OF SELF-GOVERNING BODIES” FOUR-MONTH PROGRAM CONCLUDED
IMG_3397
On March 15th, 2019, Ijevan Municipality concluded the results of  “Youth: partner of Self-Governing Bodies” 4-month program.
The program included 17 youth aged 18-20 who are students of YSU Ijevan Branch.
They had the opportunity to develop and empower their knowledge and skills in the civil society, to bring the Self-Governing Bodies- Youth connection to a new level and to make the voice and suggestions of the youth heard at the local level.
Within the framework of the program, trainings were organized on capacity building of the group members, mechanisms of advocacy, identifying needs and conducting surveys, design and implementation of community programs, and mechanisms for cooperation between parties in the decision-making process.
Participants learned how to plan advocacy steps, identify the problem, map existing internal and external resources, assess needs, and more. They also conducted public opinion polls, based on the results of which a package of proposals was submitted to the local self-governing bodies.
During the meeting with the Ijevan mayor and council members, with the participation of the partner organizations, “Oxygen Foundation” and “World Vision”, YSUIB representatives, the group presented recommendations to the community to strengthen cooperation between young people and local Self-Governing Bodies. It was suggested that, for example, allocate funding for small youth initiatives by the Ijevan community budget, as local grants.
Ijevan Mayor Vardan Ghalumyan, welcoming the participants, highlighted the initiative of the youth and expressed readiness to cooperate and implement joint projects. He mentioned that with the council he would definitely discuss the proposals and make contacts with the youth more frequently.
All the participants received certificates.
The program’s main result is that it brings the partnership between youth and local Self-Governing Bodies a new level, which will promote the youth participation in the community discussion and new ideas. In addition, youth employment promotion “Youth: partner of Self-Governing Bodies” program implemented by “EU for Youth, Skills for the Future” (2018-2020), in cooperation with the Ijevan Municipality and “World Vision” international Organisation.