Կայացավ ԵՊՀ ՈՒԳԸ գիտական հոդվածների ժողովածուի հերթական համարների շնորհանդեսը
ՈՒԳԸ 4 2019թ. փետրվարի 20-ին ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցան «ԵՊՀ ՈՒԳԸ գիտական հոդվածների ժողովածու 2018»-ի 1.1 (24), 1.2 (25) և 1.3 (26) համարների և «Գիտական Արցախ» պարբերականի շնորհանդեսները:
Շնորհանդեսներին ներկա էին ԵՊՀ գիտական խորհրդի քարտուղար Մենուա Սողոմոնյանը, «Արցախի երիտասարդ գիտնականների և մասնագետների միավորում» ՀԿ նախագահ Ավետիք Հարությունյանը, ԵՊՀ ՈՒԳԸ նախագահ Վանատուր Շերենցը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
ԵՊՀ ՈՒԳԸ գիտական հոդվածների ժողովածուի երեք հատորներում տեղ են գտել 103 հոդվածներ, որոնք ընտրվել են ամենամյա գիտական նստաշրջանում հնչած գրեթե 450 զեկուցումներից: Բոլոր հոդվածներն անցել են գրախոսության փուլը, իսկ հետո արդեն երաշխավորվել տպագրության:
Վանատուր Շերենցը շնորհավորեց հոդվածների հեղինակներին, ներկայացրեց ժողովածուի վերաբերյալ որոշ վիճակագրական տվյալներ:
Նա շեշտեց, որ ժողովածուում հոդված տպագրելու համար պարտադիր պետք է զեկուցմամբ հանդես գալ ՈՒԳԸ կողմից կազմակերպվող ամենամյա գիտական նստաշրջանին. «Ընտրվել են այն հոդվածները, որոնք պարունակել են գիտական նորույթ, իսկ դրանց արդյունքներն էլ հիմնված են եղել գիտական մեթոդների վրա»:
Վերջում հոդվածների հեղինակները, այդ թվում՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը, ստացան իրենց օրինակները:

THE PRESENTATION OF PERIODICALS OF “YSU SSS COLLECTION OF SCIENTIFIC ARTICLES” WAS HELD AT YSU
On February 20th, 2019, the presentation of 1.1 (24), 1.2 (25) and 1.3 (26) and “Scientific Artsakh” periodicals of “YSU SSS Collection of Scientific Articles -2018” took place in the conference hall of  YSU Academic Council.
The presentations were attended by YSU Academic Council Secretary Menua Soghomonyan, the chairman of the Union of Young Scholars and Specialists of Artsakh” NGO Avetik Harutyunyan, the chairman of YSU SSS Vanatur Sherenc, representatives of professorial staff and students.
The member of the editorial board, the head of the Chair of Printed and Broadcast Media, Doctor of Philology, Professor Mushegh Hovsepyan asserted the high quality of presented works.
The three volumes of  YSU SSS scientific articles collection include 103 articles, selected from almost 450 reports of the annual scientific session.
Vanatur Sherenc congratulated the authors of the articles, presented some statistics on the collection.
He put forward that in order to publish an article in the collection, it is mandatory to make a report at the annual scientific session organized by the Student Scientific Society, “We chose articles that had scientific novelty, which results were based on scientific methods.”
At the end of the presentation, the authors of the articles, including Slavik Alaverdyan, a lecturer of YSUIB Department of General Mathematics and Natural Sciences, received their examples.