ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՈՒՍԱՆՈՂ-2018. ԲՈՒՀԵՐԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ԿՐԹԱԹՈՇԱԿՆԵՐԻ ՏՐԱՄԱԴՐՄԱՆ ՄՐՑՈՒՅԹ
YSU1-520x31290
ԵՊՀ ռեկտորատը հայտարարում է բուհերի լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման մրցույթի առաջին` ներբուհական փուլի մեկնարկը:
Մրցույթին կարող են մասնակցել ԵՊՀ բոլոր ֆակուլտետների և մագիստրոսական կրթական ծրագրեր իրականացնող կենտրոնների կամ այլ ստորաբաժանումների այն ուսանողները, ովքեր առնվազն 4 կիսամյակ եղել են ԵՊՀ ուսանող, վերջին երկու կիսամյակների ընթացքում ունեցել են բարձր կամ գերազանց առաջադիմություն (ՄՈԳ-ը՝ 16 և բարձր), ինչպես նաև համապատասխանում են ՀՀ կառավարության 2013 թվականի օգոստոսի 29-ի N 1005-Ն որոշմամբ հաստատված  «ՀՀ բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման կարգի» չափանիշների:
Մրցույթի կարգ՝  https://www.e-gov.am/u_files/file/decrees/kar/2013/09/MAR-1005.pdf
Մրցույթին կարող են մասնակցել առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրի 2-4-րդ կուրսերի, իսկ մագիստրոսի կրթական ծրագրով` առաջին կիսամյակն ավարտած ուսանողները (բացառությամբ մեկ տարի տևողությամբ մագիստրոսական ծրագրով սովորող ուսանողների ):
Մրցույթն անցկացվում է առանձին բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով` ըստ հետևյալ ոլորտների`
1) բնագիտական (այդ թվում` մաթեմատիկական-տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաներ (ՏՀՏ).
2) բժշկություն.
3) հումանիտար գիտություններ.
4) հասարակագիտություն.
5) ճարտարագիտություն (այդ թվում` ճարտարապետական/գյուղատնտեսական).
6) հայագիտություն:
Մրցույթում սահմանված են երեք հիմնական չափանիշներ՝ առաջադիմությունը (ՄՈԳ), ուսանողի՝ գիտական աշխատանք կատարելու կարողություններն ու հաջողությունները (հաշվի են առնվում նրանց մասնակցությունը գիտական կոնֆերանսներին, սեմինարներին ու տպագրված աշխատանքները) և ակտիվ մասնակցությունը ներբուհական ուսանողական կյանքին: Հաղթող բոլոր ուսանողներն արժանանալու են նաև դրամական պարգևների:
Մրցանակները նախատեսված են ինչպես բակալավրիատում, այնպես էլ մագիստրատուրայում սովորողների համար: Մրցույթն անցկացվում է երկու փուլով, առաջինը՝ բուհերում, իսկ երկրորդ՝ հանրապետական փուլն իրականացնելու է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը:
Մրցույթի չափանիշներին (առաջադիմություն, գիտական աշխատանքներ, հասարակական մասնակցություն և այլն) համապատասխանող ԵՊՀ բոլոր ուսանողները հրավիրվում են մասնակցելու մրցույթին: Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել համապատասխան հայտի ձևը և կցել անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Փաստաթղթերը պետք է ներկայացնել մինչև 2018 թ.-ի հոկտեմբերի 26-ը՝ ժամը 16:00-ն,  ԵՊՀ ընդհանուր բաժին (ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենք, 2-րդ հարկ):

THE BEST STUDENT OF THE REPUBLIC -2018. COMPETITION FOR NOMINAL SCHOLARSHIPS
YSU Rectorate announces the launch of the first stage of the competition for nominal scholarships for high-performing students of the university.
Students of YSU from all faculties as well as master’s degree education programs or other subdivisions, who have been YSU students for at least 4 semesters, have high or excellent progress during the last two semesters (average grade point 16 and higher), as well as students who meet the criteria of August 29, 2013 Decree N 1005 of the Government of the Republic, “Nominal Scholarships of Students with Best Progress in Higher Educational Institutions of Armenia “.
Competition order:  https://www.e-gov.am/u_files/file/decrees/kar/2013/09/MAR-1005.pdf
The second-fourth-year students of full-time learning Bachelor’s program and Master’s degree students completed the first semester (except for one-year master’s program students) are eligible for the competition
The competition is held according to a separate bachelor’s and master’s degree programs in the following fields:
1) Natural sciences (including mathematical-information and communication technologies)
2) Medicine
3) Humanities
4) Social science
5) Engineering (including architectural / agricultural)
6) Armenian Studies.
The competition has three main criteria: academic progress (average grade point), the student’s capacity to perform research work (taking into account their participation in scientific conferences, seminars and printed works) and active participation in the student life.
All winning students will also receive money prize.
Awards are for both bachelor’s and master’s students.
The competition is held in two stages: the first stage will be in the universities, and the second republican stage will be held by the Ministry of Education and Science.
All YSU students, meeting the criteria of the competition (progress, scientific work, public participation, etc.), are invited to take part in the competition.
To participate in the competition, you need to fill in the application form and attach the required documents.