Կայացան ՄԿՊԿ բաժնի հերթական հանդիպումները Իջևանի տարածաշրջանի դպրոցներում
2018թ. նոյեմբերի 14-ին և 22-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի մի քանի աշխատակիցներ` Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա.Դավթ­յանը, ՄԿՊԿ բաժնի վարիչ Լ.Բեգինյանը, ՈՒՄՎ բաժնի աշխատակից Ա.Մանուչարյանը հերթական հանդիպումներն իրականացրին Տավուշի մարզի մի շարք դպրոցներում:
Այս անգամ համալսարանականներն այցելել էին Իջևանի ավագ դպրոց, Այգեհովիտ, Ազատամուտ, Կայանավան գյուղերի միջնակարգ դպրոցներ` նպատակ ունենալով ավարտական դասարանի աշակերտներին իրազեկել մաս­նա­ճյուղի՝ 2019թ. ընդունելության մասնագիտությունների և կրթա­կան ծրագ­րերի վերաբերյալ, իրականացնել մասնագիտական կողմնորոշման աշխատանքներ:
Հանդիպումներին մասնակցում էին թե՛ 12-րդ դասարանի աշակերտները, թե՛ դպրոցների տնօ­րեն­ները և ուսուցիչները:
Այցելությունների ընթացքում ներկայացվեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2019թ. ընդունելության կրթական ծրագրերը, նոր առաջարկություններն ու հնարավորությունները (խոսքը վերաբերում է առկա ուսուցմամբ «Բնապահ­պանություն և բնօգտա­գործում», «Կիրառական արվեստ» և «Հոգեբա­նություն» կրթական ծրագրերին), քննա­կան առարկաները, ընդունելության քննութ­յուն­ներում կատարված փոփո­խությունները:
Դպրոց-համալսարան կապն ամրապնդելու, դիմորդներին օգտակար լինելու նպատակով առաջարկվեց պարբերաբար իրականացնել ճանաչողական այցեր մասնաճյուղ, ինչպես նաև դպրոցներում կազմակերպել ԵՊՀ ԻՄ-ի դասախոս­ների մասնակցությամբ թեմատիկ և ակնարկային դասա­խոսություններ ու քննարկում­ներ:
Հանդի­պումների ընթացքում աշակերտները ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, որոնք վերաբերում էին կրթական գործընթացին, ուսման վարձաչափերին, ուսումնառողների համար նախատեսված զեղչերին ու արտոնություններին, ընդունելության քննությունների՝ աստղանիշով առարկաներին:
Այցելությունների վերջում դպրոցների և համալսարանի ներկայացուցիչները պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին ավելի սերտացնելու և խորացնելու  փոխհամագործակցությունը:

THE MEETING OF YSU IJEVAN BRANCH PROFESSIONAL ORIENTATION AND PRACTICE DEPARTMENT WITH TAVUSH REGIONAL SCHOOLS
On November 14th and 22th, 2018, several staff members of YSUIB Department of Professional Orientation and Practice, Head of Educational-Methodological Department A. Davtyan, Head of Department of Professional Orientation and Practice L.Beginyan, Educational Methodology Department worker A. Manucharyan organized regular meeting at several Tavush regional schools .
This time, the universitarians visited Ijevan high school, Aygehovit, Azatamut and Kayanavan villages’ secondary schools with the aim of informing the graduating students about the university admission professions and educational programs of 2019 academic year, carry out professional orientation work.
The 12th graders, school directors and teachers took part in the meeting.
During the visits, the universitarians represented admission education programs, new offers and opportunities (referring to Full-time learning of the Faculties of “Environment and Nature Management”, “Applied Art” and “Psychology”), exam materials and changes in university admission exams.
For the purpose of deepening the school-university connection, being useful to the applicants, it was proposed to conduct periodic visits to the university, as well as to organize thematic lectures and discussions at schools with the participation of YSUIB lecturers.
During the meetings, the students received answers to their questions related to educational process, tuition fees, discounts and privileges for students, admission exams and subjects.
At the end of the visit, the school and university representatives agreed to further strengthen and deepen the bilateral cooperation.