Կայացավ տնօրենության ընդլայնված նիստ
DSCN9165 2019թ. հունիսի 25-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ տնօրենության ընդլայնված նիստ՝ Ա. Վ. Ցուցուլյանի նախագահությամբ:
Ընդլայնված նիստին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենության և  գրադարանային խորհրդի անդամները:
Նիստում քննարկվեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի՝ 2018-2019 ուստարվա գործունեությանը վերաբերող և մի քանի ընթացիկ հարցեր:
ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի՝ 2018-2019 ուստարվա գործունեության մասին հաշվետվությամբ հանդես եկավ գրադարանի վարիչ Վլադիմիր Պողոսյանը:
Նախ Վ.Պողոսյանը ներկայացրեց հաշվետու ուստարում ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանային ֆոնդի համալրման մասին՝ նշելով, որ 2019թ. հունիսի 25-ի դրությամբ գրադարանային ֆոնդում առկա է շուրջ 18.970 միավոր գրականություն, որից 1950 էլեկտրոնային գրականություն, ավելի քան 1200 գիտական ամսագրեր և ժողովածուներ, ավելի քան 70 քարտեզ, 15.550 հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն գիտական, ուսումնական, ուսումնամեթոդական և գեղարվեստական գրականություն։ Վ.Պողոսյանը նշեց, որ հաշվետու ուստարում գրադարանային ֆոնդը համալրվել է ավելի քան 640 միավոր գրականությամբ, որից 116 միավոր գրականությունը՝ գնման միջոցով, իսկ ավելի քան 500-ը՝ նվիրատվությամբ։ Հաշվետու ուստարում գրադարանի աշխատակիցների և համալսարանական այլ ստարաբաժանումների աշխատակիցների ջանքերով իրականացվել են 3 գրքերի շնորհանդեսներ, 5-ից ավելի բաց դաս-քննարկումներ, հեղինակների և ընթերցասերների հետ հանդիպումներ։
Գրադարանի վարիչը շեշտեց, որ հաշվետու ուստարում գրադարանի աշխատակիցներն ունեցել են մասնագիտական աճ, մասնակցել են տարբեր աշխատաժողովների։ Օրինակ՝ 2018թ. նոյեմբերի 1-2-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի վարիչը մասնակցել է ՀՀ գրողների միության Ծաղկաձորի ստեղծագործական տանը կայացած «Նորարար գրադարաններ 2018» աշխատաժողովին, 2018թ. հոկտեմբերի 7-11-ին Վ.Պողոսյանը մասնակցել է Ռուսաստանի Դաշնության Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետությունում կազմակերպված՝ ԱՊՀ և Արևելյան Եվրոպայի երկրների երիտասարդ հասարակական գործիչների ու ռուսաց լեզու և գրականություն դասավանդողների գիտաճանաչողական միջազգային աշխատաժողովին։
Անդրադառնալով ԵՊՀ ԻՄ-ի էլեկտրոնային գրադարանին՝ Վ.Պողոսյանը շեշտեց, որ բավականին մատչելի են կայքի կառուցվածքը, բաժինները, գիրք փնտրելու սկզբունքները։ Նա նշեց, որ կայքում գրքերը տեղադրված են ըստ մասնագիտական ուղղվածության, աջ մասում տեղադրված են նոր հրատարակված գրքերը, ձախ մասի ստորին հատվածում՝ հիմնական մասնագիտական գրքերը։ Ս.թ. հունիսի 25-ի դրությամբ էլեկտրոնային գրադարանում առկա է 906 գիրք, գրանցվել է 2.159.969 այցելություն, 185.498 այցելու: Վերջին 20 օրերին արձանագրվել է 71.728 այցելություն, 8.625  այցելու։
Տնօրենության նիստում ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի՝ 2018-2019 ուստարվա գործունեությունը գնահատվեց բավարար։
Նիստի մասնակիցներն էլ հանդես եկան մասնաճյուղի գրադարանի բարելավմանն ուղղված առաջարկություններով, որոնք քննարկվեցին և արձանագրվեցին՝ դրանք հաշվի առնելու նպատակով։
Ընթացիկ հարցերից հատկանշական է ԵՊՀ ԻՄ-ից երկու ուսանողի հեռացնելու հարցը, որի վերաբերյալ զեկուցեց Ուսումնամեթոդական վարչության ուսումնական գործընթացի պլանավորման և վերահսկման բաժնի վարիչ Նաիրա Առուշանյանը:
Այդ հարցի կապակցությամբ որոշվեց՝
• Հիմք ընդունելով «ՀՀ ԲՈՒՀ-ի ուսանողների հեռացման (ազատման) և վերականգնման» կարգի III մասի 17-րդ կետը՝ Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի «Դիզայն» մասնագիտության «Դիզայն» բակալավրի կրթական ծրագրի երկրորդ կուրսի (պայմանական հրամանագրված) ուսանողուհի Սրբուհի Արարատի Մաթևոսյանին հեռացնել մասնաճյուղից՝ մինչև 2018-2019 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակի քննաշրջանի սկիզբը ուսումնական պլանով առաջացած առարկայական տարբերությունը չհանձնելու պատճառով։
• Հիմք ընդունելով «ՀՀ ԲՈՒՀ-ի ուսանողների հեռացման (ազատման) և վերականգնման» կարգի III մասի 21-րդ կետը՝ Հեռակա ուսուցման բաժնի «Ընդհանուր մանկավարժություն» մասնագիտության «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» բակալավրի կրթական ծրագրի առաջին կուրսի ուսանողուհի Անժիկ Գերասիմի Մովսիսյանին 2018-2019 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակից հեռացնել մասնաճյուղից՝ տարկետման ժամկետը լրանալու և սահմանված ժամկետում տարկետումից վերադառնալու դիմում չներկայացնելու պատճառով:

On June 25, 2019, YSUIB hosted an extended Board meeting headed by A. Tsutsulyan.
First and foremost, V. Poghosyan made a report on the replenishment of YSUIB Library’s fund, noting that as of June 25, the Library has about 18,970 units of literature, 1950 electronic publications, more than 1200 scientific journals and collections, more than 70 maps, 15,550 Armenian, English, French and Russian scientific, educational and fiction literature.  V. Poghosyan mentioned that in the reporting year the library fund has been replenished with more than 640 units of literature,  116 pieces of literature, through purchase, and more than 500 owing to donations.  In the reporting year, with the efforts of librarians and other university students, 3 book presentations, more than 5 open-class discussions, meetings with authors and readers were conducted.
The head of the library emphasized that in the reporting year library staff had professional growth and participated in various workshops.  For example, in 2018,  On November 1-2, the head of the YSUIB Library  took part in the “Innovative Libraries 2018” Workshop in Tsaghkadzor.
On October 7-11 V. Poghosyan participated in the international scientific conference organized in the Republic of Crimea of the Russian Federation.
Touching upon the YSUIB E-library, V. Poghosyan stressed the accessibility of the website’s structure, sections, books. He noted that the books on the website are professionally oriented, on the right are published new books, on the left, the main specialized books.   There are 906 books in the electronic library as of June 25, 2,159,969 visits and 185,498 visitors.  During the last 20 days, 71,728 visits, and 8,625 visitors.
The activity of YSUIB library of 2018-2019 academic year was evaluated satisfactory.
The participants of the meeting also made suggestions for the improvement of the Branch library which were taken into consideration.
The issue of the dismissal of two students from YSUIB, which was another item of the discussion, was reported by Naira Arushanyan, Head of the Educational Process Planning and Control of the Educational-Methodological Department.
In that connection,  it was decided:
• Based on Section 17 (Part 3) of the regulation on “Dismissal and Readmission of Students of the Republic of Armenia”, Srbuhi Matevosyan, second- year student of the “Design” Bachelor’s degree of the Faculty of Applied Arts, was dismissed.
• Based on the 21st point of Part III of the “The dismissal and readmission of students from Higher Education Institutions in Armenia”, Anzhik Movsesyan, a freshman of the “Elementary Pedagogy and Methodology” Bachelor’s degree, was dismissed.
Members of YSUIB Directorate and Library staff participated in the meeting.
The main item of the discussion was 2018-2019 activities of YSUIB Library.
The head of the library, Vladimir Poghosyan, made a report on the activities of YSUIB Library.