«Փրկության հրեշտակ» Մարիա Յակոբսենի ծննդյան 136-ամյակին ընդառաջ
Արդեն երկու տասնամյակից ավելի ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի բակում է գտնվում Հայաստանում Մարիա Յակոբսենին՝ Հայոց ցեղասպանությունից 110.000 հայ որբերին փրկած դանիացի միսիոներուհուն նվիրված միակ հուշարձանը, որի հեղինակն է Արա Շիրազը (նախկինում Մարիա Յակոբսենի անունով էր կոչվում նույն վայրում գտնվող մանկապարտեզը):
1jfhfgfgfggf
2016թ. ապրիլի 23-ին՝ Մարիա Յակոբսենի մահվան 55-րդ տարելիցի և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի եզրափակմանն ընդառաջ, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կազմակերպվել էր Մարիա Յակոբսենին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում, որը նախաձեռնել և կազմակերպել էին Դանիայի Թագավորության հյուպատոսությունը Հայաստանում, Հայոց ցեղասպանության թանգարանը, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Տավուշի թեմը, Դանիական-հայկական բարեգործական առաքելությունը, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը:
2sdfgdsgedryrty
Այս տարի՝ 2018թ. նոյեմբերի 6-ին, լրանում է Մարիա Յակոբսենի (1882-1960)  ծննդյան 136-ամյակը: Մարիա Յակոբսենը  Օսմանյան կայսրության տարածքում 1890-ականներին իրագործված համիդյան ջարդերի մասին տեղեկանում է պատանի տարիքում, ինչից հետո բուժքույրության դասընթացներ ավարտելով՝ համալրում «Կանանց առաքելության աշխատողներ» (Kvindelige Missions Arbejdere (KMA)) կազմակերպության շարքերը և ուղևորվում Թուրքիա։ Նա առաջինն էր գթության քույրերից, ով հասավ Խարբերդ. դա համընկավ իր 24-ամյակի հետ։ Դեռ նոր էր անցել գործի, երբ տեղի բժիշկները նրան արդեն անվանում էին «փրկության հրեշտակ»։ Թեև նրա համար ծանր էր բարձրադիր վայրերում աշխատելն ու երկար ճանապարհ կտրելը, դա ոչինչ էր 1915-ին սկսվածի համեմատ։
3sdgedrgtrry
Ցեղասպանության ալիքը հազարավոր երեխաների բերեց նրա մոտ։ Նա միանձնյա ստանձնեց հիվանդանոցում տեղավորված հազարավոր որբերի խնամքը, երբ պատերազմին Միացյալ Նահանգների ներգարվման հետևանքով ամերիկյան անձնակազմն ստիպված եղավ լքել կայսրության տարածքը: Ինչ-որ մի պահի Յակոբսենը կերակուր էր տալիս օրական 4500 երեխայի։ Չափազանց դժվար է կարդալ այդ օրերի մասին նրա հուշերը. «Ես կարծում էի՝ այլևս երբեք չեմ ժպտա»,- գրում է Մարիան՝ պատմելով տեղի պակասի պատճառով մի տղայի մերժելու մասին, որին հետո գտան սովից մեռած։ «Սիրտս կտոր-կտոր էր եղել»,- պատմում է նա՝ նկարագրելով մի դեպք, երբ ոստիկանները, որոնք նաև մասնակցում էին հայերի հետապնդումներին, իր դուռն են բերում պատառոտված ոտքերով ու մերկ մի փոքրիկ աղջնակի։ Տեղեկանալով, որ Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցը (Near East Relief) ձեռնարկել է 110.000 երեխաների Թուրքիայից տարհանելու գործը՝ Մարիան, վտանգը մի կողմ թողած, շտապ վերադառնում է Մերձավոր Արևելք և սկսում զբաղվել որբահավաքությամբ։ Թուրքիա մուտքի արտոնագիր չստանալով՝ նա ուղևորվում է Լիբանան և շուտով հիմնում հետագայում մոտ 200 հայ երեխա պատսպարած «Թռչնոց բույն» որբանոցը. Մարիայից մշտապես քաղցրավենիք խնդրող երեխաները նրան հիշեցնում են ձվից նոր դուրս եկած քաղցած թռչնակների։
4sdfedsrgteyrrtgh
«Թռչնոց բույնն» ավելի շատ դպրոց էր, քան որբանոց, անթերի մաքուր էր ու կարգապահ, երեխաները դաս էին սովորում, իսկ աղջիկները՝ նաև հմտանում ասեղնագործության նրբություններում։ Զարմանալի է, բայց հաստատությունը գործել է նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին: 1950թ. Յակոբսենը դարձավ առաջին կինը, ով մարդասիրական աշխատանքի համար պարգևատրեց Դանիայի թագավորության ոսկե մեդալով։ Մարիան վերջին անգամ հայրենիք է այցելել 1957 թ., իսկ մահացել է 1960 թ., «Թռչնոց բույն» որբանոցում։ Իր ցանկությամբ՝ աճյունն ամփոփվել է որբանոցի բակում (մանրամասն տե՛ս https://auroraprize.com/hy/stories/detail/regular/5986/-):

THE 136TH ANNIVERSARY OF “ANGEL OF SALVATION” MARIA JACOBSEN
The only monument by Ara Shiraz, devoted to the Danish missionary, who saved 110,000 Armenian orphans from the Armenian Genocide,  has been in the yard of YSU Ijevan branch(formerly known as kindergarten named after Maria Jacobsen) for over two decades.
1jfhfgfgfggf
On April 23 of 2016, on the occasion of the 55th anniversary of Maria Jacobsen’s death and the 100th anniversary of the Armenian Genocide, a solemn ceremony dedicated to Maria Jacobsen was organized at YSU Ijevan branch, initiated by the Consulate of Denmark in Armenia, the Armenian Genocide Museum, Tavush Diocese of the Armenian Apostolic Church, Danish-Armenian Benevolent Mission, YSU Ijevan Branch.
2sdfgdsgedryrty
This year, on November 6, marks the 136th Anniversary of Maria Jacobsen (1882-1960).
Born in 1882, Maria Jacobsen learned when young of the Ottoman “Hamidian” massacres of Armenians in the 1890s, and after studying nursing she travelled to Turkey with the Women’s Missionary Workers (Kvindelige Missions Arbejdere, KMA). She was the first nurse to reach Kharberd, arriving on her 24th birthday, and already referred to by the doctors as “the angel of salvation.” If her work was made hard by high altitudes and long journeys, it was nothing compared to what came in 1915.
3sdgedrgtrry
The Genocide caused a sea of children to wash up at her door.
When the United States entered the war and American personnel were forced to leave, Jacobsen took sole charge of the hospital that cared for thousands, and at one point was feeding 4,500 children a day.  Her diary entries at the time make for heart-breaking reading. “I thought I should never be able to smile again,” she writes, after turning away a boy who was later found dead of hunger. “My heart was shattered,” she writes, when a tiny, naked girl was brought to her door with lacerated feet by policemen who otherwise operated as agents of persecution.
Maria soon returned to the Middle East after learning that Near East Relief was extracting 110,000 children from Turkey in the face of further persecution. She went to Lebanon and soon founded what would become the Bird’s Nest Orphanage for more than 200 children. She came up with the nickname because the children imploring her for treats reminded her of newly hatched, hungry chicks.
4sdfedsrgteyrrtgh
Visitors said the Bird’s Nest was more like a school than an orphanage, scrupulously clean and disciplined, the children taking lessons and the girls learning to produce exquisite needlework. Amazingly, Jacobsen kept the home operational during World War II, and in 1950 became the first woman to receive Denmark’s Gold medal award for her humanitarian work.
She visited her homeland for the last time in 1957 and died at the Bird’s Nest in April 1960. She was buried, according to her wishes, in the yard of the orphanage.