ԱՐԻ՜, ՆՈ՛Ր ՏԱՐԻ, ԳԱԼՈՒՍՏԴ ԲԱՐԻ՜
Ամանոր, Նոր տարի… անակնկալներով և հրաշքներով լեցուն մի տոն, որով ամփոփում ենք հին տարվա ընթացքում մեր ունեցած ձեռքբերումներն ու բացթողումները և նոր հույսերով, երազանքներով ու նպատակներով թևակոխում նոր տարի…
Սիրելի՛ համալսարանականներ, տավուշցիներ, հայրենակիցներ, ԵՊՀ-ի Իջևանի մասնաճյուղի ղեկավարության և ամբողջ անձնակազմի անունից սրտանց շնորհավորում ենք բոլորիս Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ, մաղթում, որ այս Նոր տարին լինի անխաթար խաղաղության, ծով բարության, նվիրական իղձերի և մեծ նպատակների իրականացման տարի՝ ի շահ մեր երկրի բարօրության, զարգացման և առաջընթացի:
Թո՛ղ այս տարի մեր հոգիներում իշխեն լույսն ու ներդաշնակությունը, բոլորիս ընտանիքներում հաստատվեն, տանտեր դառնան սերն ու փոխըմբռնումը, ջերմությունն ու առատությունը, զնգուն հնչի մանկան ճիչը, կարկաչի մեծի լիաթոք ծիծաղը…
Ուրախ սրտով, մաքուր հոգով դիմավորենք Նոր տարին…
Արի՜, Նո՛ր Տարի
Գալուստդ բարի՜:
Եվ արթնացրո՛ւ քո թնդուն քայլքով
Ուշ մնացածին
Քնով տարվածին
Տո՛ւր ապաքինում հոգով ցավածին
Հիասթափվածին՝ նոր մի հիացում
Սիրասթափվածին՝ մի նոր միացում
Ձեռքից հավատը փախուստ տվածին
Իբրև Նոր Տարվա բաղձալի նվեր
Տո՛ւր նոր հավատի կապակուռ թևեր
Մանկանը՝ մեծի մտքի լիացում
Մեծին՝ մանուկի անարատություն
Տափարակներին՝ Արարատություն
Իսկ Երկրագնդին՝ մի առատություն
Որ նրա վրա Քաղցը այսուհետ
Չունենա ո՛չ մի կայսրություն ու գահ
Ու Սարսափն իրեն թագակիր չզգա
Որ Ազատությունն իր բառե գունեղ շապիկը ճեղքած
Տրվի ճախրանքի
Ու Մարդն ազատվի իր հին գերության նոր հաճախանքից
Ու Մարդն այսուհետ ո՛չ մի տեղ երբեք չգունավորվի
Եվ որ այլևըս ո՛չ մի ժողովուրդ
Ո՛չ մի ազգ ու ցեղ
Պատմության քափից ու սև մրուրից չթունավորվի
Դառնա լիազո՛ր, դառնա լիիրա՛վ,-
Ու մենք, վերջապե՜ս, հասկանա՛նք իրար
Ամենքըս, բա՜վ է, հասկանա՛նք իրար
Նաև հասկանա՛նք
Որ մեր իսկ արյան գնդիկը մանըր
Այս Երկիր կոչված գնդից ավելի մեծ է ու ծանըր
________________________________________________________
Փոքրիկ ակնարկ՝ դեղին հողե խոզի տարվա մասին
664982019 թվականը, արևելյան օրացույցի համաձայն, դեղին հողե խոզի տարի է: Ըստ առասպելի՝ խոզը վերջինն էր, որ եկել էր Նոր տարվա տոնակատարությանը: Խոզն ավարտում է Արևելյան աստղագուշակի 12-ամյա բոլորաշրջանը:
Այս կենդանակերպի առանձնահատկություններից են քաջությունը, ազնվությունը, առատաձեռնությունը, հպարտությունը և հանդուրժողականությունը:
Դեղին հողե խոզը բնութագրվում է նյութականի հետ կապվածությամբ, գյուղատնտեսության և հողագործության վրա բարենպաստ ազդեցությամբ: Համարվում է, որ 2019 թվականը բարեհաջող կլինի ինքնադրսևորվելու, կարևոր խնդիրներ լուծելու, ընտանիք կազմելու, բիզնեսը զարգացնելու, նոր գործընկերներ գտնելու հարցերում:
Տարվա գլխավոր գույնը դեղինն է, որը խորհրդանշում է ֆինանսական հաջողություն, բերրիություն և կայունություն:
Դեղին վարազին հաճոյանալու համար խորհուրդ է տրվում ոսկե գնդակներով զարդարել տոնածառը, սենյակներում դնել նարինջներ, ընկույզներ և կաղամբներ, տարվա խորհրդանիշի կերպարով արձանիկներ: Նախընտրելի է համարվում կրել ոսկեգույն, դարչնագույն կամ մոխրագույն, արծաթագույն զգեստներ, ճոխ զարդեր, քանզի տարվա խորհրդանիշը ճոխության սիրահար է:

THE NEW YEAR IS COMING… WELCOME THE NEW YEAR!
New Year… A holiday full of surprises and miracles, a holiday that summarizes our achievements and failures of the past year and enters new year with new hopes, dreams and goals …
Dear universitarians, Tavush people, on behalf of YSUIB Directorate and all personnel, I want to express my heartfelt congratulations on the New Year and Christmas holidays , wishing you all peaceful, prosperous year, a year of cherished desires and greatest achievements for the welfare and development of our country.
Let this year rule the light and harmony in our souls, in  our families, let 2019 be a year of warmth and abundance, a year of the child sweet cries and the great laughter of the elder …
Let enter the New Year with a happy heart and a clean soul…
Here is a little information about the year of yellow earth pig.
66498
According to the eastern calendar,2019 is a year of yellow earth pig. According to one myth, the Jade Emperor said the order would be decided by the order in which they arrived to his party. Pig was late because he overslept. The pig occupies the last 12th position in  the Eastern Horoscope.
Among the peculiarities of this zodiac are courage, honesty, generosity, pride and tolerance.
The yellow pig is materialistic, it is a year of fertility in agriculture. It is believed that 2019 will be successful in self-awareness, solving important problems, building a family, developing business, finding new partners.
The main color of the year is yellow, symbolizing financial success, fertility and stability.
For the yellow pig year, you are advised to decorate the Christmas tree with golden balls, put  oranges, nuts and cabbages in the rooms, statuettes of the year symbol. It is preferable to wear golden, brown gray, silver dresses and luxurious jewelry, as the symbol of the year is a luxury lover.