Կայացավ Շառլ Ազնավուրին նվիրված գրական-երաժշտական հուշ-ցերեկույթ
#ARstudio2019թ. մարտի 26-ին Ֆրանկոֆոնիային նվիրված միջոցառումների շրջանակներում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված գրական-երաժշտական հուշ-ցերեկույթ, որը կազմակերպել էր Ֆրանսերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի դասախոս Սվետա Օհանյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, մասնակցում էին «Օտար լեզու և գրականություն», «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա», «Դիզայն» մասնագիտությունների ուսանողներ: Դահլիճի ձևավորումն ապահովել էին «Դիզայն» II կուրսի ուսանողուհիներ Նոննա Ալավերդյանն ու Դիանա Դալլաքյանը, «Օտար լեզու և գրականություն» մասնագիտության ուսանողուհի Էլմիրա Կոստանյանը:
ՀՀ Ազգային հերոս, ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ, երգահան, գրող, կինոդերասան, հասարակական գործիչ, մեծագույն հայ Շառլ Ազնավուրին նվիրված հուշ-ցերեկույթը «Բոհեմ» երգի  փայլուն կատարմամբ  բացեց «Դիզայն» III կուրսի ուսանող Գուրգեն Դալյանը:
Ապա միջոցառման ընթացքում ֆրանսերենով և հայերեն թարգմանությամբ ներկայացվեց Շառլ Ազնավուրի կենսագրությունը: Մասնավորապես նշվեց, որ թեև մեծն հայորդին ծնվել և մեծացել է Ֆրանսիայում, սակայն անդառնալիորեն կապված է եղել իր մայր հողին՝ Հայաստանին. առաջին անգամ Ազնավուրը Հայաստան էր ժամանել 1963թ., այնուհետև 1988-ին: Այդ աղետալի դեպքից հետո շուրջ 30 տարի Ազնավուրն իր մարդասիրական օգնությունն է հասցրել Հայաստանին:
Հնչեցին Ազնավուրի ամենահայտնի ստեղծագործություններից՝ «Մայրիկ (La Mamma)», «Ես և դու (Moi et toi)», «Սիրո մի կյանք (Une vie d’amour)», «Քեզ համար, Հայաստան (Pour toi Arménie)» երգերը, ինչպես նաև որպես բանաստեղծություն դաշնամուրի նվագակցությամբ  ներկայացվեցին «Ես ոչինչ չեմ մոռացել (Je n’ai rien oublié)», «Ես սպասում եմ քեզ (Je t’attends)» և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Նրանք ընկան (Ils sont tombés)» երգերը:
Մասնակիցները միջոցառման ընթացքում ընդգծեցին այն գաղափարը, որ Ազնավուրը, ով, Միսաք Մանուշյանի խոսքով ասած, դարձավ Հայաստանի պատիվը և Ֆրանսիայի փառքը, միշտ կմնա մեզ հետ, մեր սրտերում:
Վերջում ելույթ ունեցան ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը և Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը՝ գոհունակություն ու շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին՝ բարձր մակարդակով անցկացված միջոցառման համար:

On March 26th, 2019, within the framework of the events dedicated to Francophonie Days in Armenia, YSU Ijevan Branch hosted a literary-musical event dedicated to the great chansonnier Charles Aznavour organized by Sveta Ohanyan, lecturer of the French Language and Literature Department.
The event was attended by representatives of YSUIB administrative and professorial staff, students of “Foreign Language and Literature”, “Elementary Pedagogy and Methodology” and “Design” specialties. The design of the hall was provided by Nonna Alaverdyan and Diana Dallakyan, 2nd year students of “Design” and Elmira Kostanyan, student of “Foreign Language and Literature” specialty.
Gurgen Dalyan, 3rd year student of “Design” specialty, opened the literary-musical event dedicated to the RA National hero, renowned French-Armenian singer, songwriter, artist, public figure, the Great Charles Aznavour with a brilliant performance of the song “La Boheme”.
During the event, Charles Aznavour’s biography was presented in French and Armenian translation. Particularly, it was mentioned that though the great Armenian was born and raised in France, he was irrevocably linked to his homeland, Armenia. For the first time Aznavour arrived in Armenia in 1963 and later in 1988. For about 30 years after that tragic event, Aznavour provided his humanitarian assistance to Armenia.
Songs from the most famous works of Aznavour were performed- “Mother”(La Mamma), “Me and you (Moi et toi)”, “A life of Love (Une vie d’amour)”, “For You Armenia”(Pour toi Arménie) as well as a poems accompanied by piano were also performed “No, I could never forget” (Je n’ai rien oublié), “I’m waiting for you (Je t’attends)” and “They fell” (Ils sont tombés) dedicated to the victims of the Armenian Genocide.
The participants highlighted the idea that Aznavour, who, according to Missak Manouchian, became Armenia’s honor and glory of France, would always remain with us, in our hearts.
At the end of the event, YSU Ijevan Branch Acting Director A. V. Tsutsulyan and Bishop Bagrat Galstanyan delivered a speech, conveying their gratitude to all the organizers and participants for such a high-level event.