ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի վերաբերյալ սեմինար-քննարկում
2019թ. մայիսի 22-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի վերաբերյալ սեմինար-քննարկում, որին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներ և աշխատակիցներ:
Քննարկումը վարեցին «Ֆինանսներ» մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանողուհի Իրա Վարդանյանը, նույն մասնագիտության 2-րդ կուրսի ուսանողուհիներ Լիանա Մանուչարյանը և Անուշ Նազինյանը, «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Լիանա Խաչատրյանը:
Մայիսի 6-ին և 7-ին ՈԻԽ-ի նախաձեռնությամբ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողները, ինչպես նաև Իջևանի ավագ դպրոցի ու Իջևանի վարժարանի մի քանի աշակերտներ հանդիպել էին “Amundi Acba Asset Management” և “C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia” կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումների ընթացքում յուրաքանչյուր ֆոնդ ներկայացրել էր իր գումարային ակտիվների քանակը, ֆոնդի եկամտաբերության դինամիկան և ռիսկայնությունը, իր գործընկերներին ու համասեփականատերերին, սեփական մրցակցային առավելությունները:
ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացած սեմինար-քննարկման նպատակն էր հանդիպումների ընթացքում ստացած տեղեկատվությունը փոխանցել համալսարանականներին:
Ուսանողները ներկայացրին երկու ֆոնդերը, ինչպես նաև պարզաբանեցին կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի վերաբերյալ մարդկանց ունեցած որոշ կարծրատիպեր:
Սեմինար-քննարկման վերջում մասնակիցները ստացան ֆոնդերի եկամտաբերության, ռիսկայնության և աշխատանքի բնույթի վերաբերյալ իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:

E23F3531-4F72-4FA1-9F2A-EF26989A1052
On May 22th, 2019, YSU Ijevan Branch hosted a seminar-discussion on accumulative pension system, attended by students and staff of Ijevan Branch of Yerevan State University.
The discussion was conducted by first-year student of “Finance” Ira Vardanyan, 2nd year students of the same specialty Liana Manucharyan and Anush Nazinyan, 3rd year student of “Economics” specialty Liana Khachatryan.
On May 6 and 7, at the initiative of the SSS, several students of Ijevan Branch of Yerevan State University, as well as several students from Ijevan High School and Ijevan College met with the representatives of Amundi Acba Asset Management and C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia accumulative pension system.  During the meetings, each fund introduced its cash assets, the dynamics of the fund’s profitability and its risk, its partners and co-owners, and its own competitive advantages.
The seminar-discussion aimed to share the information received during the meetings among YSUIB students.
Students presented two funds, as well as clarified some of the stereotypes that people have on accumulative pension funds.
At the end of the seminar, the participants received answers to questions about its profitability, risk and the essence of the work.