«Պատմություն» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողների ճանաչողական այցը Վրաստան
2018թ. հոկտեմբերի 27-ին «Վրաստանի և Ադրբեջանի պատմություն» դասընթացի շրջանակներում ԵՊՀ ԻՄ-ի «Պատմություն» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողները՝ իրենց դասախոսներ, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի ասիստենտ, պ.գ.թ. Ա.Հովհաննիսյանի և նույն ամբիոնի դոցենտ, ք.գ.թ. Հ.Մովսեսյանի ուղեկցությամբ, ճանաչողական այց կատարեցին Հայաստանի հյուսիսային հարևան Վրաստանի Հանրապետություն:
IMG-6bd0ce3d9bac7a52cda71741caefe8a1-V-1
Համալսարանականների խումբը նախ այցելեց վրաց ժողովրդի հոգևոր կենտրոն՝ Մցխեթայում գտվող Սվետիցխոելի, որն ամենամեծն է Վրաստանում պահպանված պատմական կառույցների ցանկում։ Դարեր շարունակ այն համարվել է Վրաստանի քրիստոնեական կենտրոնը։ Դեռ 4-րդ դարում քրիստոնեական թագավոր Միրիան Երրորդը առաքյալ Նունեի խորհրդով կառուցել է առաջին փայտե եկեղեցին Վրաստանում, որը չի պահպանվել։ Մայրին ծառայել է որպես տաճարի սյուներից մեկը, նշանակվել է այն տեղը, որտեղ թաղված են եղել Քրիստոսի հանդերձները։
IMG-56109405ad91b82449f02e93c9f2c417-V
5-րդ դարի երկրորդ կեսին բարեպաշտ թագավոր Վախթանգ I Գորգասալը բազիլիկ եկեղեցու փոխարեն կառուցել է վերին կամրջակալներ, որոնք բացվել են խորհրդային հետազոտողների (Վ.Ցինցաձեի գլխավորությամբ) կողմից 1970 թվականին և թողնվել են հասարակության դիտարկմանը։ 11-րդ դարում վնասված բազիլիկի փոխարեն Վրաստանի կաթողիկոս Մելքիսեդեկ Առաջինը (1012-1030, 1039-1045) կառուցեց տաճար։ Այժմ գոյություն ունեցող քառասյուն, խաչաձև գմբեթ ունեցող եկեղեցին՝ տասներկու առաքյալների անվամբ, կառուցվել է 1010-1029 թվականներին (ճարտարապետ՝ Արսակիձե)։
Ճանապարհն անցնում էր Կուր և Արագվի գետերի հուների երկայնքով, որոնք առանձնակի շուք էին տալիս ուղևորությանը:
IMG-37d1aab9516ea9f663b3afaeb6fc10c9-V
Հաջորդ կանգառը Թբիլիսին էր, որն առանձնանում է իր մշակույթով, ոճային բազմազանությամբ: Բարդ ու հետաքրքիր ճարտարապետական  լուծումներով կառուցված շինությունների դիմաց վեր էին խոյանում վրացական ու կովկասյան մշակույթների համադրությամբ ստեղծված կառույցները: Ուշագրավ էր Արևմուտքի մշակույթի ազդեցությունը Թբիլիսիի վրա:
Առավել քան հետաքրքրական էր վրացական խոհանոցը:
Ուսանողները տեսան Թբիլիսիի պետական համալսարանը, քայլեցին հայելապատ կամրջի վրայով, նստեցին ճոպանուղի, տեսան մայրաքաղաքի համայնապատկերը, նստեցին Քուռ գետի վրա գտնվող նավերից մեկը և հիացան Թբիլիսիի վառվռուն լույսերով:

THE FOURTH_YEAR STUDENTS OF THE FACULTY OF “HISTORY” VISITED GEORGIA
On October 27 of 2018, 4th year students of YSU Ijevan Branch “History” Faculty, together with their lecturers, assistant of the Department of Armenian History and Social Science, PhD, Associate Professor A. Hovhannisyan and Associate Professor of the same department H. Movsesyan, made a study visit to the northern neighbor of Armenia; the Republic of Georgia.
IMG-6bd0ce3d9bac7a52cda71741caefe8a1-V-1
The group of university students first visited the spiritual center of the Georgian people, Svetitskhoveli Cathedral which is the largest of Georgian preserved historic structures located in the historic town of Mtskheta. For centuries it has been considered the Christian center of Georgia. In the 4th century, the Christian king Mirian III built the first wooden church in Georgia by the advice of St. Nino, which was not preserved later. Mirian served as one of the columns of the temple and was known as the burial site of Christ’s mantle.
IMG-56109405ad91b82449f02e93c9f2c417-V
In the second half of the 5th century, King Vakhtang I Gorgasali built the upper armor of the basilica church, opened by Soviet researchers (led by V. Tsintsadze) in 1970. Instead of the damaged basilica in the 11th century, Priest of Georgia Melchizedek I built the temple (1012-1030, 1039-1045). Nowadays, the church is based on the cross-dome style of church architecture; the dome is placed across all four sides of church, named after twelve apostles, built in 1010-1029 (architect, Arsukisdze).
The road crossed along the Kura and Aragvi Rivers, which beautified the trip.
IMG-37d1aab9516ea9f663b3afaeb6fc10c9-V
The next stop was Tbilisi, which is distinguished by its culture, style diversity. Complicated and interesting architectural structures created with the combination of Georgian and Caucasian cultures, were admiring. The influence of Western culture on Tbilisi was remarkable.                                                                                                        The Georgian cuisine was more than interesting
The students saw the Tbilisi State University, walked over the mirror bridge, sat the ropeway, sat on one of the vessels on the Kura River, and admired the panorama and the bright lights of Tbilisi.