Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման բաժին
2011թ. հոկտեմբերին մասնաճյուղում ձևավորվել է կրթության որակի ապահովման և գնահատման (ԿՈԱԳ) բաժինը, որը 2014թ. վերանվանվել է Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման (ՄԿՈԱ) բաժին:
Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման բաժնի գործառույթներն են.
1. Մշակել ԵՊՀ ԻՄ որակի ներքին ապահովման (ՈՆԱ) գործընթացները կանոնակարգող փաստաթղթերը, համապատասխան մեխանիզմները և գործիքները, համակարգել ՈՆԱ գործընթացները մասնաճյուղում:
2. Բաժնի կանոնակարգով սահմանված իրավասությունների շրջանակներում  իրականացնել որակի ներքին ապահովման գործընթացներ, ուսումնասիրել և մշակել դրանց բարելավման առաջարկներ, զեկուցել դրանց արդյունքների մասին:
3. Աջակցել ԵՊՀ ԻՄ բոլոր ստորաբաժանումներում որակի ներքին ապահովման գործընթացների մշակմանը, իրականացմանը և արդյունքների վերլուծությանը:
4. Ապահովել ՈՆԱ գործընթացների թափանցիկությունը՝  ներքին և արտաքին շահեկիցների գործուն մասնակցությամբ:
5. Իրականացնել մասնաճյուղի գործունեության  գնահատման առանցքային ցուցիչների /ԳԱՑ/  վերաբերյալ ամենամյա տեղեկատվության հավաքագրում, և համապատասխան ստորաբաժանումների հետ դրանց վերլուծում, գնահատում և առաջարկությունների մշակում:
6. Կազմակերպել ԵՊՀ ԻՄ ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման ինքնագնահատման գործընթացը, զեկույցի պատրաստումը, նրա քննարկումը  և հրապարակումը:
7. Համակարգել մասնաճյուղի ստորաբաժանումների աշխատանքը հավատարմագրող մարմինների փորձագիտական այցերի ժամանակ:
8. Ապահովել փորձագիտական խմբի եզրակացության քննարկումը և արդյունքներն օգտագործել որակի ներքին ապահովման գործընթացների բարելավման համար:
9. Պատրաստել մասնագիտության կրթական ծրագրերի մշակման, մշտադիտարկման և պարբերական վերանայման ընթացակարգեր, համակարգել և աջակցել դրանց իրականացմանը ԵՊՀ ԻՄ ստորաբաժանումներում:
10. Համակարգել ԵՊՀ ԻՄ կրթական ծրագրերի որակի ինքնագնահատումը և օժանդակում դրանց արտաքին գնահատման և հավատարմագրման գործընթացներին:
11. Մշակել դասավանդման, ուսումնառության և ուսանողների գնահատման մեթոդների արդյունավետության գնահատման գործիքակազմը (հարցումներ, ֆոկուս-խմբեր և այլն), իրականացնել գնահատումը և առաջարկել բարելավմանն ուղղված քայլեր:
12. Համագործակցել ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի որակի կառավարման մշտական հանձնաժողովի և որակի ապահովման ֆակուլտետային հանձնախմբերի հետ և աջակցել նրանց աշխատանքներին:
2016թ. մարտից ՄԿՈԱ բաժնի վարիչն է Ծրագրավորման և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ամբիոնի ասիստենտ Մարիետա Ալբերտի Ճաղարյանը:
2022 թվականի ապրիլ-դեկտեմբեր ամիսների աշխատանքային պլան
2021-2022 ուստարվա 1-ին կիսամյակի  աշխատանքային պլան
2020-2021 ուստարվա աշխատանքային պլան
2019-2020 ուստարվա աշխատանքային պլան
2018-2019 ուստարվա աշխատանքային պլան
Բաժնի կազմը.
Ճաղարյան Մարիետա Ալբերտի բաժնի վարիչ
Հովսեփյան Անահիտ Մհերի մասնագետ
Ավետիսյան Գայանե Կոմիսարի մասնագետ
Հասցեն՝ ՀՀ Տավուշի մարզ, ք. Իջևան, Ուսանողական 3, ԵՊՀ ԻՄ, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման բաժին

PROFESSIONAL EDUCATION QUALITY ASSURANCE DEPARTMENT
In October 2018, Education Quality Assurance and Evaluation Department was formed at the branch, which in 2014, has been renamed the Department of Professional Education Quality Assurance.
The main functions of Professional Education Quality Assurance Department are:
1. Develop the documentation, relevant mechanisms and tools regulating the processes of internal quality assurance of YSUIB, and to coordinate the processes of the quality assurance in the branch.
2. Implement internal quality assurance processes within the jurisdiction defined by the Department Regulations, review and develop proposals for its improvement, report on its results
3. Assist in the development, implementation and analysis of the results of internal quality assurance processes at all YSUIB departments.
4. Ensure transparency of the quality assurance department processes with the participation of internal and external stakeholders
5. Carry out annual information gathering on key performance indicators (GIS) of the branch and analyze, evaluate and develop proposals with the relevant subdivisions
6. Organize the process of self-evaluation of the Institutional Accreditation of YSUIB, the preparation of the report, its discussion and publication.
7. Coordinate the work of branch subdivisions during expert commission visits of accrediting bodies
8. Ensure the discussion of the expert commission’s findings and use of the results to improve quality assurance processes
9. Prepare the professional development curriculum development, monitoring and periodic review procedures, coordinate and assist in its implementation in YSUIB subdivisions.
10. Coordinate the self-assessment of YSU IB educational programs and assist in its external assessment and accreditation processes
11. Develop a tool for evaluating teaching, learning and student assessment methods (surveys, focus groups, etc.), organize the assessment and suggest improvements
12. Cooperate with the Standing Committee on Quality Assurance of YSU IB Academic Council and Faculty quality assurance Commission, assist them in their work.
Since March of 2016, the acting head of Quality Assurance department is the Assistant of the department  of Programming and Information Technologies, Marieta Chagharyan.