Մասնաճյուղում կայացավ «Կենտրոնական բանկի խնդիրները տնտեսական զարգացման համատեքստում» թեմայով սեմինար-քննարկում
DSCN4456
2018թ. նոյեմբերի 2-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեցին ՀՀ կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները՝ ՀՀ ԿԲ-ի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը, ՀՀ ԿԲ-ի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավար Արմեն Նուրբեկյանը, ղեկավարի օգնական Սյուզան Մկրտչյանը, ՀՀ ԿԲ-ի դրամավարկային և ֆինանսական վիճակագրության բաժնի պետ Արթուր Ղալթախչյանը, տնտեսական հետազոտությունների վարչության տնտեսագետ Գևորգ Մինասյանը և ուրիշներ:
Այցելության նպատակն էր ԵՊՀ ԻՄ-ի «Տնտեսագիտության տեսություն», «Տնտեսագիտություն», «Ֆինանսներ» մասնագիտությունների առկա և հեռակա ուսուցման համակարգերի ուսանողների համար անցկացնել «Կենտրոնական բանկի խնդիրները տնտեսական զարգացման համատեքստում» թեմայով սեմինար-քննարկում:
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԿԲ-ի ներկայացուցիչները, ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը, գլխավոր հաշվապահ Մ.Մխիթարյանը, Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Գ.Ավետիսյանը, «Ֆինանսներ» կրթական ծրագրի պատասխանատու Ա.Սարիբեկյանը, արտադրական պրակտիկայի ղեկավար Ա.Ալեքսանյանը, դասախոսներ Ա.Եգանյանը, Մ.Աթաբեկյանը և Հ.Հայրապետյանը, Տնտեսագիտության ֆակուլտետի նշված մասնագիտությունների տարբեր կուրսերի ուսանողներ:
Սեմինար-քննարկումը վարեց ՀՀ ԿԲ-ի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը, ով ներկայացրեց սեմինարի հիմնական խնդիրները՝ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո պարադիգմի փոփոխությունը, գների կայունությունը, ֆինանսական կայունությունը, ֆինանսական շուկաները որպես կայունության պայման, ԿԲ-ի քաղաքականությունների արդյունքները և հետազոտական օրակարգը:
Նախ ներկայացվեց 2008-2009 համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետևանքների մասին, ինչը կենտրոնական բանկերին ստիպեց վերանայել և փոխել իրենց կողմից իրականացվող քաղաքականությունը. եթե մինչև ճգնաժամը ՀՀ կենտրոնական բանկի հիմնական քաղաքականությունը գնաճի նպատակադրումն էր, ապա ճգնաժամից հետո քաղաքականությունն ուղղվեց դեպի գների և ֆինանսական կայունության ապահովումը: Ընդգծվեց, որ այսօր ցածր գնաճը հետևողական դրամավարկային քաղաքականության արդյունք է։
Քննարկվեց ՀՀ ԿԲ-ի դրամավարկային քաղաքականության էությունը, որի գլխավոր նպատակը սահմանվեց որպես բիզնես ցիկլի հարթում՝ պոտենցիալ ՀՆԱ-ից փաստացի ՀՆԱ-ի շեղումների նվազեցում։
Առանձնահատուկ շեշտվեց ֆինանսական կայունության կարևորության մասին, որը մինչև ճգնաժամը հաշվի չէր առնվում։ Սակայն վերջինիս հետևանքները հանգեցրին նրան, որ ՀՀ ԿԲ-ն սկսեց վարել մակրոպրուդենցիալ քաղաքականություն, որի նպատակը ֆինանսական ցիկլի հարթումն է՝ պոտենցիալ ՀՆԱ-ից ֆինանսական ցիկլի շեղումների նվազեցում։
Սեմինար-քննարկման ընթացքում ուսանողները և քննարկման մասնակիցները պարոն Երիցյանին ուղղեցին իրենց հետաքրքրող հարցերը և ստացան սպառիչ պատասխաններ:
«Կենտրոնական բանկի խնդիրները տնտեսական զարգացման համատեքստում» թեմայով սեմինար-քննարկումն ամփոփելով՝ Ներսես Երիցյանը նշեց, որ դրամավարկային և մակրոպրուդենցիալ քաղաքականությունների համագործակցության վերաբերյալ հարցերն ունեն լուրջ հետազոտության կարիք, ուստի ԿԲ-ի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնը համագործակցում է մի շարք կենտրոնական բանկերի և միջազգային կառույցների հետ ձևավորված հետազոտական օրակարգի շուրջ։
Վերջում ՀՀ ԿԲ-ի նախագահի տեղակալը ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներին խորհուրդ տվեց ակտիվորեն մասնակցել կրթաթոշակային ծրագրերի, մասնավորապես՝ ՀՀ ԿԲ-ի կողմից հայտարարվող Իսահակ Իսահակյանի անվան կրթաթոշակի մրցույթին, համագործակցելով ՀՀ ԿԲ-ի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի հետ՝ իրականացնել հետազոտական տարաբնույթ աշխատանքներ:

SEMINAR-DISCUSSION ON “THE ISSUES OF THE CENTRAL BANK IN THE CONTEXT OF ECONOMIC DEVELOPMENT” HELD AT YSU IJEVAN BRANCH
DSCN4456
On November 2 of 2018, representatives of the Central Bank of Armenia, Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia Nerses Yeritsyan, Head of Dilijan Training and Research Center Armen Nurbekyan, Director’s Assistant Suzanne Mkrtchyan, Head of Monetary and Financial Statistics Division of the Central Bank of Armenia Arthur Ghaltakhchyan, Economist of Economic Research Department Gevorg Minasyan and others visited YSU Ijevan Branch.
The aim of the visit was to conduct a seminar-discussion on “The Issues of the Central Bank in the Context of Economic Development” for the students of Full-time and Part-time learning system of the Faculties “Theory of Economics”, “Economics” and “Finance” of YSU IB.
The seminar was attended by representatives of the CBA of RA, Acting Director of YSU Ijevan Branch V. A. Tsutsulyan, Chief Accountant M. Mkhitaryan, Acting Dean of the Faculty of Economics G. Avetisyan, “Finance” Educational Program Officer A.Saribekyan, Head of Production Practice A.Alexanyan, Lecturers A. Yeganyan, M. Atabekyan and H. Hayrapetyan, students of different courses of the Faculty of Economics of the mentioned professions.
The speaker of the seminar was Nerses Yeritsyan, Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia, who presented the main issues of the seminar: paradigm change after the global financial crisis, price stability, financial stability, and financial markets as a condition of stability, results of Central bank policies and research agenda.
First, the results of 2008-2009 global financial and economic crisis were presented, which forced the central banks to review and change their policy: if before the crisis the central bank general policy was aimed at inflation, then after the crisis the policy was directed to ensuring price and financial stability. It was pointed out that today low inflation was the result of consistent monetary policy.
The essence of the monetary policy of the Central Bank of Armenia was discussed, the main aim of which was to reduce the deviations of the actual GDP from the potential GDP.
Particular emphasis was put on the importance of financial stability, which before the crisis was not taken into consideration. However, the consequences of the latter resulted in the fact that the CBA began to conduct macro-prudential policy aimed at stabilizing the financial cycle and reducing the deviations from potential GDP.
During the seminar, students and participants of the discussion asked Mr. Yeritsyan their questions and received exhaustive answers.
Summarizing the seminar-discussion on “The Issues of the Central Bank in the Context of Economic Development”, Nerses Yeritsyan noted that the issues of cooperation between monetary and macro-prudential policies need serious research, so the CB Dilijan Training and Research Center cooperated with a number of central banks and international organizations on the agenda.
At the end of the seminar, the Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia advised YSU IB students to actively take part in scholarship programs, in particular, Isahak Isahakyan Scholarship competition announced by the CBA, in partnership with the CBA Dilijan Training and Research Center and carry out various research works.