Կայացան հանդիպումներ արտաքին շահակիցների հետ
2018թ. սեպտեմբեր−նոյեմբեր ժամանակահատվածում ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կրթության որակի ապահովման բաժնի շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգող Էրինե Ղարայանը հանդիպումներ է ունեցել արտաքին շահակիցների հետ:
Հանդիպումների նպատակն էր աջակցել մասնաճյուղի շրջանավարտներին աշխատանքի տեղավորվելու և կարիերայի զարգացման գործում:
Հայաստանյան հասարակական կյանքի ներկա իրողություններում երիտասարդ կադրերի զբաղվածության խնդիրը դարձել է ազգային ու պետական խնդիր: Գործատու­նե­րի աշխարհի հետ բուհի նորովի և արդյունավետ կապի ապա­հո­վումը, կարելի է ասել, դարձել է կրթօ­ջա­խի գոյատևման ու զարգացման նախապայման: Եվ ԵՊՀ ԻՄ-ի ղեկավարությունն առաջնահերթ նշանակություն է տալիս արտաքին շահակիցների հետ համագործակցությանը:
Այս համատեքստում ՄԿՈԱ բաժնի շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգող Էրինե Ղարայանը նպատակային և կոնկրետ առաջարկներով հանդիպումներ է ունեցել  Տավուշի մարզի վարչակառավարչական մարմինների, արտադրատնտեսական, բանկային ու վարկային, հասարակական, բարեգործական, զբոսաշրջային կազմակերպությունների և կրթական հաստատությունների  ղեկավարների հետ,  ովքեր տարիների ընթացքում՝ պրակտիկաների ու համատեղ իրականացված տարբեր աշխատանքների ժամանակ, առնչվել են բուհի ուսանողության և շրջանավարտների հետ:
Է.Ղարայանը արտաքին շահակիցներին ներկայացրել է հանդիպումների նպատակը, մատնանշել համագործակցության շրջանակներում մասնաճյուղի կողմից նրանց ներկայացվող առաջարկները, այդ համագործակցությունից արտաքին շահակիցների ձեռքբերումները և մասնաճյուղի ակնկալիքները: Մասնավորապես նշվել է, որ այդ հանդիպումներից մասնաճյուղի ակնկալիքները հիմնականում ուղղված են պրակտիկաների կազմակերպման  գործընթացի բարելավմանը, ուսումնառության նկատմամբ ուսանողների մոտիվացիայի բարձրացմանը, ապագա կարիերայի ապահովման նկատմամբ վստահության ձևավորմանը, աշխատաշուկայի պահանջների վերաբերյալ ուսանողների իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը, ուսանողների ազատ ժամանակի նպատակային տնօրինմանը՝ կազմակերպություններում տարբեր ձևերով պրակտիկ աշխատանքներում ներգրավելու միջոցով:
Բուռն քննարկումներ են տեղի ունեցել այն առաջարկների շուրջ, որոնք Ղարայանը մասնաճյուղի անունից ներկայացրել է արտաքին շահակիցներին: Մասնաճյուղն իր շահակիցներին առաջարկել է համատեղ իրականացնել ինտերնշիփային ծրագրեր (դասընթաց-քննարկումներ՝ նեղ մասնագիտական կողմանորոշման վերաբերյալ, ճանաչողական և գործնական պարապմունքներ՝  աշխատանքային փորձի ձեռքբերման համար, նպատակային պրակտիկաներ շահակցի պլանով և տեղում անցկացվող՝ ուսանողների ձեռք բերած հմտությունների  և կարողությունների բարելավման  համար), թափուր աշխատատեղերի վերաբերյալ նախ իրազեկել մասնաճյուղին, հաճախակի այցելել  մասնաճյուղ՝ նեղ մասնագիտական կողմնորոշման վերաբերյալ շրջանավարտների հետ քննարկումներ իրականացնելու և փորձաշրջանով պրակտիկայի ծրագրերում նրանց ընդգրկելու նպատակով:
Արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ բուհը գործատուներին կապահովի խելացի, աշխատասեր, նեղ մասնագիտական հմտություններով ու կարողություններով, ճիշտ և արագ կողմնորոշվելու ունակություններով օժտված կադրերով: Մասնաճյուղը համագործակցության շրջանակներում ակնկալում է ուսանողների և շրջանավարտների կամավոր ներգրավում կազմակերպությունների կոնկերտ գործընթացներում:
Համատեղ քննարկումների ընթացքում շահակիցները մատնանշել են մեր շրջանավարտների մի շարք թերություններ, որոնք հիմնականում առնչվում են գործատուների մոտ հարցազրույցներին ոչ ճիշտ  ներկայանալուն,  շփման մեջ կաշկանդված լինելուն, օտար լեզուների իմացության ցածր մակարդակին, ստեղծագործական մտքի և նախաձեռնողականության պակասին և այլն:
Գործատուները կարծում են, որ անհրաժեշտ է ունենալ համագործակցության հուշագիր: Նրանք կատարել են նաև ուշադրության արժանի մի շարք առաջարկներ: Մասնավորապես ավագ և միջանակարգ դպրոցների տնօրեններն առաջարկել են    12-րդ դասարանցիներին պարբերաբար ընդունել համալսարանում և նրանց դարձնել դասընթացների մասնակից: Առաջարկել են շրջանավարտներին գրանցել Իջևանի զբաղվածության տարածքային կենտրոնում, որպեսզի նրանք մասնակցեն իրականացվող վերապատրաստումներին: «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպության տնօրենը նշել է, որ իրենք կարող են  ուղղորդել ուսանողին բազմաֆունկցիոնալ զարգացման գործում, աջակցել ուսանողին կրթության մեջ իր ներդրումն ունենալու համար, օգնել ուսանողին դառնալ մասնագետ իր ընտրած ոլորտում, նրանց մեջ ձևավորել նոր մեթոդներով ու կրեատիվ աշխատելու ունակություններ և այլն: Սերվիսի ոլորտի կազմակերպությունների ղեկավարները կարծում են, որ «Սերվիս» կրթական ծրագրի շրջանավարտները պետք է ունենան հաղորդակցման հմտություններ, լիրաժեք տիրապետեն Տավուշի մարզի տեսարժան վայրերի մասին տեղեկատվությանը, կարողանան հաղորդակցվել նաև անգլերեն լեզվով: Տարբեր կազմակերպություններ առաջարկել են հաճախակի կազմակերպել համատեղ ուսանողական ֆորումներ, գործնական հանդիպում-պարապմունքներ սեփական բիզնես գաղափարների շուրջ: Արտաքին շահակիցներից նաև նշել են,  որ մարզն ունի լրատվության ոլորտի մասնագետների պակաս, և առաջարկել են մասնաճյուղում բացել ժուռնալիստիկայի բաժին:
Հանդիպումների ընթացքում ԵՊՀ ԻՄ-ի արտաքին շահակիցները պատրաստակամություն են հայտնել սերտ համագործակցելու մասնաճյուղի հետ, աջակցելու մեր ուսանողների գործնական հմտությունների ձևավորման, շրջանավարտներին աշխատանքով ապահովելու հարցերում:

MEETINGS WITH EXTERNAL STAKEHOLDERS
In September-November,2018, YSUIB coordinator of the work with graduates and external stakeholders, Erine Gharayan had meetings with external stakeholders. The purpose of the meetings was to support Branch graduates in finding a job  and career development.
Nowadays, the issue of employment of young people has become a national and state problem. To ensure a new and effective connection with the employer’s world, can be said, is a prerequisite for the survival and development of the university. And the directorate of YSUIB gives priority to cooperation with external stakeholders.
In this context, the coordinator of the work with graduates and external stakeholders, Erine Gharayan had a meeting with administrative, executive, economic, banking and credit, public, charitable, tourism organizations and educational institutions of Tavush region, during joint activities and internships, they have been dealing with students and graduates of the University.
Erine Gharayan presented to the external stakeholders  the purpose of the meetings, pointing out the proposals made by the Branch within the framework of cooperation, the achievements of external stakeholders in that partnership and the expectations of the Branch. Particularly, it was mentioned that the expectations of the Branch were mainly aimed at improving the internship organisation, raising the motivation of students towards learning, building trust towards future career, raising students awareness on labor market demands, involving students in internships .There have been heated discussions over suggestions that Gharayan has presented to external stakeholders on behalf of the Branch. The Branch has suggested  jointly implement internship programs (training sessions, for professional orientation, cognitive and practical training,for acquisition of experience, targeted internships,according to stakeholders’ plan, to develop students skills and activities, first inform the branch about available vacancies, visit the Branch  frequently, discuss with the graduates about professional orientation and to imvolve them in experimental internship programs. Due to effective cooperation, the university will provide employers with intelligent, hard-working, with specific professional skills and capabilities, with accurate and fast-paced skills. The Branch expects voluntary involvement of students and graduates in concrete processes within the framework of cooperation.
During the joint discussions, stakeholders pointed to a number of drawbacks of our graduates that were mainly related to students inability to accurately  introduce themselves, shyness in communication, low level of knowledge of foreign languages, lack of creative thinking and initiative.
The employers believe it is necessary to have a memorandum of cooperation. They also made a number of suggestions worthy of note. In particular, high and secondary school directors have suggested to involve the 12th graders in different trainings organized at the university. They offered graduates to register in Ijevan Territorial Employment Center to participate in the training. The director of  “Bridge of Hope” NGO noted that they could guide the student in multifunctional career development, to help the student to contribute to education, to help them to become a specialist in their preferred field, to form new methods and to work creatively. Directors of service sphere believe that students of “Service” specialization should have good communication skills, have information about the places of interests of Tavush region, and communicate in English as well. Various organizations have suggested to organize joint student forums, business meetings and workshops on their own business ideas. External stakeholders also noted that the region had a lack of media professionals and offered to open a department of journalism at the Branch.
During the meetings, the external stakeholders expressed readiness to cooperate closely with the Branch, to assist in the development of students’ practical skills and providing jobs.