Կայացավ «Ինչպե՞ս գրել ավարտական աշխատանք» թեմայով սեմինար-քննարկումը
2019թ. մարտի 2-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Ինչպե՞ս գրել ավարտական աշխատանք» թեմայով սեմինար-քննարկումը, որը վարեց ԵՊՀ ԻՄ-ի տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի վարիչի ԺՊ, ա.գ.թ., դոցենտ Գ.Հովհաննիսյանը:
Քննարկմանը ներկա էին մասնաճյուղի ավարտական կուրսերի ուսանողներ:
«Գիտահետազատական  աշխատանք  կատարելու  հիմնական  սկզբունքները» մեթոդական ձեռնարկի համահեղինակ Գ.Հովհաննիսյանի խոսքով՝ կազմակերպված սեմինար-քննարկման նպատակն էր ավարտական կուրսերի ուսանողներին հաղորդակից դարձնել ավարտական աշխատանքների կատարման մեթոդաբանությանը և մեթոդներին, դրանց ձևավորման և ձևակերպման կանոններին, ուսանողներին պատրաստել ավարտական աշխատանքների պաշտպանությանը, նրանց ներկայացնել հրապարակային պաշտպանության ժամանակ աշխատանքների գնահատման սանդղակը:
Սեմինար-քննարկման ընթացքում ներկայացվեցին գիտական հետազոտության առանձնահատկությունները՝ գործընթացի նպատակաուղղվածությունը, անհայտի բացահայտումը, նորի որոնումը և հետազոտության հատուկ մեթոդների օգտագործումը:
Տրվեց ավարտական աշխատանքի՝ որպես գիտահետազոտական աշխատանքի սահմանումը, այն է՝ ավարտական աշխատանքն ուսանողի մասնագիտական որակավորումը՝ տեսական ու գործնական պատրաստվածությունը հաստատող ուսումնասիրություն է: Բակալավրի ավարտական աշխատանքն ինքնուրույն, տեսական կամ կիրառական նշանակության աշխատանք է, որն արտացոլում է տվյալ մասնագիտության շրջանակներում ուսանողի ձեռք բերած գիտելիքները կիրառելու, մասնագիտական ոլորտին առնչվող խնդիրներ բարձրացնելու և լուծումներ առաջադրելու հմտություններ:
Ներկայացվեցին գիտական հետազոտության իրականացման վերաբերյալ որոշ մեթոդաբանական մոտեցումներ, այսինքն՝ բացատրվեց, թե ինչ է նշանակում գիտականորեն ուսումնասիրել՝ լինել գիտականորեն օբյեկտիվ, չանտեսել փաստերը՝ ելնելով դրանք բացատրելու կամ դրանց գործնական կիրառությունը ցույց տալու դժվարությունից, քանզի գիտության մեջ նորի էությունը ոչ միշտ է տեսանելի հետազոտողին:
DSCN5951Ընդգծվեց, որ գիտականորեն հետազոտել նշանակում է չափել այն ամենը, ինչը հնարավոր է չափել, ցույց տալ ուսումնասիրվող օբյեկտի կամ երևույթի հարաբերակցությունն արդեն հայտնիի հետ, ոչ միայն դիտել, այլև տեսնել, նկատել կարևոր մանրամասնություններ, մեծը փոքրի մեջ՝ այդ ընթացքում իհարկե չշեղվելով հետազոտության գլխավոր գծից:
Նշվեց, որ գիտական հետազոտությամբ բավարար չէ միայն հաստատել գիտական նոր փաստ, կարևոր է դրան տալ գիտական բացատրություն, ցույց տալ դրա ճանաչողական, տեսական կամ գործնական նշանակությունը:
Անդրադարձ կատարվեց նաև գիտության լեզվին, որի հիմքը կազմում են տերմինաբանական բնույթի այնպիսի բառեր և բառակապակցություններ, ինչպիսիք են թեմայի արդիականություն, ասպեկտ, գիտաենթադրություն, դեդուկցիա, ինդուկցիա, գիտական հետազոտություն, հետազոտության նպատակ, խնդիրներ, օբյեկտ, առարկա, կատեգորիա, հետազոտության մեթոդ, գիտական ճանաչողության մեթոդաբանություն, գիտական փաստ, հասկացություն, դատողություն, տեսություն, սկզբունք, հետևություն, եզրակացություն և այլն:
Ցուցադրվեց հետազոտության կառուցվածքը, գիտական հետազոտության ընթացքի ընդհանուր սխեման.
1. Ընտրված թեմայի արդիականության (ակտուալության) հիմնավորում:
2. Հետազոտության նպատակի և խնդիրների սահմանում:
3. Հետազոտության օբյեկտի և առարկայի սահմանում:
4. Հետազոտության իրականացման մեթոդի (մեթոդիկայի) ընտրություն:
5. Հետազոտության գործընթացի նկարագրություն:
6. Ստացված արդյունքների հետևությունների ձևակերպում և գնահատում:
Ամփոփելով սեմինարի ընթացքում քննարկված հարցերն ու խնդիրները՝ պարոն Հովհաննիսյանը կատարեց հետևյալ հետևությունները.
• գիտահետազոտական աշխատանք գրելիս հեղինակը պետք է իմանա գիտական հետազոտություն կատարելու հիմնական սկզբունքները,
• ուսումնասիրության թեմայի ընտրությունից ու հաստատումից հետո անհրաժեշտ է զբաղվել թեմային առնչվող նյութերի՝ սկզբնաղբյուրների և ուսումնասիրությունների հավաքմամբ («մրջյունի» փուլ),
• այնուհետև հարկ է ընթերցել հավաքված գրականությունը՝ ընթացքում առանձնացնելով ուսումնասիրության թեմային վերաբերող նյութերը («մեղվի» փուլ):

SEMINAR ON “HOW TO WRITE GRADUATION PAPER?” HELD AT YSUIB
On March 2, 2019, YSU Ijevan Branch hosted a seminar entitled “How to write a graduation paper”, conducted by the Head of   Tourism Management and Culturology Department, PhD, Associate Professor G. Hovhannisyan.
The seminar was attended by YSUIB graduate students.
According to G. Hovhannisyan, the co-author of the “The basic principles of Scientific Work” methodological manual, the seminar aimed to introduce graduate students the methodology and methods of graduation works, rules of their formation and formulation, prepare students for the final works, present them the assessment scale during the  graduation paper defense.
During the seminar, the peculiarities of scientific research, process orientation, discovery of the unknown, search for the new and use of special research methods were presented.
The graduation paper was defined as a research work, that is, graduation work is the confirmation of the student’s professional qualifications, theoretical and practical training. Bachelor’s graduation work is an independent, theoretical or practical work that reflects the skills acquired by the student in the field of specialization, raising issues related to the professional field, and the abilities of proposing solutions.
Some methodological approaches to the implementation of scientific research have been presented, that is to say, what is meant by scientific research, being scientifically objective, not ignoring the facts because of the difficulty of explaining them or showing practical application, because the essence of the new in science is not always visible to the researcher.
DSCN5951
It was also noted that scientific research was not enough to justify a new scientific fact, it was important to give it a scientific explanation, to show its cognitive, theoretical or practical significance.
Mr. Hovhannisyan also made a reference to the language of science, the basis of which was the terminology-like words and phrases such as relevance, aspect, science, deduction, induction, scientific research, research purpose, problems, object, subject, category, method of research, methodology of scientific cognition , scientific fact, concept, judgment, theory, principle, conclusions etc.
The tutor put forward the structure of the survey, the general scheme of the research process:
1. Justification of the relevance of the selected topic
1. Definition of Research Purpose and Objectives
1. Definition of subject and object of the research
1. The Methodology of Research
1. Description of the research process
1. Formulation and evaluation of conclusions
Summarizing the issues and questions discussed during the seminar, Mr. Hovhannisyan made the following conclusions:
• When writing a research paper, the author must know the basic principles of conducting a scientific research
• After selecting and confirming the topic of the study, it is necessary to deal with collection of materials, sources and studies on the subject (the “ant” stage);
• then read the collected literature, separating the study materials (“bee” phase) during the course