Կենդանի պահելով բարբառը. բարբառագիտական ընթերցումներ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում
2019թ. մարտի 2-ին  ԵՊՀ հայ բանասիրության ՈՒԳԸ-ն և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնը  կազմակերպել էին «Բարբառագիտական ընթերցումներ» խորագրով համաժողով:
ԵՊՀ մասնաճյուղի տնօրեն, ֆիզմաթ. գիտ. թեկ. Արտակ Ցուցուլյանը ողջունեց ուսանողներին. «Ուրախ եմ, որ մասնաճյուղում նման միջոցառումներ են տեղի ունենում և հույս ունեմ, որ դրանք ավանդույթ կդառնան: Քչերը գիտեն, որ այս տարին հոբելյանական է նաև մասնաճյուղի համար: Այս տարի լրանում է մասնաճյուղի ստեղծման 25-ամյակը»:
Բարի երթ մաղթելով համաժողովին՝ Արտակ Ցուցուլյանը հավելեց, որ այս միջոցառումը նվիրված է մասնաճյուղի հիմնադրման 25-ամյակին:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Վաչագան Ավագյանը ներկայացրեց միջոցառման նախապատմությունը:
«Ամիսներ առաջ, երբ Իջևանի մասնաճյուղում «Վարդանանք» ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ակումբի հետ հանդիպումից հետո Երևան էինք վերադառնում, նկատեցինք, որ ուսանողներից մեկը, մոռանալով գիտական-ուսանողական միջավայրի մասին, սկսեց խոսել իր բարբառով, իսկ երբ սթափվեց, ներողություն խնդրեց: Այնքան քաղցր հնչեց նրա բարբառը, որ խորհուրդ տվեցի՝ լսարանային, գրական միջավայրից դուրս հարազատ մնալ բարբառին՝ այն աշխույժ միջավայր բերելով: Այդ ժամանակ որոշեցինք մինչև ճանապարհի վերջ յուրաքանչյուրս խոսել մեր բարբառով»,- պատմեց Վաչագան Ավագյանը:
«Անմիջապես միտք հղացավ այս ամենը բերել լսարանային միջավայր և դրան տալ գիտական բովանդակություն, չէ՞ որ ուսանողների մեծ մասը բարբառների կենդանի կրող է, և դա շատ հիանալի հնարավորություն է բարբառագիտական ուսումնասիրությունների համար»,- հավելեց նա:
Հայ բանասիրության ֆակուլտետի և մասնաճյուղի՝ տարբեր բարբառներ կրող ուսանողները պատրաստել էին հայտնի ստեղծագործությունների բարբառային տարբերակները: Համեմատության մեջ դնելով գրական հայերենը և այլ բարբառներ՝ ուսանողներն ուսումնասիրությունների լայն դաշտ մտնելու հնարավորություն ստացան:
Նմանատիպ միջոցառումները բարբառներն ուսումնասիրելու հիանալի հնարավորություն են ուսանողների համար, քանի որ կենդանի շփումը բարբառակիրների հետ, նրանց հետ քննարկումները տեսական գիտելիքները տեղափոխում են գործնական դաշտ:
Ի դեպ, ֆակուլտետի ՈւԳԸ նախագահ Սամվել Եղիազարյանի նախաձեռնած «Բարբառագիտական հետազոտություններ և համեմատական բարբառագիտություն» ծրագրով վերականգնվում են ֆակուլտետի՝ բարբառներն ուսումնասիրող գեղեցիկ ավանդույթները:
Հիշեցնենք, որ բարբառագիտական առաջին ուղևորությունը դեպի Շիրակի մարզ էր: Այս անգամ, համագործակցելով ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի հետ, ուսանողները հնարավորություն ունեցան լսելու և ծանոթանալու Տավուշի մարզի բարբառներին:

hcrbAeZlIrOYe8XFFq27tAcaXBOn March 2, 2019, the SSS of YSU Faculty of Armenian Philology together with the Armenian Language and Literature Department of YSUIB organized a conference entitled “Dialectical Readings”.
The Acting Director of YSUIB, PhD,  Artak Tsutsulyan welcomed the students. “I’m so excited and pleased that such events take place in the Branch and I hope it will become a tradition. Few know that this year is also jubilee for the Branch. This year marks the 25th Anniversary of the Establishment of the Branch and this event isdedicated to the 25th anniversary of the establishment of the Branch”.
The Acting Head of the Department of Armenian Language and Literature of YSU Ijevan Branch, Associate Professor Vachagan Avagyan presented the background of the event.
“Months ago when we returned to Yerevan after meeting with Vardanank military-patriotic club in Ijevan Branch, we noticed that one of the students, forgetting about the academic-student environment, began to speak in his dialect and when he realized it, he apologized. So sweet was his dialect that I advised to bring the dialect into a lively environment. At that time we decided to speak in our dialects until the end of the trip, “said Vachagan Avagyan.
“Immediately the idea came to bring this all to the classroom environment and to give it a scientific content, as most students are living bearers of dialects, and this is a great opportunity for dialectical research,” he added.
The students of the Faculty of Armenian Philology and students of the Branch prepared the dialect versions of famous works. By comparing literary Armenian and other dialects, students were given the opportunity to  a wide range of studies.
Similar events are a great opportunity for students to study the dialects, as the conversations with them, and the discussions with them, move the theoretical knowledge to the practical field.
By the way, owing to the program “Dialectical Research and Comparative Dialectic” initiated by the Faculty of SSS Chairman Samvel Yeghiazaryan, the faculty is restoring the beautiful traditions of dialects.
It should also be mentioned that the first dialectical journey was to Shirak region. This time, in collaboration with YSU Ijevan Branch Department of Armenian Language and Literature, students had the opportunity to listen and get acquainted with the dialects of Tavush region.