ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ «Հայաստանի Հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները» խորագրով կլոր սեղան-քննարկում
DSCN5015
2018թ. դեկտեմբերի 3-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի վարիչ Վ.Պողոսյանի ու Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դոցենտ, պ.գ.թ. Գ.Բալասանյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Հայաստանի Հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները» խորագրով կլոր սեղան-քննարկում։
Քննարկմանը մասնակցում էին Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոսները, բուհի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի այլ անդամներ, «Պատմություն» մասնագիտության առկա և հեռակա ուսուցման համակարգերի ուսանողներ։
Բանախոս Գ.Բալասանյանը քննարկման ընթացքում անդրադարձավ Հայաստանի Հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականության, միջազգային հարաբերությունների ոլորտում ՀՀ դերակատարմանը և քաղաքական օրակարգի հիմնախնդիրներին։ Նա մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց հայ-ադրբեջանական և արցախա-ադրբեջանական սահմանային խնդիրների, լարվածության հնարավոր զարգացման, ինչպես նաև Ադրբեջանի ռազմական ձեռքբերումների վրա։
Կարևորվեց ստատուս-քվոյի  պահպանման և վերանայման նկատմամբ տերությունների և հատկապես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դիրքորոշումը՝ կապված հակամարտության լուծման և խաղաղության հաստատման հետ։ Բանախոսի կարծիքով՝ հատկապես վտանգաշատ են Ադրբեջանի զինված ուժերի վերազինման աշխարհագրությունը և օրերս Ֆրանսիայից հակաօդային պաշտպանության նորագույն միջոցների գնման գործընթացը, որը կարող է որոշակիորեն խախտել զինված ուժերի բալանսը։
Անդրադառնալով ներքին տնտեսական քաղաքականությանը՝ ընդգծվեց, որ պետք է պետությունը անմիջական վերահսկողություն սահմանի տնտեսական իրադրության նկատմամբ, ստեղծի հավասար պայմաններ առողջ մրցակցության համար և արտահանմանը միտված գործիքակազմ կիրառի։
Քննարկման ընթացքում ուսանողներն ու դասախոսներն արտահայտեցին գաղափարներ, որոնք կարող են նպաստել Տավուշի մարզի տնտեսական զարգացմանը։ Մասնավորապես նշվեց, որ խորհրդային տարիների արտադրական հսկաների գործարկումը կամ տեխնոլոգիական վերաթարմացումը կնպաստի մարզի մարդկային և աշխատանքային ռեսուրսների աճին ու զարգացմանը։
Գրադարանի վարիչ Վ.Պողոսյանը պատրաստակամություն հայտնեց պարբերաբար կազմակերպելու նմանատիպ հանդիպումներ, որոնց ընթացքում ուսանողները կարող են քննարկել այնպիսի թեմաներ, որոնք կզարգացնեն նրանց ինքնուրույն մտածողությունը և կընդլայնեն նրանց աշխարհընկալումը:

A DISCUSSION ON “PRIORITIES OF THE INTERNAL AND FOREIGN POLICY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA” TOOK PLACE AT YSUIB
DSCN5015
On December 3, 2018, a  discussion entitled “Priorities of the Internal and Foreign Policy of the Republic of Armenia” took place at YSUIB, on the initiative of the head of  YSUIB library V. Poghosyan and Associate Professor of the Department of Armenian History and Social Sciences, Ph.D., G. Balasanyan.
The discussion was attended by the lecturers of the Department of Armenian History and Social Sciences, other members of the administrative and professorial staff of the University, and the students of  “History” specialization.
During the discussion G. Balasanyan touched upon the role of RA in internal and foreign policy, international relations and the problems of the political agenda. He drew the attention of the participants to the possible development of the Armenian-Azerbaijani and Artsakh-Azerbaijan border issues, tensions and military achievements of Azerbaijan.
He highlighted especially the position of Minsk Group Co-Chair countries regarding the maintenance and revision of the status quo in the settlement of the conflict and the establishment of peace. According to the speaker, the geography of the re-equipping of the Azerbaijani Armed Forces and the recent purchase of the latest anti-aircraft defense equipment from France, could definitely break the balance of the armed forces. Touching upon the internal economic policy, it was emphasized that the state should directly control over the economic situation, create equal conditions for healthy competition, and apply export-oriented tools. During the discussion, the students and lecturers expressed ideas that could contribute to the economic development of Tavush region. Particularly, it was noted that launching or technological upgrading of industrial giant tools of Soviet times would promote the growth and development of human and labor resources of the region.
The head of the library V. Poghosyan expressed readiness to regularly organize such meetings that gives an opportunity to discuss topics that will develop students’ own thinking and worldview.