ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներին ներկայացվեց «Երիտասարդը ՏԻՄ-ի գործընկեր» ծրագիրը
2018թ. դեկտեմբերի 3-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Վորլդ Վիժն Հայաստան» (ՎՎՀ) Տավուշի մարզի երիտասարդական ծրագրերի համակարգող Արարատ Ալիխանյանի հանդիպումը ուսանողների հետ:
Հանդիպման ընթացքում Ա.Ալիխանյանն ուսանողներին ներկայացրեց «Երիտասարդը ՏԻՄ-ի գործընկեր» նոր ծրագիրը, որն իրականացնում է «Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային բարեգործական կազմակերպության Իջևանի գրասենյակը՝ Իջևանի համայնքապետարանի հետ համագործակցությամբ: Նշվեց, որ նախագիծը հնարավոր է դարձել «ԵՄ-ն հանուն երիտասարդության՝ հմտություններ ապագայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի (2018-2020 թթ.) շնորհիվ, որն իրականացվում է Եվրոպական Միության ֆինանսավորմամբ Հայաստանում, Վրաստանում և Ուկրաինայում:
Ներկայացվեց, որ ծրագրի շրջանակներում կհզորացվեն մոտ 15 երիտասարդների կարողություններ և գիտելիքներ շահերի պաշտպանության, կարիքների վերհանման ու հարցումների անցկացման, համայնքային ծրագրերի նախագծման ու իրականացման, որոշումների կայացման գործընթացում դերակատարների համագործակցության կայացման մեխանիզմների ոլորտներում:
Նշվեց, որ ՏԻՄ որոշումների կայացման գործընթացում  երիտասարդների մասնակցությունը ցածր է, որը փաստվել է նաև “Facebook” սոցիալական ցանցում օնլայն հարցման արդյունքներով: Հարցվածների  41.3%-ի կարծիքով երիտասարդը չի մասնակցում և չի կարևորում իր դերը որոշումների կայացմանը համայնքային մակարդակում, քանի որ տեղեկացված չէ ՏԻՄ-երի գործունեության մասին: Հարցվածների 29.3%-ն էլ կարծում է, որ երիտասարդությունը չունի կարողություններ և անհրաժեշտ գիտելիքներ ՏԻՄ-երի հետ համագործակցաբար աշխատելու և քաղաքացիական նախաձեռնություններ իրականացնելու նպատակով: Հիմնական խնդիրը ՏԻՄ-երի աշխատանքի վերաբերյալ  երիտասարդների  անտեղյակությունն է:
Ա.Ալիխանյանն ընդգծեց, որ ծրագրի մասնակիցները կստանան համայնքային-քաղաքացիական խնդիրների բացահայտման և խնդիրների լուծման ռազմավարությունների մշակման վերաբերյալ անհրաժեշտ հմտություններ և գիտելիքներ, կաշխատեն ավագանու հետ և կմշակեն Իջևանի համայնքապետարանին ներկայացվող առաջարկությունների փաթեթ՝ Իջևան համայնքի բյուջեով  երիտասարդական նախաձեռնությունների ֆինանսավորման նպատակով: Ծրագիրը նաև համապատասխանում է ՀՀ երիտասարդական պետական  քաղաքականության ռազմավարությանը, որը հասարակական-քաղաքացիական և այլ մակարդակներում երիտասարդների մասնակցության գործոնը ամրագրում է որպես  գերակայություն:
ՎՎՀ Տավուշի մարզի երիտասարդական ծրագրերի համակարգողը հավելեց, որ ծրագիրը համահունչ է նաև Իջևան համայնքի զարգացման 2017-2021 թթ. հնգամյա ծրագրին, որի հիմնական նպատակներից են սահմանված տեղական ինքնակառավարմանը բնակիչների մասնակցության ակտիվացումը՝  մասնակցության նոր մեթոդների ու ձևերի ներդրման և աստիճանական զարգացման միջոցով:

“THE YOUNG : PARTNER OF SELF-GOVERNING BODIES” WORLD VISION ARMENIA PROGRAM
During the meeting A. Alikhanyan presented the “The Young:  partner of Self-Governing Bodies” program to the students, which is implemented by the World Vision Armenia Ijevan Office in partnership with Ijevan municipality. It was underlined that the project became possible due to the EU project “For Youth, Skills for the Future” (2018-2020), implemented by the European Union in Armenia, Georgia and Ukraine.
It was noted that the capabilities and knowledge of about 15 young people would be strengthened within the framework of the project in the spheres of advocacy, needs assessment and surveys, community planning and implementation, mechanisms in the decision-making process.
It was noted that the participation of young people in the decision-making process of the local self-governing bodies is low, confirmed by the results of the online survey on Facebook social network. 41.3% of the respondents think that the young does not participate and does not attach importance to decision-making at the community level, as he is not aware of the activities of local self-governing bodies. 29.3% of the respondents think that youth does not have the skills and knowledge necessary to work in partnership with local self-governing bodies and implement civic initiatives. The main problem is the ignorance of young people about the work of local self-governing bodies.
Alikhanyan underlined that the project participants would get necessary skills and knowledge on identifying community-citizen issues and strategies of solving problems, work with the council and develop a package of proposals for the Municipality of Ijevan for financing youth initiatives by the budget of Ijevan community. The program also complies with the RA State Youth Policy Strategy, which sets the factor of youth participation at social, civil and other levels as a priority.
WW Tavush Region Youth Program Coordinator added that the program was in line with the development program of Ijevan community of 2017-2021: a five-year program whose main goal is to activate the participation of residents in local self-governance through the introduction of new methods and forms of participation and gradual development.