ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի վարիչ Վլադիմիր Պողոսյանը մասնակցեց «Նորարար գրադարաններ 2018» աշխատաժողովին
2018թ. նոյեմբերի 1-2-ին Գրողների միության Ծաղկաձորի ստեղծագործական տանը կայացավ «Նորարար գրադարաններ 2018» աշխատաժողովը, որին մասնակցում էին ՀՀ քաղաքային և մարզային, հանրային և համալսարանական գրադարանների աշխատողներ, այդ թվում՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի վարիչ Վլադիմիր Պողոսյանը:
Նախ մասնակիցներին ողջունեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Ռոբ Անդերսոնը։ Նա նշեց, որ դեսպանությունը մեծ պատրաստակամությամբ է հովանավորել այս միջոցառումը, որը կնպաստի գրադարաններում նոր ծրագրեր ներդնելուն, գրադարանները համայնքային կենտրոններ վերածելուն։
Երկօրյա աշխատաժողովի մասնակիցներին ողջունեց և ելույթ ունեցավ ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Վահե Բուդումյանը։ Նա բոլոր գրադարանավարներին հորդորեց տեր կանգնել իրենց իրավունքներին և պաշտպանել գրադարանների՝ որպես լիիրավ համայնքային կենտրոնների իրավունքները։
ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի վարիչ Վլադիմիր Պողոսյանը իր ելույթում աշխատաժողովի մասնակցիներին ներկայացրեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գրադարանի նորարար ձեռքբերումները, ԵՊՀ ԻՄ-ի էլեկտրոնային գրադարանի կառուցվածքը, նպատակները, բաց և մատչելի էլեկտրոնային համակարգը, ինչպես նաև էլեկտրոնային գրականությունից օգտվելու հնարավորություններն ու վիճակագրությունը։
Աշխատաժողովի մասնակիցները բարձր գնահատեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի գործունեությունը և հատկապես Էլեկտրոնային գրադարանի առկայությունն ու վերջինիս հանրամատչելի լինելու հանգամանքը։

VLADIMIR POGHOSYAN, HEAD OF YSUIB LIBRARY, PARTICIPATED IN “INNOVATIVE LIBRARIES 2018” WORKSHOP
On November 1-2, 2018, “Innovative Libraries 2018” Workshop was held in the Writers’ Creative House of Tsakhkadzor, attended by Armenian city and regional, public and university librarians, including Vladimir Poghosyan, Head of YSUIB Library.
First, Public Affairs Officer of US Embassy in Armenia, Rob Anderson welcomed the participants. He noted that the embassy was very pleased to support this event, which would contribute to the implementation of new programs in the libraries and the transformation of libraries into community centers.
RA Deputy Minister of Culture Vahe Budumyan welcomed the participants of the two-day workshop. He encouraged all librarians to speak out for their rights and protect the rights of libraries as full-fledged community centers.
The head of YSU IB library Vladimir Poghosyan presented to the workshop participants the innovative achievements of YSU Ijevan branch library, the structure, purpose, open and accessible electronic system of YSUIB E-library, as well as the opportunities and statistics of electronic literature.
The participants of the workshop highly appreciated the activities of YSUIB Library and especially the existence and availability of the electronic library.