Համալսարանականները մասնակցեցին «Կոնֆլիկտի փոխակերպում» թեմայով քննարկմանը
2018թ. նոյեմբերի 7-ին Տավուշի թեմի առաջնորդարանում կայացավ «Կոնֆլիկտի փոխակերպում» թեմայով քննարկում, որն իրականացրեց ԵՀԽ Հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամը ՀԱԵ Տավուշի թեմի «Արևիկ» սոցիալ-կրթական կենտրոնի հետ համատեղ:
Քննարկմանը մասնակցում էին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներ և աշխատակիցներ, «Արևիկ» սոցիալ-կրթական կենտրոնի ներկայացուցիչներ:
«Կոնֆլիկտի փոխակերպում» թեմայով քննարկումը վարեց Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքական գիտության պատմության և տեսության ամբիոնի դոցենտ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Խաչիկ Գալստյանը:
Քննարկման մասնակիցները ներկայացրին իրենց ընկալումները կոնֆլիկտների և դրանց փոխակերպման ուղիների վերաբերյալ:
Վերհանվեցին կոնֆլիկտի փոխակերպման շրջանակներում մասնակիցների առանջահերթ կարիքները՝ կրթական ծրագիր մշակելու նպատակով, գրվեցին կոնֆլիկտի և դրա փոխակերպման տեսակները:
Քննարկման ընթացքում կազմակերպվեցին տարբեր գործնական խաղեր: «Ո՞վ ես դու» գործնական խաղի միջոցով, օրինակ, մասնակիցները կարողացան պարզել իրենց համար կարևոր արժեքները:
Դասընթացավար Խ.Գալստյանը հավելեց, որ չկան միանման կոնֆլիկտներ, և դրանց վերաբերյալ յուրաքանչյուրն ունի իր դիրքորոշումը: «Տարբեր մարդկանց մոտ,-նշեց պարոն Գալստյանը, – արժեքների գերակայությունը տարբեր է, ինչն էլ բնութագրում է կոնֆլիկտների սուբյեկտիվությունը»:

UNIVERSITARIANS PARTICIPATED IN DISCUSSION ON “CONFLICT REVOLUTION”
On November 7 of 2018, at the Diocese of Tavush held a discussion on “Conflict Revolution”, initiated by WCC Armenia Round Table Foundation together with “Arevik” Social-Educational Center of Tavoush Diocese of the Armenian Apostolic Church.
Students and workers of YSU Ijevan Branch, representatives of “Arevik” social-educational center participated in the discussion.
The discussion on “Conflict Revolution” was conducted by Khachik Galstyan, Associate Professor of Political Science History and Theory Department of the Faculty of International Relations of Yerevan State University.
The participants presented their perception on conflicts and ways of their revolution.
The urgent needs of participants in the framework of conflict revolution were brought about in order to develop an educational program.
Different practical games were organized during the discussion. Through the practical game “Who are you?”, For example, the participants were able to find out the important values for them.
Trainer Kh.Galstyan added that there were not alike conflicts, and everyone had his/her own position. “For different people,” said Mr. Galstyan, “the importance of values is different, which characterizes the subjectivity of conflicts.”