Ամփոփվեց համալսարանականների մասնակցությամբ ընթացող «Անձի զարգացման համընդհանուր հմտություններ» դասընթացաշարը
Աղ 6 2018թ. նոյեմբերի 10-12-ին ՀՀ Կոտայքի մարզի Արզական գյուղում գտնվող «Արթուրս Աղվերան Ռեզորթ» հյուրանոցում տեղի ունեցավ Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերի 30 երիտասարդների համար նախատեսված «Անձի զարգացման համընդհանուր հմտություններ» դասընթացաշարի երկրորդ փուլը, որին մասնակցեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը, ուսանող Հրանտ Ղարագյոզյանը, շրջանավարտներ Լիլիթ Ոսկանյանը, Անահիտ Աթոյանը, Աղավնի Ղազարյանը, Լուսինե Ամիրյանը և Շուշան Խառատյանը:
Դասընթացաշարն իրականացվում էր «ՕքսԵՋեն» հիմնադրամի և «Սեյվ դը չիլդրեն ինթերնեշնլ» կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ, «ԵՄ-ն հանուն երիտասարդության՝ հմտություններ ապագայի համար»  տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում: Ըստ խմբերի՝ դասընթացին մասնակցում էին 16-30 տարեկան 300 երիտասարդներ՝ ՀՀ բոլոր մարզերից և Երևանից:
Այս անգամ մասնակիցները ստացան գիտելիքներ անձնական աճի և զարգացման կարևորության, սեփական կյանքի պլանավորման և նախաձեռնողականության, սովորելու ձևերի, քննական մտածողության, ստեղծարարության և նորարարության վերաբերյալ:
Դասընթացը վարեցին Զարուհի Լավչյանը և Արեգ Թադևոսյանը, կազմակերպչական հարցերով զբաղվում էր «ՕքսԵՋեն» հիմնադրամի աշխատակից Միլենա Նահապետյանը:
Առաջին օրը տեղի ունեցավ նախորդ դասընթացի արդյունքների ամփոփում, մասնակիցները ներկայացրին իրենց տպավորությունները և սովորածը կիրառելու հմտությունները, այնուհետև լրացրեցին ոչ ֆորմալ ուսումնառության արդյունքների գնահատման հարցաշարը: Մասնակիցները նաև կատարեցին առաջադրանք և 40 րոպեում սովորեցին նոր հմտություն (նկարել, ստեղծագործել, սովորել բառեր անծանոթ լեզվով, աճպարարական հնարքներ կատարել և այլն):
Երկրորդ օրը տարբեր վարժությունների միջոցով մասնակիցները հիշեցին մանկության երազանքները, վերլուծեցին իրենց բազային կարիքները, դրանք դասակարգեցին ըստ առաջնահերթությունների, մտածեցին դրանց բավարարման մի քանի այլընտրանքներ: Սեմինարավարները ներկայացրին երիտասարդական ծրագրերի մասնակցելու և իրականացնելու վերաբերյալ համացանցային ռեսուրսներ և հարթակներ:
Երրորդ օրը նվիրված էր քննական մտածողությանը և ստեղծարարությանը: Մասնակիցները սովորեցին, որ ինֆորմացիան վերլուծելիս պետք է տալ ճիշտ հարցեր, փաստերը առանձնացնել ենթադրություններից: Ներկայացվեցին ստեղծարարության վրա ազդող գործոնները, ստեղծարար մարդկանց բնորոշ հատկանիշները: Մասնակիցները կատարեցին առաջադրանք հասարակ իրը օգտագործելու հնարավորինս շատ տարբերակներ մտածելու վերաբերյալ:
Դասընթացն անցավ քննարկումների, հետարքիր վարժությունների և ակտիվ ժամանցի մթնոլորտում:
Վերջում դասընթացի երկու փուլերին մասնակցած երիտասարդները ստացան վկայականներ:
Առաջիկայում նրանց մի մասը հնարավորություն կունենա վճարվող պրակտիկա անցնել մի շարք կազմակերպություններում:

SUMMARY OF THE SEMINAR ON “GENERAL SKILLS OF PERSONAL DEVELOPMENT”
On November 10-12th of 2018, the second stage of the seminar on “General Skills of Personal Development” for 30 young people from Tavush and Gegharkunik regions was held in “Arthurs Aghveran Resort” situated in Arzakan village of Kotayk Region.
The seminar was attended by YSUIB lecturer Slavik Alaverdyan, student Hrant Gharagyozyan, graduates Lilit Voskanyan, Anahit Atoyan, Aghavni Ghazaryan, Lusine Amiryan and Shushan Kharatyan.
The seminar was organized by the “Oxygen” Foundation and the Armenian representation of “Save the Children International” organization. The event was public youth initiative within the framework of the EU-funded project “EU for Youth, Skills for the Future”, implemented by the Armenian representation of “Save the Children International”.
300 young people aged 16-30 from all regions of Armenia and Yerevan participated in the seminar.
This time, the participants acquired knowledge about the importance of personal growth and development, planning of their own lives, and the ways of learning, critical thinking, creativity, and innovation.
The seminar was conducted by Zaruhi Lavchyan and Areg Tadevosyan, Milena Nahapetyan, worker of “Oxygen” Foundation, was in charge of organizational issues.
On the first day, the results of the previous seminar were summarized, the participants presented their impressions and skills to apply what they learned and then completed the questionnaire for non-formal learning results. The participants also performed a task and learned a new skill in 40 minutes (painting, composing, learning words in an unknown language, making magical tricks, etc).
On the second day, the participants recalled childhood dreams, analyzed their basic needs, classified them according to priorities, thought of some alternatives to fulfill them. The trainers presented web resources and platforms for participation and implementation of youth programs.
The third day was devoted to critical thinking and creativity. The participants learned when analyzing information, it was necessary to give the right questions, to separate facts from assumptions. The factors influencing creativity, characteristic features of creative people were presented. The participants performed a task to consider as many options as possible to use simple things.
The seminar was held in an interactive and engaging atmosphere.
At the end of the seminar, the young people who took part in the two stages of the seminar received certificates.
Some of the participants will soon have an opportunity to pass paid internships in a number of organizations.