Շնորհավո՜ր հարյուրամյակդ, սիրելի՛ Մայր բուհ՝ Երևանի պետական համալսարան
2019թ. մայիսի 16-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում կայացավ Երևանի պետական համալսարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված դաս-քննարկում, որը կազմակերպել էին Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոսներ պ.գ.թ., դոցենտ Նաթելլա Գրիգորյանը և ասիստենտ Արա Ազատյանը՝ «Պատմություն» մասնագիտության ուսանողների հետ համատեղ:
Դաս-քննարկմանը ներկա էին Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար բ.գ.թ., դոցենտ Կ.Պողոսյանը, փոխդեկան բ.գ.թ., դոցենտ Վ.Աղաբաբյանը, ամբիոնի դասախոսներ Ա.Մատինյանը, Ա.Մկրտումյանը, ուսանողներ, հյուրեր:
Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոսները հանդես եկան բացման խոսքով՝ ընդգծելով, որ ԵՊՀ-ի հիմնադրումը շրջադարձային իրադարձություն էր ՀՀ  կրթամշակութային կյանքում. «Անշուշտ մեծ է եղել համալսարանի դերը հայոց պետականության և մշակույթի զարգացման գործում: Ներքին և արտաքին լարված իրավիճակում գոյատևող Առաջին հանրապետության նախարարների խորհուրդը 1919թ. մայիսի 16-ին Երևանում համալսարան հիմնելու վերաբերյալ որոշում ընդունեց, իսկ 1920թ. հունվարի 31-ին Ալեքսանդրապոլի առևտրական դպրոցում մեծ հանդիսավորությամբ բացվեց համալսարանը. շենքային պայմանների անհարմարավետության պատճառով մեկ կիսամյակ ուսումնական պարապմունքներն իրականացնելուց հետո այն տեղափոխվեց Երևան»:
Դաս-քննարկման ընթացքում ընդհանուր գծերով ներկայացվեցին ԵՊՀ հիմնադրման պատմությունը, ԵՊՀ պատմաբան ռեկտորների (մասնավորապես՝ Հակոբ Մանանդյանի, Մկրտիչ Ներսիսյանի, Արամ Սիմոնյանի) ծավալած գործունեությունը, Պատմության ֆակուլտետի ունեցած տեղն ու դերը համալսարանի կյանքում, ԵՊՀ թանգարանի դերը, Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի հիմնումը և ծավալած գիտական գործունեությունը:
Այս թեմաների շուրջ զեկուցումներ ներկայացրին «Պատմություն» մասնագիտության երրորդ կուրսի ուսանողներ Մհեր Ղալումյանը, Լարիդա Ղազումյանը, Դիանա Սայանը, Շիրակ Գասպարյանը, Դիանա Յարալյանը և Իննա Մխիթարյանը:
Այնուհետև տեղի ունեցավ բուռն քննարկում:
Հնչեցին փոխադարձ շնորհավորանքներ: Դասի մասնակիցները վստահեցրին բարձր պահել համալսարանականի վեհ անունը:

HAPPY 100TH ANNIVERSARY OF YSU!
On May 16, 2019, YSUIB Faculty of Humanities hosted a lecture on the 100th anniversary of Yerevan State University, organized by the lecturers of the Department of Armenian History and Social Sciences, Associate Professor Natella Grigoryan and Assistant Ara Azatyan, together with the students of “History” specialty.
The lecture was attended by Acting Dean of the Faculty of Humanities, Associate Professor K. Poghosyan, Vice Dean, Associate Professor V. Aghababyan, lecturers of the Department A.Matinyan, A. Mkrtumyan, students, guests.
The lecturers of the Department of Armenian History and Social Science made an opening speech, underlining that the Foundation of YSU was vital in the educational and cultural life of the Republic of Armenia.  “Undoubtedly, the role of the university in the development of Armenian statehood and culture has been great.  The Council of Ministers of the First Republic, surviving internal and external tensions,  on May 16, 1920, made a decision to establish a university in Yerevan.  On January 31, 2007, the University of Alexandropol opened its doors.  Because of the inconvenience of the building conditions, after a half-year of teaching, the University moved to Yerevan. “
During the lecture, the history of YSU foundation, activities of YSU historian rectors (namely Hakob Manandyan, Mkrtich Nersisyan, Aram Simonyan), the role of  YSU Faculty of History andd its establishment was discussed.
Mher Ghulumyan, Larisa Ghazumyan, Diana Sayan, Shirak Gasparyan, Diana Yaralyan and Inna Mkhitaryan delivered their reports on these topics.