ԵՊՀ ԻՄ-ի «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» մասնագիտության հնարավորությունները՝ աշակերտների ուշադրության կենտրոնում
IMG_1320
2019թ. ապրիլի 16-ին և 17-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի ֆրանսերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի ասիստենտ Աիդա Մարդանյանը հանդիպումներ ունեցավ Իջևանի ավագ դպրոցի 11-րդ դասարանի և Իջևանի վարժարանի 10-12-րդ դասարանների աշակերտների հետ:
Իջևանի ավագ դպրոցի հանդիպմանը ներկա էր նույն ամբիոնի դասախոս Դավիթ Մարգարյանը: Համալսարանականները ներկայացրին «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» մասնագիտությունը և դրա ընձեռած հնարավորությունները:
Տիկին Մարդանյանը նշեց, որ այս մասնագիտության լավագույն ուսանողները հնարավորություն ունեն 3-4-րդ կուրսերում մեկնելու Ֆրանսիա, 21 օր տևողությամբ պրակտիկա անցնելու Իջևանի քույր քաղաք Վալանսի «Մաեստրիս» բարձրագույն դպրոցում, ծանոթանալու Փարիզին, Լիոնին, Մարսելին: Ներկայացվեց, որ Ֆրանսահայ բարերար Պոլետ Կուտանի հիմնադրած բարեգործական հիմնադրամը հոգում է նշված մասնագիտության 2-4-րդ կուրսերի վճարովի համակարգով սովորող ուսանողների ուսման վճարը:
Ի տարբերություն այլ բուհերի և այլ մասնագիտությունների՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» մասնագիտության ուսանողները 1-ին կուրսից հավասարապես ուսումնասիրում են նաև անգլերեն և ավարտելով դառնում են և՛ ֆրանսերենի, և՛ անգլերենի մասնագետ:
Վերջում Ա.Մարդանյանն անդրադարձավ նաև այլ մասնագիտությունների, որոնց դեպքում ֆրանսերենը ընդունելության քննություն է կամ կարևորվող առարկա («Ֆինանսներ», «Զբոսաշրջություն») և հավելեց, որ օտար լեզվի իմացությունը մեծ հնարավորություններ է ընձեռում ցանկացած ոլորտում:

THE OPPORTUNITIES OF YSUIB “FRENCH LANGUAGE AND LITERATURE” SPECIALTY AT THE CENTER OF PUPILS’ ATTENTION
IMG_1320
On April 16th and 17th, 2019,  Assistant Professor of the Department of French Language and Literature  of YSUIB Aida Mardanyan had a meeting with 11th graders of Ijevan High School and 10-12th graders of Ijevan College.
The lecturer of the same Department Davit Margaryan attended the meeting at Ijevan High School.  The University representatives introduced the “French Language and Literature” specialty and its opportunities.
Mrs. Mardanyan underlined that the best students, in their third and fourth year of study, have an exceptional opportunity to travel to France for passing their internship at the “Maestris” School in Valence, sister city of Ijevan, get acquainted with Paris, Lyon, and Marseille.  It was also mentioned that the philanthropic fund founded by French-Armenian benefactor Paulet Coutan covers  the tuition fees of students in their 2-4th year of study, enrolled in a paid system.
Unlike other universities and other specialties, students of  “French Language and Literature” study English from the 1st year and are able to become both French and English specialists.
At the end of the visit, A. Mardanyan touched upon other specialties, where French is an admission exam or an important subject (“Finance”, “Tourism”) and added that knowledge of a foreign language opened great opportunities in any field.