Հովնանյան կրթաթոշակներ
hrayr-anna-hovnanyanՀովնանյան կրթաթոշակների համար գարնանային հայտերի ընդունումը սկսվում է նոյեմբերի 1-ից և ավարտվում  նոյեմբերի 10-ին: Որոշումը կհայտարարվի հունվարի կեսերին: Հովնանյան հիմնադրամի կողմից հովանավորվում են միայն տեղական (հայկական) համալսարանները:
Դիմելու գործընթացը
Ստորև ներկայացված չափորոշիչներին համապատասխանող բոլոր անձինք կարող են դիմել Հովնանյան կրթաթոշակի համար.
– Ազգությունրը – հայ  (կարող են լինել Հայաստանի կամ այլ երկրի քաղաքացիներ):
– Բակալավրի կամ մագիստրատուրայի ուսանողներ տեղական պետական բուհերից (ներառյալ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը և Ֆրանսիական համալսարանը):
– Բարձր առաջադիմություն ունեցող աշակերտները  (ինչպես նաև համալսարանի ուսանողները, եթե արդեն գրանցվել են):
– Հովնանյան հիմնադրամը տրամադրում է հայաստանյան բուհերում սովորող հայ ուսանողներին ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցում (ուսման տարեկան վարձի մինչև 50 տոկոսի չափով), այնպես, որ դիմորդը պետք է ունենա ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ և տա երաշխիք, որ  մնացած գումարը մուծված է։
Դիմորդը լրացված դիմումի ձևի հետ միասին պետք է ներկայացնի հետևյալ  փաստաթղթերը (անգլերեն թարգմանության կարիք չկա).
– անձնագրի պատճենը,
– համալսարանի կողմից կնքված նամակը, որը հաստատում է ձեր հաշվառումն առանձին ծրագրի համար՝ տարեկան ուսման վարձավճարի նշումով,
– ընդունելության նամակը համալսարանից (եթե դեռ չեք ավարտել),
– ատեստատ (ավագ դպրոցի / համալսարանի),
– աշխատանքի ընդունված ուսանողների համար`գործատուից տրված նամակ` նշելով ամսական աշխատավարձը, գործազուրկ ուսանողների համար՝ ծնողների գործատուների նամակը՝ նշելով ամսական  աշխատավարձը կամ ծնողների գործազրկության մասին նամակ,
– ռեզյումե կամ CV:
Ամբողջական փաթեթները պետք է ներկայացվեն թղթային տարբերակով (ստորագրությամբ) և թողնեն Հիմնադրամի շենքի անվտանգության բաժնում։
Դիմումի ձև (հայերեն)
Դիմումի ձև (անգլերեն)
Նախընտրելի է օգտվել դիմումի անգլերեն տարբերակից, բայց եթե չեք կարող պատասխանել անգլերենով, կարող եք օգտվել հայերեն հայտից:
Տպագրված հայտի ձևերն առկա են նաև անվտանգության բաժնում՝ Հանրապետության փողոց,  37 հասցեում:
Չնայած այս ուղեցույցներում կրթաթոշակների տրամադրման համար սահմանված չափորոշիչներին՝ Հիմնադրամի խորհուրդը կարող է որոշել, որ դիմողը կարող է ստանալ կրթաթոշակ՝  հաշվի առնելով ցանկացած հատուկ հանգամանք, ինչպես օրինակ, երբ  դիմողն ունի անհատական դժվարություն, կարիք, դիմողը կամ նրա ընտանիքը ԱՄՆ-ի միջատլանտյան տարածքի կամ հայ համայնքի շրջանում ցույց են տվել որոշ ծառայություն, ապա նրանց համար կրթաթոշակ ստանալու որոշակի չափորոշիչներ կարող են անտեսվել:

Hovnanian Scholarships
Submission of applications for Spring term starts on November 01 and ends on November 10. Decision will be announced by the midst of January. Only local (Armenian) universities will be sponsored by Hovnanian Foundation.
Application Process
All interested parties matching the criteria listed below are eligible to apply for a Hovnanian scholarship
– Have Armenian origin (could be Armenian or other country citizens)
– Students pursuing Bachelor’s or Master’s degree at any local state universities, including American University of Armenia and French University
– Showed high academic performance in high school (as well as university if already matriculated)
– Hovnanian Foundation covers UP TO 50% from the tuition, so the applicant must have other sources of funding and show proof for the coverage of the remaining amount
Along with a completed application form the applicant must submit the following documents (no need for English translation):
– Passport copy
– Sealed letter from the university verifying your enrollment for a particular program with the indication of yearly tuition
– Acceptance letter from university (if not yet matriculated)
– Official transcript of grades ( from high school / university)
– For employed students – a letter from the employer indicating monthly net salary; for unemployed students – letter from parents’ employers indicating monthly net salaries, or letter about parents’ unemployment whenever applicable
– Resume or CV
Full application packages should be submitted in hard copy (signed) and left at our building’s security check-in
Application Form (Armenian)
Application Form (English)
We prefer you use the English version of the application, but if you are unable to respond in English, you may use the Armenian application.
The printed application forms are also available at our security on Hanrapetutyan 37 Street.
Notwithstanding the criteria set forth for award of scholarships in these guidelines, the Board of the Foundation may consider as it deems appropriate any special circumstances, such as a personal hardship or particular need of the applicant or certain demonstrated history of service to those in need in the mid-Atlantic area of the USA or within the Armenian community by the applicant or applicant’s family and may waive certain criteria when making a scholarship award for educational purposes.