Հոկտեմբերի 26-ի տնօրենության ընդլայնված նիստում
2018թ. հոկտեմբերի 26-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ տնօրենության ընդլայնված նիստ, որը նախագահում էր Ա. Վ. Ցուցուլյանը:
DSCN4273
Տնօրենության ընդլայնված նիստին մասնակցում էին տնօրենության անդամները, հրավիրված էին Հեռակա ուսուցման բաժնի անդամները, մասնաճյուղի այլ բաժինների վարիչներ:
Նիստում քննարկվեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2018-2019 ուսումնական տարվա 1-ին կիսամյակի I ընթացիկ քննությունների և ստուգումների նախապատրաստական աշխատանքներին, Հեռակա ուսուցման դասապրոցեսի նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող և մի քանի ընթացիկ հարցեր:
DSCN4270
2018-19 ուստարվա 1-ին կիսամյակի I ընթացիկ քննությունների և ստուգումների նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցեցին մասնաճյուղի չորս ֆակուլտետների դեկանները:
Նրանք մասնավորապես նշեցին, որ ֆակուլտետներում իրականացվել են անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներ. ծրարավորվել և կնքվել են ընթացիկ քննությունների տոմսերը, թեստերը և տարբերակները, նախապատրաստվել, տեսախցիկներ են տեղադրվել այն լսարաններում (№38, №39, №56, №57), որոնցում պիտի անցկացվեն գրավոր քննություններն ու ստուգումները: Բանավոր քննությունների անցկացման համար ձևավորվել են քննական հանձնաժողովներ՝ ամբիոնների պրոֆեսորադասախոսական համակազմից:
Տնօրենության նիստում 2018-2019 ուսումնական տարվա 1-ին կիսամյակի I ընթացիկ քննությունների և ստուգումների նախապատրաստական աշխատանքները գնահատվեցին բավարար:
DSCN4265
Հեռակա ուսուցման՝ 2018-19 ուստարվա 1-ին կիսամյակի դասապրոցեսի նախապատրաստական աշխատանքների մասին զեկուցեց Հեռակա ուսուցման բաժնի վարիչ Մ.Զուրաբյանը: Զեկուցողը, ներկայացնելով իրականացված աշխատանքները, մասնավորապես նշեց, որ արդեն պատրաստ են դասացուցակները, լիովին հստակեցված է լսարանային ֆոնդը: Անդրադարձ կատարվեց դասապրոցեսի ընթացքում ուսումնաօժանդակ, վարչական և տնտեսական անձնակազմի աշխատանքներին և առանձնապես կարևորվեց անվտանգության ապահովման խնդիրը: Առկա բոլոր հարցերի վերաբերյալ եղան քննարկումներ, և տրվեցին համապատասխան լուծումներ:
Տնօրենության ընդլայնված նիստում հեռակա ուսուցման՝ 2018-2019 ուսումնական տարվա 1-ին կիսամյակի դասապրոցեսի նախապատրաստական աշխատանքները գնահատվեցին բավարար:
Կայացավ «Հինավուրց և երիտասարդ մայրաքաղաք» խորագրով ներբուհական գիտաժողովը
2018թ. հոկտեմբերի 27-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Հինավուրց և երիտասարդ մայրաքաղաք» խորագրով ներբուհական գիտաժողովը, որը կազմակերպել էր ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողական գիտական ընկերությունը։
DSCN4301
Գիտաժողովին ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը, ֆակուլտետների դեկաններ, վարչական անձնակազմի այլ անդամներ, դասախոսներ, ուսանողներ:
«Հինավուրց և երիտասարդ մայրաքաղաք» խորագրով ներբուհական գիտաժողովին մասնակցում էին Տնտեսագիտության և Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետների 12 ուսանողներ, ովքեր հանդես եկան լեզվաբանությանը, տնտեսագիտությանը, պատմությանը և այլ ոլորտների վերաբերող զեկուցումներով:
DSCN4307
Նախ տեղի ունեցավ լիագումար նիստ, և բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը՝ ողջունելով բոլոր ներկաներին, գիտաժողովի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին, իր գոհունակությունն արտահայտելով Ուսանողական գիտական ընկերությանը՝ նախաձեռնության համար և ակնկալելով, որ մասնաճյուղում նման գիտաժողովներ առավել հաճախ կկազմակերպվեն՝ ընդգրկելով ավելի շատ մասնակիցների:
Գիտաժողովը շարունակվեց երկու՝ Պատմության և տնտեսագիտության (5 զեկուցող), Բանասիրության և հասարակագիտության բաժանմունքներում (7 զեկուցող)։
DSCN4353
Ներբուհական գիտաժողովն ընթացավ հետաքրիր և ջերմ մթնոլորտում, ծավալվեցին շահեկան քննարկումներ՝ զեկուցողների, դասախոսների և ուսանողների մասնակցությամբ:
Վերջում գիտաժողովին զեկուցում ներկայացրած ուսանողներին տրվեցին մասնակցության հավաստագրեր:
DSCN4381
Գիտաժողովի բոլոր լուսանկարները տե՛ս Պատկերասրահում:
«Պատմություն» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողների ճանաչողական այցը Վրաստան
2018թ. հոկտեմբերի 27-ին «Վրաստանի և Ադրբեջանի պատմություն» դասընթացի շրջանակներում ԵՊՀ ԻՄ-ի «Պատմություն» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողները՝ իրենց դասախոսներ, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի ասիստենտ, պ.գ.թ. Ա.Հովհաննիսյանի և նույն ամբիոնի դոցենտ, ք.գ.թ. Հ.Մովսեսյանի ուղեկցությամբ, ճանաչողական այց կատարեցին Հայաստանի հյուսիսային հարևան Վրաստանի Հանրապետություն:
IMG-6bd0ce3d9bac7a52cda71741caefe8a1-V-1
Համալսարանականների խումբը նախ այցելեց վրաց ժողովրդի հոգևոր կենտրոն՝ Մցխեթայում գտվող Սվետիցխոելի, որն ամենամեծն է Վրաստանում պահպանված պատմական կառույցների ցանկում։ Դարեր շարունակ այն համարվել է Վրաստանի քրիստոնեական կենտրոնը։ Դեռ 4-րդ դարում քրիստոնեական թագավոր Միրիան Երրորդը առաքյալ Նունեի խորհրդով կառուցել է առաջին փայտե եկեղեցին Վրաստանում, որը չի պահպանվել։ Մայրին ծառայել է որպես տաճարի սյուներից մեկը, նշանակվել է այն տեղը, որտեղ թաղված են եղել Քրիստոսի հանդերձները։
IMG-56109405ad91b82449f02e93c9f2c417-V
5-րդ դարի երկրորդ կեսին բարեպաշտ թագավոր Վախթանգ I Գորգասալը բազիլիկ եկեղեցու փոխարեն կառուցել է վերին կամրջակալներ, որոնք բացվել են խորհրդային հետազոտողների (Վ.Ցինցաձեի գլխավորությամբ) կողմից 1970 թվականին և թողնվել են հասարակության դիտարկմանը։ 11-րդ դարում վնասված բազիլիկի փոխարեն Վրաստանի կաթողիկոս Մելքիսեդեկ Առաջինը (1012-1030, 1039-1045) կառուցեց տաճար։ Այժմ գոյություն ունեցող քառասյուն, խաչաձև գմբեթ ունեցող եկեղեցին՝ տասներկու առաքյալների անվամբ, կառուցվել է 1010-1029 թվականներին (ճարտարապետ՝ Արսակիձե)։
Ճանապարհն անցնում էր Կուր և Արագվի գետերի հուների երկայնքով, որոնք առանձնակի շուք էին տալիս ուղևորությանը:
IMG-37d1aab9516ea9f663b3afaeb6fc10c9-V
Հաջորդ կանգառը Թբիլիսին էր, որն առանձնանում է իր մշակույթով, ոճային բազմազանությամբ: Բարդ ու հետաքրքիր ճարտարապետական  լուծումներով կառուցված շինությունների դիմաց վեր էին խոյանում վրացական ու կովկասյան մշակույթների համադրությամբ ստեղծված կառույցները: Ուշագրավ էր Արևմուտքի մշակույթի ազդեցությունը Թբիլիսիի վրա:
Առավել քան հետաքրքրական էր վրացական խոհանոցը:
Ուսանողները տեսան Թբիլիսիի պետական համալսարանը, քայլեցին հայելապատ կամրջի վրայով, նստեցին ճոպանուղի, տեսան մայրաքաղաքի համայնապատկերը, նստեցին Քուռ գետի վրա գտնվող նավերից մեկը և հիացան Թբիլիսիի վառվռուն լույսերով:
44897457_1694865403951408_3599030019629776896_o
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը լրացուցիչ զեղչ կտրամադրի 2016թ. Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցներին
kfdjghdfjhgjrfgt
«Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողական նպաստների, պետական և ներբուհական կրթաթոշակների հատկացման կանոնակարգ»-ի համաձայն՝ նախորդ ուսումնական տարիների ընթացքում 2016թ. Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մարտական հերթապահություն իրականացրած և ՄՈԳ-ի համապատասխան շեմ ապահոված (բակալավր՝ 10 միավոր) ուսանողների վարձը զեղչվում էր 30%-ով, իսկ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը տրամադրում էր ուսումնական վարձի մասնակի փոխհատուցում՝ 20%-ի չափով:
Հիմք ընդունելով Երևանի պետական համալսարանի համապատասխան որոշումը՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղն այսուհետև Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում մարտական հերթապահություն իրականացրած այն ուսանողներին, որոնց ՄՈԳ-ը համապատասխանում է սահմանված շեմին (բակալավր՝ 10 միավոր), 30%-ից բացի կտրամադրի նաև  լրացուցիչ 20% զեղչ, որը նախկինում տրամադրվում էր ՀԵՀ-ի կողմից:

On October 26 of 2018, at YSU Ijevan Branch, a board meeting was held headed by A. V. Tsutsulyan.
The meeting was attended by members of the Directorate, members of Department of Part-time Learning, Heads of other Departments of the branch.
On the agenda were the preparatory works related to mid-term exams for the first semester of 2018-2019 academic years, and preparations for the part-time learning course and several current issues.
DSCN4270
Deans of four Departments reported on preparations related to mid-term exams for the first semester of 2018-2019 academic years.
They particularly mentioned that the necessary preparatory work was carried out at the faculties.
Mid-term exams tests and tickets have been completed and sealed, video cameras have been installed in the classrooms (№ 38, №39, №56, №57), where the written exams will be held.
Examination committees have been formed for the Oral Examinations from the professorial staff of the departments.
The preparations for the mid-term examinations of the 1st semester of the 2018-2019 academic years were assessed as satisfactory.
DSCN4265
Zurabyan, Head of the Department of Part-time Learning, delivered a report on the preparations of lessons of Part-time education of 2018-2019 academic years 1st semester.
The speaker, presenting the works done, particularly mentioned that the schedule was already ready, the audience was fully clarified.
During the lecture, the issues of the educational, administrative and economic staff were touched upon and put an emphasis on the issue of security.
All the issues were discussed and appropriate solutions were provided.
The preparations for the Part-time learning course of the first semester of 2018-2019 academic years were assessed as satisfactory.
UNIVERSITY CONFERENCE ENTITLED “ANCIANT AND YOUNG CAPITAL” WAS HELD AT YSU IJEVAN BRANCH
On October 27 of 2018, YSU Ijevan Branch Student Scientific Society (SSS) organized university conference entitled “Ancient and Young Capital”.
DSCN4301
The conference was attended by Acting Director of YSU Ijevan Branch A. V. Tsutsulyan, deans of faculties, other members of administrative staff, lecturers, and students.
Twelve students of the Faculties of Economics and Humanities took part in university conference entitled “Ancient and Young Capital”. They delivered lectures on linguistics, economics, history and other spheres.
DSCN4307
First, a plenary session took place and Acting Director of YSU IB A.V. Tsutsulyan made an opening speech, greeting all attendees, the organizers and participants of the conference, expressing contentment to the Student Scientific Society for the initiative and expecting that such conferences would be organized more frequently, involving more participants.
The conference continued in two Departments: History and Economics (5 speakers), Department of Philology and Social Studies (7 speakers).
DSCN4353
The university conference was in an engaging and warm atmosphere, and beneficial discussions were held between reporters, lecturers and students.
At the end, the reporters of the conference received certificates
DSCN4381
The photos of the conference are available in the gallery.
Պատկերասրահում:
THE FOURTH_YEAR STUDENTS OF THE FACULTY OF “HISTORY” VISITED GEORGIA
On October 27 of 2018, 4th year students of YSU Ijevan Branch “History” Faculty, together with their lecturers, assistant of the Department of Armenian History and Social Science, PhD, Associate Professor A. Hovhannisyan and Associate Professor of the same department H. Movsesyan, made a study visit to the northern neighbor of Armenia; the Republic of Georgia.
IMG-6bd0ce3d9bac7a52cda71741caefe8a1-V-1
The group of university students first visited the spiritual center of the Georgian people, Svetitskhoveli Cathedral which is the largest of Georgian preserved historic structures located in the historic town of Mtskheta. For centuries it has been considered the Christian center of Georgia. In the 4th century, the Christian king Mirian III built the first wooden church in Georgia by the advice of St. Nino, which was not preserved later. Mirian served as one of the columns of the temple and was known as the burial site of Christ’s mantle.
IMG-56109405ad91b82449f02e93c9f2c417-V
In the second half of the 5th century, King Vakhtang I Gorgasali built the upper armor of the basilica church, opened by Soviet researchers (led by V. Tsintsadze) in 1970. Instead of the damaged basilica in the 11th century, Priest of Georgia Melchizedek I built the temple (1012-1030, 1039-1045). Nowadays, the church is based on the cross-dome style of church architecture; the dome is placed across all four sides of church, named after twelve apostles, built in 1010-1029 (architect, Arsukisdze).
The road crossed along the Kura and Aragvi Rivers, which beautified the trip.
IMG-37d1aab9516ea9f663b3afaeb6fc10c9-V
The next stop was Tbilisi, which is distinguished by its culture, style diversity. Complicated and interesting architectural structures created with the combination of Georgian and Caucasian cultures, were admiring. The influence of Western culture on Tbilisi was remarkable.                                                                                                        The Georgian cuisine was more than interesting
The students saw the Tbilisi State University, walked over the mirror bridge, sat the ropeway, sat on one of the vessels on the Kura River, and admired the panorama and the bright lights of Tbilisi.
44897457_1694865403951408_3599030019629776896_o
YSU IJEVAN BRANCH WILL PROVIDE ADDITIONAL TUITION FEE DISCOUNT TO 2016 APRIL WAR PARTICIPANTS
kfdjghdfjhgjrfgt
According to the Regulation of Ijevan Branch of Yerevan State University on Student Grants, State and Institutional Scholarships, in the previous 2016 academic year, the students who had a military duty during April War and had corresponding average grade point (Bachelor, 10 points),their tuition fees were discounted by 30%, and the Youth Foundation of Armenia provided partial compensation of tuition fees(20% discount).
Based on the relevant decision of Ijevan Branch of Yerevan State University, hereinafter the students who have been on duty during the April War, will be provided with not only an additional 30% tuition fee discount, but also with 20% discount previously provided by  Youth Foundation of Armenia.