ԱՐԻ՜, ՆՈ՛Ր ՏԱՐԻ, ԳԱԼՈՒՍՏԴ ԲԱՐԻ՜
Ամանոր, Նոր տարի… անակնկալներով և հրաշքներով լեցուն մի տոն, որով ամփոփում ենք հին տարվա ընթացքում մեր ունեցած ձեռքբերումներն ու բացթողումները և նոր հույսերով, երազանքներով ու նպատակներով թևակոխում նոր տարի…
Սիրելի՛ համալսարանականներ, տավուշցիներ, հայրենակիցներ, ԵՊՀ-ի Իջևանի մասնաճյուղի ղեկավարության և ամբողջ անձնակազմի անունից սրտանց շնորհավորում ենք բոլորիս Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ, մաղթում, որ այս Նոր տարին լինի անխաթար խաղաղության, ծով բարության, նվիրական իղձերի և մեծ նպատակների իրականացման տարի՝ ի շահ մեր երկրի բարօրության, զարգացման և առաջընթացի:
Թո՛ղ այս տարի մեր հոգիներում իշխեն լույսն ու ներդաշնակությունը, բոլորիս ընտանիքներում հաստատվեն, տանտեր դառնան սերն ու փոխըմբռնումը, ջերմությունն ու առատությունը, զնգուն հնչի մանկան ճիչը, կարկաչի մեծի լիաթոք ծիծաղը…
Ուրախ սրտով, մաքուր հոգով դիմավորենք Նոր տարին…
Արի՜, Նո՛ր Տարի
Գալուստդ բարի՜:
Եվ արթնացրո՛ւ քո թնդուն քայլքով
Ուշ մնացածին
Քնով տարվածին
Տո՛ւր ապաքինում հոգով ցավածին
Հիասթափվածին՝ նոր մի հիացում
Սիրասթափվածին՝ մի նոր միացում
Ձեռքից հավատը փախուստ տվածին
Իբրև Նոր Տարվա բաղձալի նվեր
Տո՛ւր նոր հավատի կապակուռ թևեր
Մանկանը՝ մեծի մտքի լիացում
Մեծին՝ մանուկի անարատություն
Տափարակներին՝ Արարատություն
Իսկ Երկրագնդին՝ մի առատություն
Որ նրա վրա Քաղցը այսուհետ
Չունենա ո՛չ մի կայսրություն ու գահ
Ու Սարսափն իրեն թագակիր չզգա
Որ Ազատությունն իր բառե գունեղ շապիկը ճեղքած
Տրվի ճախրանքի
Ու Մարդն ազատվի իր հին գերության նոր հաճախանքից
Ու Մարդն այսուհետ ո՛չ մի տեղ երբեք չգունավորվի
Եվ որ այլևըս ո՛չ մի ժողովուրդ
Ո՛չ մի ազգ ու ցեղ
Պատմության քափից ու սև մրուրից չթունավորվի
Դառնա լիազո՛ր, դառնա լիիրա՛վ,-
Ու մենք, վերջապե՜ս, հասկանա՛նք իրար
Ամենքըս, բա՜վ է, հասկանա՛նք իրար
Նաև հասկանա՛նք
Որ մեր իսկ արյան գնդիկը մանըր
Այս Երկիր կոչված գնդից ավելի մեծ է ու ծանըր
________________________________________________________
Փոքրիկ ակնարկ՝ դեղին հողե խոզի տարվա մասին
664982019 թվականը, արևելյան օրացույցի համաձայն, դեղին հողե խոզի տարի է: Ըստ առասպելի՝ խոզը վերջինն էր, որ եկել էր Նոր տարվա տոնակատարությանը: Խոզն ավարտում է Արևելյան աստղագուշակի 12-ամյա բոլորաշրջանը:
Այս կենդանակերպի առանձնահատկություններից են քաջությունը, ազնվությունը, առատաձեռնությունը, հպարտությունը և հանդուրժողականությունը:
Դեղին հողե խոզը բնութագրվում է նյութականի հետ կապվածությամբ, գյուղատնտեսության և հողագործության վրա բարենպաստ ազդեցությամբ: Համարվում է, որ 2019 թվականը բարեհաջող կլինի ինքնադրսևորվելու, կարևոր խնդիրներ լուծելու, ընտանիք կազմելու, բիզնեսը զարգացնելու, նոր գործընկերներ գտնելու հարցերում:
Տարվա գլխավոր գույնը դեղինն է, որը խորհրդանշում է ֆինանսական հաջողություն, բերրիություն և կայունություն:
Դեղին վարազին հաճոյանալու համար խորհուրդ է տրվում ոսկե գնդակներով զարդարել տոնածառը, սենյակներում դնել նարինջներ, ընկույզներ և կաղամբներ, տարվա խորհրդանիշի կերպարով արձանիկներ: Նախընտրելի է համարվում կրել ոսկեգույն, դարչնագույն կամ մոխրագույն, արծաթագույն զգեստներ, ճոխ զարդեր, քանզի տարվա խորհրդանիշը ճոխության սիրահար է:
ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ Գիտական խորհրդի տարեվերջյան ընդլայնված նիստը
DSCN5377 2018թ. դեկտեմբերի 27-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ Գիտական խորհրդի տարեվերջյան ընդլայնված նիստ` բուհի աշխատակիցների և ուսանողական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին օրակարգով նախատեսված հետևյալ հարցերը.
1. «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2018թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջե) հունվար-դեկտեմբեր կատարողականի մասին (զեկուցող՝ Ա. Վ. Ցուցուլյան):
2. ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2019թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջե) մասին (զեկուցող՝ Ա. Վ. Ցուցուլյան):
3. Ընթացիկ հարցեր:
ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2018թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջե) հունվար-դեկտեմբեր կատարողականի վերաբերյալ մասնավորապես նշվեց, որ 2018թ. հունվարից մինչև դեկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում դրամական միջոցների մուտքերը կազմել են 426 մլն 408 հազար ՀՀ դրամ, որի 71%-ը գոյացել է ուսման վարձավճարներից, 21%-ը՝ պետական ֆինանսավորումից:
Ընթացիկ ծախսերի 84%-ն ուղղվել է աշխատանքի վարձատրությանը և դրան հավասարեցված վճարումներին: Ուսանողներին տրամադրվող կրթաթոշակների ընդհանուր գումարը կազմել է մասնաճյուղի ծախսերի 2%-ը, կոմունալ վճարումները՝ 3%-ը:
Մասնաճյուղի՝ 2019թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջեի) հետ կապված՝ նշվեց, որ 2019թ. նախահաշվի հոդվածների ցուցանիշները կազմվել են նախորդ տարվա նախահաշվի կատարողականի, ինչպես նաև կանխատեսումների և պլանավորման հիման վրա:
2019թ. բյուջեն հավասարակշռված է. եկամուտները և ծախսերը իրար հավասար են: Նախատեսվում է, որ 2019թ. դրամական միջոցների հոսքերը կկազմեն.
1. եկամուտների գծով՝ 515 մլն 400 հազար ՀՀ դրամ,
2. ծախսերի գծով՝ 515 մլն 400 հազար ՀՀ դրամ:
Մուտքերի 64%-ը (330 մլն ՀՀ դրամ) կկազմեն վճարովի ուսուցումից, իսկ 28%-ը պետական ֆինանսավորումից ստացվող եկամուտները:
Նախատեսվում է, որ 2019թ. դրամական միջոցների ելքերի 81%-ը (415 մլն ՀՀ դրամ) կկազմեն աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների ծախսերը: Կրթաթոշակին ուղղված ծախսերը կկազմեն ընդհանուր ծախսերի 1.7%-ը, կոմունալ վճարումները՝ 3%-ը:
Այնուհետև ԵՊՀ ԻՄ-ի գիտխորհրդի նիստում ելույթ ունեցավ մասնաճյուղի արհբյուրոյի նախագահ Ա. Շ. Մարգարյանը՝ ներկայացնելով 2018թ. ընթացքում արհբյուրոյի կողմից իրականացված աշխատանքները, գործունեության հիմնական ուղղությունները և նախատեսվող փոփոխությունները:
Նիստի վերջում պարոն Ա. Վ. Ցուցուլյանը շնորհավորեց բոլորին գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծննդի առթիվ և հղեց բարեմաղթանքներ:
Մասնաճյուղում անցկացվում են 2018-2019 ուստարվա առաջին կիսամյակի ստուգարքները, II ընթացիկ քննություններն ու ստուգումները
DSCN5362 2018թ. դեկտեմբերի 22-28-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում (առկա ուսուցման համակարգում) իրականացվում են 2018-2019 ուստարվա առաջին կիսամյակի ստուգարքները, II ընթացիկ քննություններն ու ստուգումները:
Քննաշրջանը, ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսումնամեթոդական վարչության պետ Արկադի Դավթյանի հավաստմամբ, իրականացվում է սահմանված կարգի (Բակալավրի կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման կարգի) համաձայն՝ նախատեսված կիսամյակի 17-րդ շաբաթում:
Ըստ սահմանված կարգի` ստուգարքների, ընթացիկ քննությունների և ստուգումների հարցաշարերը նախապես տրամադրվում են ուսանողներին, իսկ կազմված տոմսերը, տարբերակները, թեստերը ստորագրվում են ամբիոնի վարիչի, կնքվում ֆակուլտետի դեկանի կողմից, ապա ծրարավորվում են, ըստ այդմ էլ անցկացվում են քննությունները:
Այս կիսամյակում գրավոր ընթացիկ քննություններն ու ստուգումներն անցկացվում են տեսախցիկներով կահավորված լսարաններում:
Մասնակցություն հայաստանյան բուհերի ուսանողների շրջանում իրականացված հետազոտության արդյունքների ներկայացմանը
IMG_1289-24-12-18-10-21 2018թ. դեկտեմբերի 21-ին Ռադիոտանը տեղի ունեցավ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի «Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման կենտրոն»-ի կողմից ս.թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին իրականացված «Հայաստանի բուհերում սովորող ուսանողների շրջանում հանդուրժողականության և սոցիալական երևույթների հանդեպ դիրքորոշման չափում. Մեդիայի ազդեցությունը վերջիններիս ձևավորման վրա» հետազոտության արդյունքների ներկայացումը:
Կենտրոնը, կարևորելով երիտասարդության դերը հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում, նպատակ է ունեցել ժամանակակից զարգացումների համապատկերում ուսումնասիրել երիտասարդության ակտիվ խմբի՝ ուսանողների  դիրքորոշումը սոցիալական մի շարք երևույթների նկատմամբ, պարզաբանել երիտասարդության ձևավորման վրա մեդիայի դրական և բացասական ազդեցությունը:
Հետազոտության արդյուքների ներկայացմանը հրավիրվել էին կենտրոնի հետ արդյունավետ համագործակցած հայաստանյան բուհերի, այդ թվում՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ներկայացուցիչներ: Մասնաճյուղից հանդիպմանը ներկայացել էր Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման բաժնի շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգող Է.Ղարայանը: Հանդիպումը ԵՊՀ ԻՄ-ի համար կարևոր էր այնքանով, որ հարցմանը մասնակցել են նաև մասնաճյուղի ուսանողներ, ու թեև արդյունքները ներկայացվել են ընդհանուր կերպով՝ չառանձնացնելով կոնկրետ բուհերը, այնուամենայնիվ այդ արդյունքները ներկայացնում են նաև մեր ուսանողության կարծիքը այդ կարևորագույն խնդրի՝ հասարակության մեջ հանդուրժողականության ընկալման ու դրսևորման ձևերի և ժամանակակից մեդիայում անհանդուրժողականություն արծարծող հաղորդումների  վերաբերյալ:
Հանդիպման կազմակերպիչները նշեցին, որ հարցմանը մասնակցել են հայաստանյան բուհերի (այդ թվում՝ մարզերում գտնվող) 17-25 տարեկան 713 ուսանողներ։ Հետազոտման համար ընտրվել են տարբեր մեթոդներ՝ քանակական, զույգերի համեմատման, մտացածին իրավիճակներում հնարավոր գործողությունների, դատողություններին համաձայնության և այլն:
Հարցման մասնակից ուսանողները տվել են հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության իրենց սահմանումները, նշել են ներկայացված իրավիճակներում հանդուրժողականության դրսևորման իրենց գործողությունները, կատարել են դատողություններ երիտասարդության շրջանում տարածված մի շարք խնդիրների վերաբերյալ, արտահայտել են իրենց դիրքորոշումը՝ առաջադրված արժեքների միջև կատարելով ընտրություն, նշել են այն հաղորդումները և ֆիլմերը, որոնցում արծարծվում են հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության հարցեր:
Հանդիպման վերջում ամփոփիչ հարցադրումների միջոցով տեղի ունեցավ ակտիվ քննարկում, նշվեցին հետազոտման արդյունքներով վեր հանված մի շարք խնդիրներ, մասնավորապես՝ արդյո՞ք արժեքները պետք է լինեն հստակ սահմանված, արդյո՞ք հանդուրժողականությունը և անհանդուրժողականությունը հասարակության մեջ միանշանակ են ընկալվում, արդյո՞ք մեդիայի անելիքները հստակ են, և այն իրականացնում է իրեն վերագրված կրթող, արժեհամակարգ ձևավորող ֆունկցիաները և այլն:
Որպես քննարկումների եզրակացություն՝ ներկաների կողմից արծարծվեց այն միտքը, որ ներկայացված խնդիրները մանրամասն հասկանալու համար թերևս նոր հետազոտության անհրաժեշտություն կա: Այնուամենայնիվ, անվիճարկելի համարվեց այն, որ ցանկացած բուհի գերակա խնդիրն է ուսանողներին տալ համակողմանի գի­տե­լիքներ, կա­րո­ղու­թյուններ և հմտություններ, նրանց դաստիարակել բարոյական, ազգային և հա­մա­մարդ­կային արժեքների ոգով:

THE NEW YEAR IS COMING… WELCOME THE NEW YEAR!
New Year… A holiday full of surprises and miracles, a holiday that summarizes our achievements and failures of the past year and enters new year with new hopes, dreams and goals …
Dear universitarians, Tavush people, on behalf of YSUIB Directorate and all personnel, I want to express my heartfelt congratulations on the New Year and Christmas holidays , wishing you all peaceful, prosperous year, a year of cherished desires and greatest achievements for the welfare and development of our country.
Let this year rule the light and harmony in our souls, in  our families, let 2019 be a year of warmth and abundance, a year of the child sweet cries and the great laughter of the elder …
Let enter the New Year with a happy heart and a clean soul…
Here is a little information about the year of yellow earth pig.
66498
According to the eastern calendar,2019 is a year of yellow earth pig. According to one myth, the Jade Emperor said the order would be decided by the order in which they arrived to his party. Pig was late because he overslept. The pig occupies the last 12th position in  the Eastern Horoscope.
Among the peculiarities of this zodiac are courage, honesty, generosity, pride and tolerance.
The yellow pig is materialistic, it is a year of fertility in agriculture. It is believed that 2019 will be successful in self-awareness, solving important problems, building a family, developing business, finding new partners.
The main color of the year is yellow, symbolizing financial success, fertility and stability.
For the yellow pig year, you are advised to decorate the Christmas tree with golden balls, put  oranges, nuts and cabbages in the rooms, statuettes of the year symbol. It is preferable to wear golden, brown gray, silver dresses and luxurious jewelry, as the symbol of the year is a luxury lover.
ACADEMIC COUNCIL FINAL SESSION OF THE YEAR TOOK PLACE AT YSU IJEVAN BRANCH
DSCN5377
On December 27th, 2018, YSU Ijevan Branch hosted the final session(of this year) of Academic Council with the participation of representatives of the university staff and students.
• The writ of incomes and expenses (budget)of Ijevan branch of “Yerevan State University” Foundation of 2018, January-December
• The writ of YSUIB incomes and expenses estimates (budget) of 2019
In terms of the income and expenses (budget)of Ijevan branch of “Yerevan State University” Foundation of 2018, January-December, it was particularly mentioned that in 2018, from January to December 1, YSUIB financial means amounted to 426 million 408 thousand AMD,  71% – from tuition fees and 21% – from state funding.
84% of current expenses were directed to workers salary payments. The total amount of scholarships provided to students make up 2% of the Branch expenses, 3% make up utility payments.
In terms of YSUIB incomes and expenses estimates (budget) of 2019, it was mentioned that in 2019, the indices of the pre-budget items have been compiled on the basis of previous year estimates, as well as on predictions and planning.
The budget of 2019 year is balanced; incomes and expenses are equal.
It is expected that 2019 financial means will make up:
• Incomes-515 million 400 thousand AMD
• Expenses- 515 million 400 thousand
64% (330 million AMD) of university financial means will make up tuition fees  from paid education, and  state-funded incomes- 28%.
It is expected that, in 2019, 81% financial means  ( 415 million AMD) will make up the cost of salaries and equal payments. The expenses for the scholarship will make up 1.7% of total expenses, utility payments – 3%.
Then, at the session of the Academic Council, the Chairman of the Branch Trade Union A. Sh. Margaryan delivered a speech representing  the activities of 2018 year carried out by the Trade Union, the main directions of its activity and the forthcoming changes.
At the end of the session A. V. Tsutsulyan expressed his heartfelf congratulations and wishes on the occasion of New Year and Christmas holidays.
DSCN5362On December 22-28, 2018, YSU Ijevan Branch (Full-time training) carries out examinations for the first semester of 2018-2019 academic years, II mid-term examinations and checks.
According to Arkady Davtyan, Head of YSUIB educational-methodological Department, the examination is carried out in accordance with the established order (the order of organizing Bachelor’s degree educational program) at the 17th week of the semester.
According to the established order, mid-term examinations questionnaire is provided to the students beforehand, and the tickets, versions, and tests are signed by the head of the department, sealed by the dean of the faculty, and afterwards, the exams are held.
This semester, mid-term written examinations are held in the classrooms equipped with cameras.
Oral and test exams are assessed directly on the spot (in the classroom) and the written examinations are checked by the lecturer within 7 days and discussed with students.
To ensure the transparency and publicity of the exam process, the results of  exams are posted on YSUIB official website.
YSU IJEVAN BRANCH REPRESENTATIVE TOOK PART IN THE PRESENTATION OF SURVEY RESULTS AMONG STUDENTS OF HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS
IMG_1289-24-12-18-10-21
On December 21th,2018, House of Radio hosted the presentation of the survey results conducted by Public Opinion Research Center of the Public Television and Radio company, in September-December, on “Measuring tolerance and social phenomenon  among students in Armenian higher educational institutions”: the Impact of Media on their Formation”.
The Center, attaching importance to the role of youth in all spheres of public life, was aimed at studying the role of the active youth in the context of contemporary developments and the attitude of students on a number of social phenomena, clarifying the positive and negative impact of the media on the formation of youth.
Representatives of Armenian Higher Educational institutions, including YSUIB, were invited to the presentation of the survey results. The meeting was attended YSU Ijevan Branch coordinator of the work with graduates and external stakeholders E. Gharayan. The meeting was important for YSUIB, as the Branch students also took part in the survey, and although the results were presented in a general way, without mentioning specific university, the results  present also our students’ opinions on the most important problem of tolerance and perception of society and  intolerance in contemporary media.
The organizers of the meeting mentioned that 713 students aged 17-25 from Armenian universities (including regional universities) took part in the survey. Different methods have been selected for the survey: quantitative, comparable pairs, possible actions in imaginary situations, judgement and agreements , and so on.
The students brought about their definition of tolerance and intolerance, mentioned their actions of tolerance in the presented situations, made judgments about a number of issues, expressed their attitude, making choices among the proposed values, mentioned the programs and films that raise the issue of tolerance and intolerance.
The meeting ended with an active discussion, with a number of issues highlighted in the research results, in particular whether the values should be clearly defined,whether tolerance and intolerance are clearly perceived in society, whether the media’s actions are clear , and whether it implements its function of the educator, and so on.
As a conclusion, the participants put forward the idea that there was still a need for a new investigation to fully understand the problems. Nevertheless, it was indisputable that the priority of any university is to give students comprehensive knowledge, skills and abilities, educate them in the spirit of moral, national and universal values.