Կայացավ «Ծուլությունը որպես մահացու մեղք» թեմայով դաս-քննարկումը
2019թ. մարտի 27-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանում տեղի ունեցավ «Ծուլությունը որպես մահացու մեղք» թեմայով դաս-քննարկումը, որը վարեց Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը:
Քննարկմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը, վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, Տավուշի թեմի հոգևոր սպասավորներ՝ Իջևանի հոգևոր հովիվ Տեր Սիմեոն քահանա Առաքելյանը, Թովմաս ուրարակիր Առաքելյանը, տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ:
Դաս-քննարկման ընթացքում Տեր Բագրատ Գալստանյանն անդրադարձավ մեղքերի տեսակներին, որոնք, ըստ կամքի, լինում են կամա և ակամա, ըստ գիտակցման՝ գիտակցված և չգիտակցված: Եթե ակամա գործված մեղքերը ներելի կամ դյուրավ ներելի են, ապա առավել դժվար ներելի են կամավոր, ազատ կամքով և գիտակցաբար կատարվածները, որոնցից յոթ մահացու մեղքերն առանձնապես ատելի են Աստծուն ու սրբերին:
Ընդգծվեց, որ ծուլությունը դասվում է 7 մահացու մեղքերի (1. հպարտություն, 2. նախանձ, 3. բարկություն, 4. ծուլություն, 5. ագահություն, 6. որկրամոլություն, 7. բղջախոհություն (պիղծ մտածմունքներ ու գործեր, վավաշոտություն) շարքը: Մահացու մեղքերի ճյուղավորումները կամ նմանակներն են չարակնությունը, կախարդությունը, բանսարկությունը, շողոքորթությունը, հեշտասիրությունը, խստասրտությունը, հայհոյությունը, շնությունը, մարմնասիրությունը, ժլատությունը, խաբեությունը, ընչաքաղցությունը, մարդապաշտությունը, դրամապաշտությունը, փառասիրությունը, սանձարձակությունը, լպիրշությունը, խեղկատակությունը, դավաճանությունը:
Ուսանողների այն հարցին, թե որն է ծուլության վիճակից դուրս գալու հիմնական միջոցը, բանախոսը պատասխանեց. «Ծուլությունից դուրս գալու տարբերակներից է ժամանակի վրա իշխանություն ունենալու ծրագրումը, այն, թե դու ինչպես ես տնօրինում քո ժամանակը»: Բագրատ սրբազան Գալստանյանը հավելեց, որ աշխատանքը (գործելը, արարելը) աստվածային օրհնություն է (նզովք լինելով հանդերձ՝ օրհնանք է), ուսանողներին կոչ արեց երբևէ չծուլանալ, քայլ կատարել, գործել, արարել, անընդհատ մարզել թե՛ մարմինը, թե՛ միտքը, քանզի չմարզելու դեպքում միտքն էլ է փչանում: Ի վերջո, ով ինչ ցանի, այն էլ կհնձի, իսկ չցանածը հնձելու ակնկալիքը, ինչպես Նալբանդյանն է նշել, շատ խորը ինքնախաբեություն է:
Պարոն Ցուցուլյանն էլ հավելեց, որ եթե Աստված յուրաքանչյուր մարդու մեջ է, և Աստված «ԱՐԱՐԻՉ» է, ապա մարդը արարելով իրացնում է իր մեջ առկա այդ աստվածային ունակությունը:
Ամփոփվեցին ուսանողների մնացորդային գիտելիքների ստուգման արդյունքները
20190319_135833
2019թ. մարտի 19-26-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կրթության որակի ապահովման (ՄԿՈԱ) բաժինն իրականացրեց մնացորդային գիտելիքի ստուգման արդյունքների քննարկումներ ուսանողների հետ:
Փետրվարին մասնաճյուղի 3 ֆակուլտետների (Բնական գիտությունների, Հումանիտար գիտությունների և Տնտեսագիտության) շուրջ 9 մասնագիտությունների 10 I-III կուրսերում անցկացվել են մնացորդային գիտելիքի ստուգումներ: ԵՊՀ ԻՄ-ում մնացորդային գիտելիքի ստուգման առաջին փորձն էր սա, և ամբիոնները ամենայն պատասխանատվությամբ էին մոտեցել ստուգման տարբերակներում ներառված հարցերի և խնդիրների բովանդակությանը։ Կարևորվել էր մնացորդային գիտելիքի ստուգման նպատակը, այն է՝ բարձրացնել կրթական գործընթացի արդյունավետությունը, վերհանել ուսանողների ձեռքբերումները, գնահատել նրանց մասնագիտական հետագա գործունեության համար անհրաժեշտ հիմնարար գիտելիքների, ձևավորված կարողությունների և հմտությունների առկայության մակարդակը: Մնացորդային գիտելիքը, ի դեպ, այն նվազագույն պաշարն է, որն ուսանողը պարտավոր է կուտակել՝ ելնելով կրթական ծրագրի ընթացիկ պահանջներից և իր հնարավորություններից:
Մնացորդային գիտելիքների ստուգման արդյունքները հավաքագրվել, քննարկվել և վերլուծվել են ԵՊՀ ԻՄ-ի ՄԿՈԱ բաժնում: Վերլուծության ժամանակ ուսանողների դրսևորած մնացորդային գիտելիքների արդյունքները համադրվել են մոդուլի (եթե ստուգումն անցկացվել է մեկից ավելի մասնագիտական դասընթացներից) կամ դասընթացի միջին գնահատականի և ուսանողի միջին որակական գնահատականի հետ, որը հնարավորություն է տվել յուրաքանչյուր ուսանողի համար պարզել նրա ձեռքբերումների դինամիկան:
Այդ արդյունքները վերլուծելուց և ըստ կուրսերի ամփոփելուց հետո ՄԿՈԱ բաժինը մարտին կազմակերպել է ուսանողների հետ մնացորդային գիտելիքի ստուգման արդյունքների քննարկումներ։ Հանդիպում-քննարկումներին ներկա է եղել նաև մասնաճյուղի տնօրեն Ա. Վ. Ցուցուլյանը, ֆակուլտետների դեկանները, ամբիոնների վարիչները, կրթական ծրագրերի ղեկավարները և դասախոսներ:  Հանդիպումներն անցկացվել են առանձին ֆակուլտետներով: Հանդիպումների նպատակն էր ուսանողների հետ քննարկել արդյունքները, լսել նրանց կարծիքները ստուգման անցկացման ձևի, ժամանակի, բովանդակության և ընդհանրապես նրա կարևորության վերաբերյալ:
Հետաքրքիր էին նաև ուսանողների դիտարկումները տարբերակների բովանդակության, դրանց մեջ առկա հարցերի և խնդիրների վերաբերյալ: Օրինակ՝ Տնտեսագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն առաջարկեցին թեստերում ընդգրկել մի քանի դասընթացների թեմաներ, և լինեն միայն ընդհանրացնող և եզրահանգող հարցեր՝ առանց կոնկրետ բանաձևերի և մանրամասն տվյալների:
Եղան բազմաթիվ առաջարկներ մնացորդային գիտելիքի ստուգման անցկացման ժամկետի վերաբերյալ: Ուսանողներն առաջարկեցին մնացորդային գիտելիքի ստուգում անցկացնել 2-րդ կամ 3-րդ կուրսերում դասընթացը կամ մոդուլը ավարտելուց հետո՝ 1-2 ամսվա ընթացքում:
Ուսանողներին ներկայացվեց գերմանացի հոգեբան Հերման Էբբինհաուզի «մոռացման կորը», որը նա ստացել է 1885 թվականին մարդու հիշողության փորձարարական ուսումնասիրությաների հետևանքով: Ուսանողներին բացատրվեց այդ կորը և ներկայացվեց դրա եզրակացությունը, այն է՝ արդյունավետ հիշելու համար անհրաժեշտ է կրկնել անցած նյութը:
Այդ հանդիպումները բավականին հետաքրքիր էին և բովանդակալից, հատկապես տպավորիչ էր ուսանողների ակտիվ մասնակցությունը, և ոգևորիչ էր տեսակետ արտահայտելու նրանց պատրաստակամությունը: Ուշագրավ է, որ մնացորդային գիտելիքի ստուգում անցկացնելը, ուսանողների կարծիքով, կարևոր է, և այն պետք է դարձնել մշտապես իրականացվող գործընթաց:
Հանդիպումների վերջում ՄԿՈԱ բաժնի աշխատակիցները դեկաններին, ամբիոնների վարիչներին և կրթական ծրագրերի ղեկավարներին առաջարկեցին կազմակերպել հանդիպումներ ուսանողների ու դասախոսների հետ և ՄԿՈԱ բաժին ներկայացնել հետագայում մնացորդային գիտելիքի ստուգման կազմակերպման ձևի, դասընթացների, պարբերականության, գնահատման և տարբերակների բովանդակության վերաբերյալ իրենց առաջարկները:
Կայացավ Շառլ Ազնավուրին նվիրված գրական-երաժշտական հուշ-ցերեկույթ
#ARstudio2019թ. մարտի 26-ին Ֆրանկոֆոնիային նվիրված միջոցառումների շրջանակներում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված գրական-երաժշտական հուշ-ցերեկույթ, որը կազմակերպել էր Ֆրանսերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի դասախոս Սվետա Օհանյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, մասնակցում էին «Օտար լեզու և գրականություն», «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա», «Դիզայն» մասնագիտությունների ուսանողներ: Դահլիճի ձևավորումն ապահովել էին «Դիզայն» II կուրսի ուսանողուհիներ Նոննա Ալավերդյանն ու Դիանա Դալլաքյանը, «Օտար լեզու և գրականություն» մասնագիտության ուսանողուհի Էլմիրա Կոստանյանը:
ՀՀ Ազգային հերոս, ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ, երգահան, գրող, կինոդերասան, հասարակական գործիչ, մեծագույն հայ Շառլ Ազնավուրին նվիրված հուշ-ցերեկույթը «Բոհեմ» երգի  փայլուն կատարմամբ  բացեց «Դիզայն» III կուրսի ուսանող Գուրգեն Դալյանը:
Ապա միջոցառման ընթացքում ֆրանսերենով և հայերեն թարգմանությամբ ներկայացվեց Շառլ Ազնավուրի կենսագրությունը: Մասնավորապես նշվեց, որ թեև մեծն հայորդին ծնվել և մեծացել է Ֆրանսիայում, սակայն անդառնալիորեն կապված է եղել իր մայր հողին՝ Հայաստանին. առաջին անգամ Ազնավուրը Հայաստան էր ժամանել 1963թ., այնուհետև 1988-ին: Այդ աղետալի դեպքից հետո շուրջ 30 տարի Ազնավուրն իր մարդասիրական օգնությունն է հասցրել Հայաստանին:
Հնչեցին Ազնավուրի ամենահայտնի ստեղծագործություններից՝ «Մայրիկ (La Mamma)», «Ես և դու (Moi et toi)», «Սիրո մի կյանք (Une vie d’amour)», «Քեզ համար, Հայաստան (Pour toi Arménie)» երգերը, ինչպես նաև որպես բանաստեղծություն դաշնամուրի նվագակցությամբ  ներկայացվեցին «Ես ոչինչ չեմ մոռացել (Je n’ai rien oublié)», «Ես սպասում եմ քեզ (Je t’attends)» և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Նրանք ընկան (Ils sont tombés)» երգերը:
Մասնակիցները միջոցառման ընթացքում ընդգծեցին այն գաղափարը, որ Ազնավուրը, ով, Միսաք Մանուշյանի խոսքով ասած, դարձավ Հայաստանի պատիվը և Ֆրանսիայի փառքը, միշտ կմնա մեզ հետ, մեր սրտերում:
Վերջում ելույթ ունեցան ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը և Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը՝ գոհունակություն ու շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին՝ բարձր մակարդակով անցկացված միջոցառման համար:
ՀՈՎՀԱՆՆԵՍ ԹՈՒՄԱՆՅԱՆԻ ԾՆՆԴՅԱՆ 150-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ ՀՐԱՎԵՐ
big_1502456341_8992795
2019թ. փետրվարի 19-ին լրանում է հայ մեծագույն գրող, բանաստեղծ և ազգային-հասարակական գործիչ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակը:
Այս առթիվ 2019թ. մայիսի 11-ին  «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնը նախաձեռնել է Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողով:
Գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես գալու համար կարող են դիմել ՀՀ գիտնականներ, դասախոսներ, ասպիրանտներ:
Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուներն են հայերենը և ռուսերենը:
Զեկուցումը պետք է համապատասխանի գիտաժողովի թեմային:
Անհրաժեշտ է զեկուցումների վերնագրերը, նկարագրականները (շուրջ 250 բառ) և մասնակցության հայտերը մինչև 2019 թվականի ապրիլի 1-ն ուղարկել  ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Վ. Ավագյանին (էլ. հասցե՝ avagyan.vachik@yandex.com):
Մասնակցության հայտի ձևը տե՛ս այստեղ:
Գիտաժողովի կազմակերպիչների կողմից ընտրված զեկուցումները հոդվածի տեսքով նախատեսվում է տպագրել առանձին ժողովածուով:
Հոդվածներին առաջադրվող պահանջները
Հոդվածը ներկայացվում է A4 ձևաչափի թղթի վրա` միակողմանի տպված և էլեկտրոնային տարբերակով, էջի եզրերը` 2 սմ բոլոր կողմերից, տառատեսակը` “Sylfaen”, տողերի միջև հեռավորությունը` 1,5, տառաչափը` 12, միայն վերնագիրը` 14 տառաչափով:
Տեքստում չպետք է լինեն տողադարձեր և կրկնակի միջակայքեր:
Հոդվածի ծավալը` մինչև 9 էջ` ներառյալ գրականության ցանկը և 2 լեզվով ամփոփումները (հայերեն հոդվածների համար` ռուսերեն և անգլերեն, և հակառակը):
Սկզբում տրվում է հոդվածի վերնագիրը` գլխատառերով, այնուհետև` հեղինակի ազգանունը, անվան և հայրանվան սկզբնատառերը, ներկայացվող բուհը կամ կազմակերպությունը, գիտական կոչումը և պաշտոնը:
Ապա բաց է թողնվում մեկ տող, և տրվում է հիմնական տեքստը:
Ընդգծումների համար կիրառել շեղատառեր կամ մգացված տողեր:
Տեքստում հղումը կատարել քառակուսի փակագծում` ըստ գրականության ցանկի աղբյուրի (օրինակ` [1, էջ 26]):
Տպագրվելիք հոդվածների վերջնական տարբերակները գիտաժողովի կազմակերպիչներին ուղարկելու վերջնաժամկետը  2019 թ. ապրիլի 8-ն է:
Հոդվածներն ուղարկել հետևյալ էլեկտրոնային hասցեին` avagyan.vachik@yandex.com:
Լրացուցիչ հարցերի դեպքում դիմել ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Կ.Պողոսյանին (հեռ.՝ 093-884-254, էլ. հասցե՝ karine.pogosyan.76@mail.ru), փոխդեկան Վ.Աղաբաբյանին (հեռ.՝ 096-987-654, էլ. հասցե՝ vahanagha@yandex.ru), հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Վ.Ավագյանին (հեռ.՝ 094-577-567, 099-577-567, էլ. հասցե՝ avagyan.vachik@yandex.com):

DISCUSSION ON “THE DEADLY SIN OF SLOTH” AT YSU IJEVAN BRANCH
On March 27, 2019, YSU Ijevan Branch Library hosted a lecture on “The Deadly Sin of Sloth”, conducted by the Bishop of Tavush Diocese, Bishop Bagrat Galstanyan.
The discussion was attended by Acting Director of YSUIB A. V. Tsutsulyan, representatives of administrative and professorial staff, clergymen of Tavush Diocese; priest Arakelyan Ter Simeon, priest Tovmas Arakelyan, students of different specialties.
During the discussion, Bagrat Bishop Galstanyan touched upon the types of sins which, according to will, could be intentional and unintentional, according to conscious, conscious and unconscious. If unintentional sins were forgiven or easily forgiven, it was most difficult to forgive intentional and conscious sins, of which seven deadly sins were particularly hateful to God and the saints.
It was emphasized that sloth was classified among seven deadly sins (1. pride, 2.envy, 3. wrath, 4.sloth, 5. greed, 6. gluttony, 7. lust.
Series of deadly sins or the like were slander, sorcery, blasphemy, bossiness, insincerity, deceitfulness, greed, selfishness, naughtiness, cunningness, mockery, betrayal.
To the students’ question, which was the main means of overcoming the state of sloth, the speaker replied: “One of the ways to get out of laziness is planning to have power over time, how you manage your time” Bagrat Bishop Galstanyan added that the work (acting, creation) was a divine blessing, he urged the students stop being lazy, to step in, to act, to create, to train both the body and the mind.
After all, as you sow, so shall you reap, namely your deeds, good or bad, would repay you in kind.
Mr. Tsutsulyan added that if God was in every human being, and God was “THE CREATOR” then man employed that divine ability to create.
THE RESULTS OF STUDENTS’ RESIDUAL KNOWLEDGE TESTING SUMMED UP
20190319_135833
On March 19-26th, 2019, YSUIB Professional Education Quality Assurance Department conducted discussions with students on residual knowledge testing results.
In February, residual knowledge testing was conducted among 10 I-III courses of about 9 specialties in three departments (Faculty of Natural Sciences, Faculty of Humanities and Faculty of Economics). This was the first experiment in the residual knowledge testing at YSUIB and the departments were approaching quite seriously to the content of issues included in the testing options. The testing aimed to highlight the effectiveness of the educational process, to identify students’ achievements, and to assess the level of basic knowledge, skills and abilities required for their further professional activities. Residual knowledge, by the way, is the minimum resource that a student must accumulate on the basis of the current requirements of the curriculum and his/her capabilities.
The results of the residual knowledge testing were collected, discussed and analyzed by YSUIB Professional Education Quality Assurance Department. The results, during the analysis were compared with the module or the average grade of the course and the student’s average grade point, that made it possible for each student to find out the dynamics of his/her achievements.
After analyzing these findings and summarizing the courses, the Department of Professional Education Quality Assurance has organized discussions with students on residual knowledge testing in March.
The meeting-discussions were attended by Acting Director of the Branch A. V. Tsutsulyan, deans of the faculties, heads of departments, educational program managers and lecturers. The meetings were held with separate faculties. The meetings aimed to discuss the results with the students, to hear their opinions on the form, timing, content and overall importance of the testing.
Students’ observations were also interesting referring to the content of the versions, the questions and issues involved. For example, students of the Faculty of Economics suggested including several topics in the tests, and only general and exhaustive questions without specific formulas and detailed data.
There were numerous suggestions on the date of residual knowledge testing. Students suggested conducting residual knowledge testing at the 2nd or 3rd year course or within 1-2 months after completing the module.
Students got acquainted with German psychologist Hermann Ebbinghaus’s “forgetting curve”, who obtained this experimental study of human memory in 1885. The students got acquainted with the curve and its conclusion, that in order to effectively remember it was necessary to repeat the material. The meetings were quite interesting and meaningful, and the students’ active participation was impressive, and they were encouraging to express their views. It is noteworthy that carrying out residual knowledge testing, in the opinion of the students, is important and should be continuous. At the end of the meetings, the staff of Professional Education Quality Assurance Department suggested Deans, Heads of Departments and Educational Program managers to meet with students and lecturers and present their proposals on how to organize residual knowledge testing, training, its timing, evaluation and content options.
LITERARY-MUSICAL EVENT DEDICATED TO CHARLES AZNAVOUR
On March 26th, 2019, within the framework of the events dedicated to Francophonie Days in Armenia, YSU Ijevan Branch hosted a literary-musical event dedicated to the great chansonnier Charles Aznavour organized by Sveta Ohanyan, lecturer of the French Language and Literature Department.
The event was attended by representatives of YSUIB administrative and professorial staff, students of “Foreign Language and Literature”, “Elementary Pedagogy and Methodology” and “Design” specialties. The design of the hall was provided by Nonna Alaverdyan and Diana Dallakyan, 2nd year students of “Design” and Elmira Kostanyan, student of “Foreign Language and Literature” specialty.
Gurgen Dalyan, 3rd year student of “Design” specialty, opened the literary-musical event dedicated to the RA National hero, renowned French-Armenian singer, songwriter, artist, public figure, the Great Charles Aznavour with a brilliant performance of the song “La Boheme”.
During the event, Charles Aznavour’s biography was presented in French and Armenian translation. Particularly, it was mentioned that though the great Armenian was born and raised in France, he was irrevocably linked to his homeland, Armenia. For the first time Aznavour arrived in Armenia in 1963 and later in 1988. For about 30 years after that tragic event, Aznavour provided his humanitarian assistance to Armenia.
Songs from the most famous works of Aznavour were performed- “Mother”(La Mamma), “Me and you (Moi et toi)”, “A life of Love (Une vie d’amour)”, “For You Armenia”(Pour toi Arménie) as well as a poems accompanied by piano were also performed “No, I could never forget” (Je n’ai rien oublié), “I’m waiting for you (Je t’attends)” and “They fell” (Ils sont tombés) dedicated to the victims of the Armenian Genocide.
The participants highlighted the idea that Aznavour, who, according to Missak Manouchian, became Armenia’s honor and glory of France, would always remain with us, in our hearts.
At the end of the event, YSU Ijevan Branch Acting Director A. V. Tsutsulyan and Bishop Bagrat Galstanyan delivered a speech, conveying their gratitude to all the organizers and participants for such a high-level event.
INVITATION TO THE REPUBLICAN CONFERENCE DEVOTED TO THE 150TH ANNIVERSARY OF HOVHANNES TUMANYAN
big_1502456341_8992795
On February 19th,2019 marks the 150th anniversary of the greatest Armenian writer, poet and public figure Hovhannes Tumanyan.
In this connection, on May 11, 2019, Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation, the Department of Armenian Language and Literature, Faculty of Humanities organizes a republican conference dedicated to Hovhannes Tumanyan’s 150th anniversary.
Armenian scientists, lecturers, post-graduates can apply for the reports at the conference.
Working languages of the conference are Armenian and Russian.
The reports should  be in line with the  of the conference.
To take part, it is necessary to submit your application and the titles and descriptions (about 150 words) of the reports to the head of Armenian language and literature Department of YSUIB, PhD V. Avagyan e-mail: avagyan.vachik@yandex.com
Application Deadline: April 1, 2019
The application form can be found here.
Reports selected by the organizers of the conference are intended to be printed in a separate article.
The articles should meet the following requirements:
The articles should be presented on A4 format paper, one-sided printed and electronic versions, edges of 2 cm from each side, font type is “Sylfaen”, the distance between lines is 1.5, font size is 12, only titles font size- 14.
The text should not contain rows and duplicates.
The volume of the article should be up to 9 pages including bibliography and summaries in 2 languages (for Armenian articles in Russian and English and vice versa).
The article should first include the title with capital letters, followed by the surname of the author,then first name and patronymic of the author, the university or organization represented, the academic degree and position of the author.
Then, one line is missed and the main text is given.
Use alignment or italicized lines for highlighting.
Make  footnotes in the square bracket according to the source of the literature list (for example [1, page 26]).
The deadline for submitting the final versions of the articles to the organizers of the conference is  April 8, 2019.
Send articles to the following e-mail avagyan.vachik@yandex.com.
For additional questions, feel free to contact the Acting Dean of YSUIB Faculty of Humanities K. Poghosyan (Phone .: 093-884-254, e-mail: karine.pogosyan.76@mail.ru), vice-dean of the Department V. Aghababyan (phone., 096 987- 654, E-mail: Vahanagha@yandex.ru), Acting Head of the Department of Armenian Language and Literature V. Avagyan (phone: 094-577-567, 099-577-567, e-mail: avagyan.vachik @ yandex.com).