Կայացավ հայկական հուշարձանների պահպանությանը վերաբերող դաս-քննարկում
2019թ. ապրիլի 20-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ հայկական հուշարձանների պահպանությանը վերաբերող դաս-քննարկում, որը վարեց հայ անվանի հուշարձանագետ, պատմաբան, բանահավաք, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի երևանյան գրասենյակի նախագահ Սամվել Կարապետյանը:
Դաս-քննարկման ընթացքում պարոն Կարապետյանը ներկայացրեց իր գործունեությունը, պատմեց հայկական հուշարձանների հաշվառման աշխատանքների, Հայաստանի՝ թշնամու հողում թողած պատմաճարտարապետական կոթողների նախկին և ներկայիս վիճակի,  դրանց վերաբերյալ իր ունեցած հիշողությունների մասին: Շեշտվեց, որ շինությունների մի մասը սկզբնական շրջանում որպես հարդանոց կամ գոմ է ծառայում, այնուհետև ավիրվում քրդերի կողմից, եկեղեցիները սեփականաշնորհված են, իսկ գերեզմանների տեղում կառուցված են դպրոցներ և այլ շինություններ:
Բանախոսն անդրադարձավ Ժան-Միշել Թիերիի գործունեությանը՝ նշելով, որ նա մեծ դեր է ունեցել հայ ճարտարապետական հիշողության փրկության հարցում:
Ներկայացվեց նաև Համբարձում Երամյանի հայանվեր գործունեության մասին, նշվեց, որ նույնիսկ կուրանալուց հետո նա շարունակեց կրթվել, զարգանալ և ամբողջությամբ նվիրվել հայ պատմաճարտարապետական հուշարձանների ուսումնասիրության գործին, ինչպես նաև դպրոց հիմնադրեց:
Ս.Կարապետյանը խոսեց նաև «Հայաստանի պատմություն» գրքաշարի ստեղծման մասին՝ նշելով, որ շարքի առաջին գիրքը նվիրված է «Հայոց Ձոր» գավառին, որտեղ, համաձայն ավանդության, Հայկ Նահապետը Բելին հաղթելուց հետո իր տունը շինեց:
Քննարկման մասնակիցները նրան ուղղեցին հարցեր, որոնցից հատկանշական է ուսանողական պրակտիկայի ծրագրում Տավուշի պատմաճարտարապետական հուշարձանների ընդգրկման հնարավորություններին և դրա կարևորությանը վերաբերող հարցը:
Իբրև ամփոփում՝ պարոն Կարապետյանն անդրադարձավ ժամանակակից երիտասարդության մեջ մոտիվացիայի բացակայությանը կամ դրա պակասին, ընդգծեց, որ կյանքին իմաստ հաղորդելու համար մարդուն նպատակ է պետք:

SEMINAR ON THE PROTECTION OF ARMENIAN MONUMENTS HELD AT YSU IJEVAN BRANCH
On April 20th, 2019, YSU Ijevan Branch hosted a  seminar on the protection of Armenian monuments, conducted by Samvel Karapetyan, historian, monument specialist, folklorist, Head of  Yerevan Branch of Armenian Foundation studying Armenian Architecture.
During the seminar, Mr. Karapetyan introduced his activity,  the history of Armenian monuments registration, about the past and current state of historical and architectural monuments left in the enemy land, about his memories.  It was stressed that some of the buildings were originally served as a sack or barn, then they were destroyed by the Kurds, the churches were privatized, and schools and other buildings were built in the graves.
The speaker touched upon the activities of Jean-Michel Thierry, noting that he played a vital role in the protection of Armenian monuments.
The speaker also talked about the activities of Hambardzum Yeramyan. It was mentioned that even after blinding, he continued to study, develop and devote himself to studying Armenian historical-architectural monuments as well as to establish a school.
Karapetyan also introduced the book entitled “History of Armenia”, noting that the first book of the series was dedicated to the “Armenian Valley” province where, according to tradition, Hayk the Great built his house after winning Bell.
As a conclusion, Mr. Karapetyan touched upon the lack of motivation among today’s youth, stressing that a person need a purpose to make his/her life meaningful.