«Հաջողության բանաձև». հարցազրույց ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Նարինե Ճաղարյանի հետ
2019թ.   մարտի 22-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 1997թ. շրջանավարտ, «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ «Իջևան» մասնաճյուղի կառավարիչ Նարինե Միքայելի Ճաղարյանի հետ:
– Ծնվել եմ 1976 թվականին քաղաք Իջևանում:
– Ծնվել եմ բժիշկների ընտանիքում: Ամուսնացած եմ, ունեմ 3 երեխա. տղաս 23 տարեկան է, դուստրս` 22, փոքր որդիս՝ 18: Ես ուրախ եմ, որ զավակներս (հատկապես դուստրս) շատ ինքնուրույն են: Դուստրս սովորում է Կորեայում՝ մագիստրատուրայում, և աշխատում է, մեծ տղաս ամուսնացած է, այս տարի կավարտի ԵՊՀ ԻՄ-ի բնական գիտությունների ֆակուլտետի «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» մասնագիտության բակալավրիատը, փոքր որդիս էլ այս տարի կավարտի Տավուշի տարածաշրջանային պետական քոլեջը:
– Փոքր հասակում երազել եմ դառնալ բժշկուհի: Պատահական չէ, որ 1993թ. ընդունվել եմ ԵՊՀ ԻՄ-ի բնական գիտությունների ֆակուլտետի «Բժշկական և բիոտեխնիկական սարքավորումներ» մասնագիտության բակալավրիատ:
– 1993թ. ավարտել եմ Իջևանի թիվ 5 (ռուսական) դպրոցը: Նույն թվականին ընդունվել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ և 1997թ. ստացել բակալավրի աստիճան:
– Լինելով մարզում կադրերի դարբնոց և ուսումնագիտական կենտրոն՝ իմ հարազատ բուհ-ը մեծ դեր է խաղացել ինչպես իմ, այնպես էլ մի քանի սերունդների կյանքում՝ դժվարին տարիներին դառնալով  փրկություն շատ-շատ երիտասարդների համար: Մասնաճյուղի դերակատարումը Տավուշի մարզում՝ թե՛ կրթական, թե՛ ուսումնագիտական, թե՛ մշակութային ոլորտներում, անչափ մեծ է:
–  Աշխատանքային գործունեությունս սկսել եմ 2005թ., երբ հիմնել եմ «Յունոնա» գեղեցկության սրահը: 2007թ. դեկտեմբերից ընդունվել եմ «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ «Իջևան» մասնաճյուղ` որպես մասնագետ-գանձապահ: Հաշվի առնելով այդ աշխատանքի համար պահանջվող  մեծ պատասխանատվությունը՝ 2008թ. սեփական բիզնեսով սկսել եմ ավելի քիչ զբաղվել: «Կոնվերս բանկ»-ում աշխատանքի անցնելուց երեք տարի անց դարձել եմ ֆինանսական խորհրդատու նույն մասնաճյուղում, 2015թ. դեկտեմբերից նշանակվել եմ կառավարիչ: 12 տարիների ընթացքում «Կոնվերս բանկ»-ն ինձ համար դարձել է երկրորդ համալսարան, ընտանիք, աշխատավայր, որի հետ են կապված շատ ու շատ հետաքրքիր հիշողություններ, աշխատավայր, որտեղ ինձ առաջխաղացման հնարավորություն է ընձեռվել: Բանկը՝ որպես գործատու, իր  կորպորատիվ կառավարումն իրականացնում է աշխատակիցների հանդեպ մեծ պատասխանատվությամբ ՝ստեղծելով զարգանալու և ինքնազարգանալու, կարիերայի աճի հնարավորություն, ինչը թե՛ մոտիվացնում է, թե՛ պարտավորեցնում: Ուրախ եմ, որ աշխատում եմ կայուն աճ ապահովող բանկերից մեկում, որն ակտիվ մասնակցություն ունի Հայաստանում ու մեր մարզում տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման հարցում:
– Մարգարետ Միտչելի «Քամուց քշվածները» վեպը:
– Պատրիկ Զյուսքինդի «Օծանելիք:  Մի մարդասպանի պատմություն» վեպը, այժմ ընթերցում եմ  Նարինե Աբգարյանի «Մանյունա» գիրքը:
– Նախընտրում եմ ջազ, բլյուզ ժանրերի և դասական երաժշտություն:  Սիրելի երգեր շատ ունեմ, երևի կառանձնացնեմ Շառլ Ազնավուրի «Հավերժական սեր» երգը: Ընդհանրապես լսում եմ տարատեսակ երաժշտություն՝ ըստ տրամադրության:
Շատ եմ սիրում «Մտքի խաղեր» և «Բոհեմյան ռապսոդիա» ֆիլմերը:
– Գեղասահք միշտ սիրել եմ դիտել, բայց ինքս սպորտով չեմ զբաղվում: Զբաղվել եմ ֆիթնեսով, բայց հիմա ժամանակ չեմ գտնում:
– Հայաստանում ամեն մի վայր սիրում եմ յուրովի և ամեն անգամ բացահայտում նորովի: Սիրում եմ Իջևանը, որն իմ ծննդավայրն է: Երևանն իմ ամենասիրելի քաղաքն է: Սիրում եմ մեր հարևան երկրի մայրաքաղաքը` Թբիլիսին: Ընդհանրապես շատ եմ սիրում ճանապարհորդել: Հնարավորության դեպքում շատ կուզեի լինել Փարիզում, Հռոմում, Մադրիդում, Ռիո դե Ժանեյրոյում:
– Մարդկանց մեջ գնահատում եմ ազնվությունը, բարությունը, հոգու գեղեցկությունն ու ինտելեկտը:
– Ունեմ նախընտրած ասույթների մի գեղեցիկ փունջ. «Ամենամեծ խոչընդոտը վախն է», «Ամենավտանգավոր մարդը ստախոս մարդն է», «Ամենասարսափելի զգացմունքը նախանձն է», «Ամենագեղեցիկ արարքը ներումն է», «Ամենալավ պաշտպանությունը ժպիտն է», իսկ առաջնորդվում եմ իմ սիրած գրքի՝ «Քամուց քշվածները» վեպի հերոսուհի Սքարլետ Օհարայի խոսքերով՝ «Վաղը նոր օր կբացվի, այդ մասին ես կմտածեմ վաղը»  և “Все что не делается, все к лучшему”:
– Կյանքում թիկունքից չեմ հարվածի, ցավ չեմ պատճառի, գողություն, վատություն չեմ անի, ընդհուպ ինձ վնասողին չեմ վնասի…
– Ես միշտ սարսափել եմ հարազատների կորստից, որպես ծնող վախենում եմ իմ զավակների արցունքներից, որպես զավակ՝ ծնողներիս արցունքներից:
– Ափսոսում եմ ջահել (45 տարեկան հասակում) հորս կորցնելուց, որ չտեսավ իր զավակների երջանկությունը: Ափսոսում եմ չարածներիս համար, այն ամենի, ինչ չեմ հասցրել անել:
– Նախ՝ իմ կարգախոսը («Վաղը նոր օր կբացվի…»), ինքնավստահությունս, հավատս իմ ուժերի նկատմամբ, հարազատներիս հավատն իմ նկատմամբ, եռանդս, կամքիս ուժը…
– Զավակներս, հարազատներս և ընկերներս են իմ ամենամեծ ձեռքբերումը: Իմ և աշխատակիցներիս համատեղ ձեռքբերումն եմ համարում աշխատավայրում տիրող շատ ջերմ, համերաշխ մթնոլորտը, թիմային աշխատանքը:
– Յուրաքանչյուր իրավիճակում մարդ մնալը, աշխատասիրությունը, լավի, բարու, ազնիվի ձգտումը և ամենակարևորը` ինքդ քեզ հաղթահարելու ունակությունը:
– Իմ ծնողներն ինձ միշտ խորհուրդ են տվել, որ ազնիվ լինեմ և ներողամիտ: Կարծում եմ՝ ամենաթանկ խորհուրդը հենց դա է, ինչպես Գանդին է ասել` մարդու ամենաուժեղ կողմը ներելու ունակությունն է, քանզի ուժեղ մարդն է ընդունակ ներելու:
– Ես երիտասարդներին խորհուրդ կտամ, որ երբեք չհրաժարվեն իրենց երազանքներից, իրենց նպատակներից, ոչ մի պարագայում չկորցնեն իրենց հավատը և առաջնորդվեն հետևյալ կարգախոսով. «Միակ մարդը, ում հետ քեզ պետք է համեմատես, դու ես անցյալում, և միակ մարդը, որից պետք է ավելի լավը լինես, դու ես ներկայում»:

“FORMULA FOR SUCCESS”: INTERVIEW WITH YSU IJEVAN BRANCH GRADUATE NARINE TCHAGARYAN
On March 22, 2019, we had an interview with YSU Ijevan Branch graduate of 1997, manager of “Converse Bank” CJSC of Ijevan Branch Narine M. Tchagharyan.
– I was born in 1976, in Ijevan.
– I was born in a family of doctors. I am married, I have 3 children. My son is 23 years old, my daughter is 22, and my little son is 18. I am glad that my children (especially my daughters) are very independent. My daughter is currently studying Master’s Degree in Korea, and she is working, my son is married, this year he will graduate Bachelor’s degree in “Informatics and Applied Mathematics” of YSUIB Faculty of Natural Sciences, and my younger son will leave Tavush Regional State College this year.
– I dreamed of becoming a doctor. It’s no coincidence that in 1993, I entered Bachelor of “Medical and Biotechnical Equipments” of YSUIB Faculty of Natural Sciences.
– In 1993, I left Ijevan (Russian) School # 5. In the same year, I entered YSU Ijevan Branch and in 1997, received  Bachelor’s Degree.
– Being an educational and scientific center in my region, my university has played a vital role both in my life and in the lives of several generations, becoming salvation for many young people in difficult times. The role of the Branch in Tavush region, both in the educational, scientific and cultural spheres, is considerable.
-What work experience do you have?
– I started my career in 2005 when I founded “Unona” beauty salon. Since December 2007, I have been working as a specialist treasurer of Converse Bank CJSC Ijevan Branch. Taking into account the great responsibility required for this work, I started to spend less time on my own business. Three years after I work as a Financial Adviser at the same Branch, I have been appointed a manager since December, 2005. Over the course of 12 years, Converse Bank has become a second university, a family, a workplace with many interesting memories and a work place where I have the opportunity to have a progress. The Bank as its employer carries out its corporate governance with great responsibility towards its employees, creating a self-development opportunity for career growth that both motivates and obliges. I am glad that I work in one of the stable growth banks that actively participate in the development of different branches of economy in Armenia and in our region.
-What is your favorite book?
– The novel by Margaret Mitchell “Gone With the Wind “.
– Patrick Suskind’s novel “Perfume”. “The story of a murderer “, now I read Narine Abgaryan’s “Manjunja” book.
– I prefer jazz, blues genres and classical music. I have lots of favorite songs, probably I will mention Charles Aznavour’s song “Eternal Love”. Generally, I listen to different music depending on my mood.
– I love “Mind Games” and “Bohemian Rhapsody” films.
– I’ve always loved to watch skating but I’m not engaged in sports. I’ve been doing fitness, but now I do not manage because of lack of time.
– I love every place in Armenia in its own way and every time it reveals a new one. I love Ijevan, which is my birthplace. Yerevan is my favorite city. I love the capital of our neighboring country – Tbilisi. Generally, I love traveling very much. If possible, I would like to be in Paris, Rome, Madrid, Rio de Janeiro.
– I appreciate honesty, kindness, beauty of the soul and intelligence.
– I have a nice bunch of favorite quotes. “Fear is the mind killer”,  “The Most Dangerous Man is the liar”, “Envy is the thief of joy”, “Forgiving is a virtue,” “A smile is the curve that sets everything straight,” and I’m guided by a quote from my favorite book, “Gone with the wind”, Scarlet O’Hara’s words, “I can’t think about that right now, if I do, I’ll go crazy. I will think about that tomorrow”.
– I will not betray, I won’t steal, won’t do harm, I will not harm even my enemy…
-“What are you afraid of?”
– I have always been afraid of the loss of relatives, as a parent I am afraid of the tears of my children, as a child, from my parents’ tears.
– I’m sorry to lose my father (at the age of 45)  I’m sorry for the things undone.
– What helps you make a decision in difficult situations?
– First of all, my favorite quote (“Tomorrow will open a new day …”), self-confidence, my faith in my strength, my relatives’ faith, my vigor, my willpower…
– My children, my relatives and friends are my greatest achievement, also my work and my colleagues, the warm, friendly atmosphere and teamwork.
– In every situation, stay human, work diligently, strive for good, honest, and most importantly, the ability to overcome yourself.
– My parents have always advised me to be honest and forgiving. I think the most invaluable advice is this, as Gandhi says, “The weak can never forgive. Forgiveness is the attribute of the strong”.
– I would advise the youngsters, never give up, always follow your dreams and goals, in no case lose their faith and  guide by the following quote: “The only person with whom you have to complete is yourself”.