ՄԿՊԿ բաժինը դպրոցներում իրականացնում է մասնագիտական կողմնորոշման աշխատանքներ
IMG_7422 2019թ. մարտի 14-22-ը ԵՊՀ ԻՄ-ի ՄԿՊԿ բաժնի ներկայացուցիչները և տարբեր ամբիոնների դասախոսներ մասնագիտական կողմնորոշմանը վերաբերող քննարկումներ իրականացրին Իջևանի շրջանի 7 գյուղերի միջնակարգ դպրոցների, Իջևանի վարժարանի, ինչպես նաև Լոռու մարզի Մարգահովիտ գյուղի միջնակարգ դպրոցի 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտների հետ:
Աչաջրի Հրանտ Թամրազյանի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտների հետ հանդիպում ունեցան ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար, ֆ.մ.գ.թ., դոցենտ Արտակ Ցուցուլյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Ալիսա Հասանյանը, ովքեր ընդգծեցին, որ Աչաջուրը մեծ դեր ունի ԵՊՀ ԻՄ-ի կայացման և զարգացման գործում, հիմնադիր-տնօրենը եղել է ֆ.մ.գ.դ., պրոֆեսոր Համլետ Սուրենի Կարայանը, իսկ աշխատակիցների և ուսանողների մեջ մեծ տոկոս են կազմում Աչաջրից սերված անձինք:
Նրանք խոսեցին ԵՊՀ ԻՄ-ում գործող մասնագիտությունների, տեղեկացվածության և ընտրության հնարավորության, համարձակության և ինքնավստահության, քննությունների ժամանակ ուշադիր լինելու մասին:
Մարգահովիտի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների հետ հանդիպում ունեցան Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Արկադի Դավթյանը, Մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի վարիչ, պ.գ.թ, ասիստենտ Լիաննա Բեգինյանը:
Իջևանի վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտների համար ակնարկային դասախոսություն կարդաց Անգլերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Քրիստինե Հարությունյանը:
Կայանի և Այգեհովիտի միջնակարգ դպրոցներում հանդիպումներ ունեցավ Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Ալիսա Հասանյանը:
Ազատամուտի և Սևքարի միջնակարգ դպրոցներում հանդիպումներ ունեցան Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Կարինե Պողոսյանը և Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար, ֆ.մ.գ.թ., ասիստենտ Ալեքսան Մարգարյանը:
Գանձաքարի միջնակարգ դպրոցում հանդիպում ունեցավ Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Լուսինե Թումանյանը:
Վերոհիշյալ դպրոցներից 7-ում հանդիպումների ժամանակ ներկա էր ՄԿՊԿ բաժնի տեսուչ, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը, ով հանդիպում ունեցավ նաև Գետահովիտի միջնակարգ դպրոցում:
Հանդիպումների ընթացքում ԵՊՀ ԻՄ-ի ներկայացուցիչներն անդրադարձան մասնագիտական կողնորոշման խնդիրներին, ներկայացրին բուհում գործող մասնագիտությունները և դրանց ընձեռած հնարավորությունները, պատասխանեցին աշակերտների հարցերին:

THE DEPARTMENT OF PROFESSIONAL ORIENTATION AND PRCATICE CARRIES OUT PROFESSIONAL ORIENTATION WORKS AT SCHOOLS
IMG_7422
On March 14-22, 2019, the representatives of YSUIB Professional Orientation and Practice Department and lecturers of different departments held discussions on professional orientation at Ijevan 7 secondary schools, Ijevan College, and with 11th and 12th graders of Margahovit village Secondary school of Lori Region.
Hrant Tamrazyan Secondary School students had a meeting with Acting Director of YSUIB, PhD, Associate Professor Artak Tsutsulyan, Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, PhD Alisa Hasanyan, who underlined that Achajur played a great role in the establishment and development of YSUIB, the founder-director was PhD Hamlet Karayan, and a large percentage of YSUIB employees and students are from Achajur.
They introduced the professions available at YSUIB, talked about the possibility of choice, courage and self-confidence, attention during exams.
Head of Educational-Methodological Department Arkady Davtyan, Head of the Department of Professional Orientation and Practice, PhD, Assistant Lianna Beginyan met with the students of Margahovit Secondary School.
Acting Head of the Department of English Language and Literature, PhD, Associate Professor Kristine Harutyunyan delivered a lecture for the 11th graders of Ijevan College.
Associate Professor of Department of Armenian Language and Literature, PhD, Associate Professor, Alisa Hasanyan had a meeting with Kayan and Aygehovit Secondary Schools Students.
Acting Dean of the Faculty of Humanities, PhD, Associate Professor Karine Poghosyan and Acting Dean of the Faculty of Applied Arts, PhD, Assistant Professor Alexan Margaryan had meetings at Azatamut and Sevkar Secondary Schools.
Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, PhD, Lusine Tumanyan had a meeting with Gandzakar High School.
Slavik Alaverdyan, a lecturer of the Department of General Mathematics and Natural Sciences, Inspector of Professional orientation and Practice Department also attended the meetings at 7 above mentioned schools. Slavik Alaverdyan also had a meeting with Getahovit Secondary Schools.
During the meetings, YSUIB representatives touched upon the issues of professional orientation, presented the professions available at the University and the opportunities they provided, answered students’ questions.