ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ Գիտական խորհրդի տարեվերջյան ընդլայնված նիստը
DSCN5377 2018թ. դեկտեմբերի 27-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ Գիտական խորհրդի տարեվերջյան ընդլայնված նիստ` բուհի աշխատակիցների և ուսանողական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին օրակարգով նախատեսված հետևյալ հարցերը.
1. «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2018թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջե) հունվար-դեկտեմբեր կատարողականի մասին (զեկուցող՝ Ա. Վ. Ցուցուլյան):
2. ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2019թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջե) մասին (զեկուցող՝ Ա. Վ. Ցուցուլյան):
3. Ընթացիկ հարցեր:
ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2018թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջե) հունվար-դեկտեմբեր կատարողականի վերաբերյալ մասնավորապես նշվեց, որ 2018թ. հունվարից մինչև դեկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում դրամական միջոցների մուտքերը կազմել են 426 մլն 408 հազար ՀՀ դրամ, որի 71%-ը գոյացել է ուսման վարձավճարներից, 21%-ը՝ պետական ֆինանսավորումից:
Ընթացիկ ծախսերի 84%-ն ուղղվել է աշխատանքի վարձատրությանը և դրան հավասարեցված վճարումներին: Ուսանողներին տրամադրվող կրթաթոշակների ընդհանուր գումարը կազմել է մասնաճյուղի ծախսերի 2%-ը, կոմունալ վճարումները՝ 3%-ը:
Մասնաճյուղի՝ 2019թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջեի) հետ կապված՝ նշվեց, որ 2019թ. նախահաշվի հոդվածների ցուցանիշները կազմվել են նախորդ տարվա նախահաշվի կատարողականի, ինչպես նաև կանխատեսումների և պլանավորման հիման վրա:
2019թ. բյուջեն հավասարակշռված է. եկամուտները և ծախսերը իրար հավասար են: Նախատեսվում է, որ 2019թ. դրամական միջոցների հոսքերը կկազմեն.
1. եկամուտների գծով՝ 515 մլն 400 հազար ՀՀ դրամ,
2. ծախսերի գծով՝ 515 մլն 400 հազար ՀՀ դրամ:
Մուտքերի 64%-ը (330 մլն ՀՀ դրամ) կկազմեն վճարովի ուսուցումից, իսկ 28%-ը պետական ֆինանսավորումից ստացվող եկամուտները:
Նախատեսվում է, որ 2019թ. դրամական միջոցների ելքերի 81%-ը (415 մլն ՀՀ դրամ) կկազմեն աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների ծախսերը: Կրթաթոշակին ուղղված ծախսերը կկազմեն ընդհանուր ծախսերի 1.7%-ը, կոմունալ վճարումները՝ 3%-ը:
Այնուհետև ԵՊՀ ԻՄ-ի գիտխորհրդի նիստում ելույթ ունեցավ մասնաճյուղի արհբյուրոյի նախագահ Ա. Շ. Մարգարյանը՝ ներկայացնելով 2018թ. ընթացքում արհբյուրոյի կողմից իրականացված աշխատանքները, գործունեության հիմնական ուղղությունները և նախատեսվող փոփոխությունները:
Նիստի վերջում պարոն Ա. Վ. Ցուցուլյանը շնորհավորեց բոլորին գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծննդի առթիվ և հղեց բարեմաղթանքներ:

ACADEMIC COUNCIL FINAL SESSION OF THE YEAR TOOK PLACE AT YSU IJEVAN BRANCH
On December 27th, 2018, YSU Ijevan Branch hosted the final session(of this year) of Academic Council with the participation of representatives of the university staff and students.
• The writ of incomes and expenses (budget)of Ijevan branch of “Yerevan State University” Foundation of 2018, January-December
• The writ of YSUIB incomes and expenses estimates (budget) of 2019
In terms of the income and expenses (budget)of Ijevan branch of “Yerevan State University” Foundation of 2018, January-December, it was particularly mentioned that in 2018, from January to December 1, YSUIB financial means amounted to 426 million 408 thousand AMD,  71% – from tuition fees and 21% – from state funding.
84% of current expenses were directed to workers salary payments. The total amount of scholarships provided to students make up 2% of the Branch expenses, 3% make up utility payments.
In terms of YSUIB incomes and expenses estimates (budget) of 2019, it was mentioned that in 2019, the indices of the pre-budget items have been compiled on the basis of previous year estimates, as well as on predictions and planning.
The budget of 2019 year is balanced; incomes and expenses are equal.
It is expected that 2019 financial means will make up:
• Incomes-515 million 400 thousand AMD
• Expenses- 515 million 400 thousand
64% (330 million AMD) of university financial means will make up tuition fees  from paid education, and  state-funded incomes- 28%.
It is expected that, in 2019, 81% financial means  ( 415 million AMD) will make up the cost of salaries and equal payments. The expenses for the scholarship will make up 1.7% of total expenses, utility payments – 3%.
Then, at the session of the Academic Council, the Chairman of the Branch Trade Union A. Sh. Margaryan delivered a speech representing  the activities of 2018 year carried out by the Trade Union, the main directions of its activity and the forthcoming changes.
At the end of the session A. V. Tsutsulyan expressed his heartfelf congratulations and wishes on the occasion of New Year and Christmas holidays.