Մասնակցություն հայաստանյան բուհերի ուսանողների շրջանում իրականացված հետազոտության արդյունքների ներկայացմանը
IMG_1289-24-12-18-10-21 2018թ. դեկտեմբերի 21-ին Ռադիոտանը տեղի ունեցավ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի «Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման կենտրոն»-ի կողմից ս.թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին իրականացված «Հայաստանի բուհերում սովորող ուսանողների շրջանում հանդուրժողականության և սոցիալական երևույթների հանդեպ դիրքորոշման չափում. Մեդիայի ազդեցությունը վերջիններիս ձևավորման վրա» հետազոտության արդյունքների ներկայացումը:
Կենտրոնը, կարևորելով երիտասարդության դերը հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում, նպատակ է ունեցել ժամանակակից զարգացումների համապատկերում ուսումնասիրել երիտասարդության ակտիվ խմբի՝ ուսանողների  դիրքորոշումը սոցիալական մի շարք երևույթների նկատմամբ, պարզաբանել երիտասարդության ձևավորման վրա մեդիայի դրական և բացասական ազդեցությունը:
Հետազոտության արդյուքների ներկայացմանը հրավիրվել էին կենտրոնի հետ արդյունավետ համագործակցած հայաստանյան բուհերի, այդ թվում՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ներկայացուցիչներ: Մասնաճյուղից հանդիպմանը ներկայացել էր Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման բաժնի շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգող Է.Ղարայանը: Հանդիպումը ԵՊՀ ԻՄ-ի համար կարևոր էր այնքանով, որ հարցմանը մասնակցել են նաև մասնաճյուղի ուսանողներ, ու թեև արդյունքները ներկայացվել են ընդհանուր կերպով՝ չառանձնացնելով կոնկրետ բուհերը, այնուամենայնիվ այդ արդյունքները ներկայացնում են նաև մեր ուսանողության կարծիքը այդ կարևորագույն խնդրի՝ հասարակության մեջ հանդուրժողականության ընկալման ու դրսևորման ձևերի և ժամանակակից մեդիայում անհանդուրժողականություն արծարծող հաղորդումների  վերաբերյալ:
Հանդիպման կազմակերպիչները նշեցին, որ հարցմանը մասնակցել են հայաստանյան բուհերի (այդ թվում՝ մարզերում գտնվող) 17-25 տարեկան 713 ուսանողներ։ Հետազոտման համար ընտրվել են տարբեր մեթոդներ՝ քանակական, զույգերի համեմատման, մտացածին իրավիճակներում հնարավոր գործողությունների, դատողություններին համաձայնության և այլն:
Հարցման մասնակից ուսանողները տվել են հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության իրենց սահմանումները, նշել են ներկայացված իրավիճակներում հանդուրժողականության դրսևորման իրենց գործողությունները, կատարել են դատողություններ երիտասարդության շրջանում տարածված մի շարք խնդիրների վերաբերյալ, արտահայտել են իրենց դիրքորոշումը՝ առաջադրված արժեքների միջև կատարելով ընտրություն, նշել են այն հաղորդումները և ֆիլմերը, որոնցում արծարծվում են հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության հարցեր:
Հանդիպման վերջում ամփոփիչ հարցադրումների միջոցով տեղի ունեցավ ակտիվ քննարկում, նշվեցին հետազոտման արդյունքներով վեր հանված մի շարք խնդիրներ, մասնավորապես՝ արդյո՞ք արժեքները պետք է լինեն հստակ սահմանված, արդյո՞ք հանդուրժողականությունը և անհանդուրժողականությունը հասարակության մեջ միանշանակ են ընկալվում, արդյո՞ք մեդիայի անելիքները հստակ են, և այն իրականացնում է իրեն վերագրված կրթող, արժեհամակարգ ձևավորող ֆունկցիաները և այլն:
Որպես քննարկումների եզրակացություն՝ ներկաների կողմից արծարծվեց այն միտքը, որ ներկայացված խնդիրները մանրամասն հասկանալու համար թերևս նոր հետազոտության անհրաժեշտություն կա: Այնուամենայնիվ, անվիճարկելի համարվեց այն, որ ցանկացած բուհի գերակա խնդիրն է ուսանողներին տալ համակողմանի գի­տե­լիքներ, կա­րո­ղու­թյուններ և հմտություններ, նրանց դաստիարակել բարոյական, ազգային և հա­մա­մարդ­կային արժեքների ոգով:

YSU IJEVAN BRANCH REPRESENTATIVE TOOK PART IN THE PRESENTATION OF SURVEY RESULTS AMONG STUDENTS OF HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS
IMG_1289-24-12-18-10-21
On December 21th,2018, House of Radio hosted the presentation of the survey results conducted by Public Opinion Research Center of the Public Television and Radio company, in September-December, on “Measuring tolerance and social phenomenon  among students in Armenian higher educational institutions”: the Impact of Media on their Formation”.
The Center, attaching importance to the role of youth in all spheres of public life, was aimed at studying the role of the active youth in the context of contemporary developments and the attitude of students on a number of social phenomena, clarifying the positive and negative impact of the media on the formation of youth.
Representatives of Armenian Higher Educational institutions, including YSUIB, were invited to the presentation of the survey results. The meeting was attended YSU Ijevan Branch coordinator of the work with graduates and external stakeholders E. Gharayan. The meeting was important for YSUIB, as the Branch students also took part in the survey, and although the results were presented in a general way, without mentioning specific university, the results  present also our students’ opinions on the most important problem of tolerance and perception of society and  intolerance in contemporary media.
The organizers of the meeting mentioned that 713 students aged 17-25 from Armenian universities (including regional universities) took part in the survey. Different methods have been selected for the survey: quantitative, comparable pairs, possible actions in imaginary situations, judgement and agreements , and so on.
The students brought about their definition of tolerance and intolerance, mentioned their actions of tolerance in the presented situations, made judgments about a number of issues, expressed their attitude, making choices among the proposed values, mentioned the programs and films that raise the issue of tolerance and intolerance.
The meeting ended with an active discussion, with a number of issues highlighted in the research results, in particular whether the values should be clearly defined,whether tolerance and intolerance are clearly perceived in society, whether the media’s actions are clear , and whether it implements its function of the educator, and so on.
As a conclusion, the participants put forward the idea that there was still a need for a new investigation to fully understand the problems. Nevertheless, it was indisputable that the priority of any university is to give students comprehensive knowledge, skills and abilities, educate them in the spirit of moral, national and universal values.