ԵՊՀ ԻՄ-ի հեռակա ուսուցման «Սերվիս» մասնագիտության 5-րդ կուրսի ուսանողների այցը Դիլիջան
2018թ. նոյեմբերի 21-ին «Սերվիսի մշակույթ» դասընթացի շրջանակներում ԵՊՀ ԻՄ-ի հեռակա ուսուցման «Սերվիս» մասնագիտության 5-րդ կուրսի ուսանողները՝ Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ, ՀՀ ՆՄ անդամ, Հայաստանի ԺՄ անդամ Լևոն Լաչիկյանի ղեկավարությամբ, այցելեցին «ԴԻԼԻՋԱՆ ՀՈԹԵԼ ՌԵԶՈՐԹ ԸՆԴ ՍՊԱ» (“DILIJAN” HOTEL RESORT AND SPA) հյուրանոցային համալիր:
Պարոն Լաչիկյանի խոսքով՝ «Սերվիս» մասնագիտությունն ընտրած ուսանողը (թե՛ առկա, թե՛ հեռակա ուսուցման համակարգի), տեսական գիտելիքներին զուգահեռ, ավելին՝ դրանցից է՛լ ավելի շատ պիտի ձեռք բերի գործնական հմտություններ՝ պարբերաբար այցելելով սպասարկման ոլորտի ամենատարբեր հաստատություններ: Նրա համոզմամբ՝ մի բան է մասնավոր կամ անհատական այցը և մեկ այլ բան՝ այցելությունը խմբով ու մասնագետ-ղեկավարի ուղեկցությամբ:
Ուսանողների մեծ մասն առաջին անգամ էր գտնվում «ԴԻԼԻՋԱՆ ՀՈԹԵԼ ՌԵԶՈՐԹ ԸՆԴ ՍՊԱ» հյուրանոցային համալիրում, և նրանց համար բնականաբար հետաքրքիր էր ծանոթությունն անխտիր բոլոր հարմարություններին՝ սենյակներին (70 սենյակ), խաղասրահին, մարզադահլիճին, բուժական և մերսման սենյակներին, լողավազանին և ճաշասրահին:
Ուղեկցող աշխատակցուհին սիրալիր կերպով տեղեկատվություն հաղորդեց գների, կիրառվող զեղչերի, ընդհանրապես հաճախելիության և առաջիկա ամանորյա օրերին սպասվող մարդկային հոսքերի մասին:
Կոնֆերանս դահլիճում անցկացվեց դասընթացի շրջանակում նախատեսված սեմինար-պարապմունքը, որի ընթացքում ուսանողները իմացան զբոսաշրջիկների հետ տարվող աշխատանքային նրբությունների, հյուրանոցային աշխատողի վարքի կանոնների, կոնֆլիկտների ծագման դեպքում դրանց լուծման եղանակների և նմանօրինակ շատ այլ կարևոր հարցերի մասին:
Այցի վերջում կուրսի ավագ Մելինա Համբարձումյանն իր համակուրսեցիների անունից գոհունակություն հայտնեց համալսարանի ղեկավարությանը՝ ուսումնական պրակտիկաների կազմակերպմանը պատշաճ ուշադրություն դարձնելու համար:

On November 21th 2018, 5th-year students of YSUIB Faculty of Part-time learning “Service”, under the guidance of Levon Lachikyan, member of the RA Artists’ Union, Assistant of Department of Tourism Management and Culturology, visited “DILIJAN HOTEL RESORT AND SPA” complex.
According to Mr. Lachikyan, the student who has chosen  “Service” specialty (both Full-time and Part-time learning), parallel with theoretical knowledge, moreover, they need to acquire more practical skills, regularly visiting various service sector institutions. In his conviction, one private or individual visit, and the visit with a group and a specialist were different things.
Most of the students were in  “DILIJAN HOTEL RESORT AND SPA”  complex for the first time and were naturally interested in all the services, rooms (70 rooms), fitness center, medical and massage rooms, swimming pool and dining room.
The hotel guide kindly provided information about the prices, the applicable discounts, the general attendance, and the expected human flows during the upcoming New Year.
In the conference hall, a seminar was organized within the framework of the training,  the students learned about the nuances of working with tourists, disciplinary rules of the hotel, ways of  solution in case of conflicts, and many other important issues.
At the end of the visit, Melina Hambardzumyan, course monitor, on behalf of her coursemates, expressed contentment to the university for paying due attention to the organization of educational internships.